Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Mimo rekordowej liczby miejsc do żadnej ze szkół nie dostało się 2,3 tys. uczniów. W tym roku, jedną z chętniej wybieranych szkół było żoliborskie liceum.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o tym ilu uczniów dostało się do wybranej szkoły,
- która ze szkół na Żoliborzu była wybierana najchętniej.
Tegoroczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych jest wyjątkowa. Wszystko dlatego, że o miejsce w szkołach średnich starali się absolwenci podstawówek z dwóch roczników. Egzamin ósmoklasisty w tym roku pisał cały rocznik 2007 i połowa 2008, z którego dzieci posłano do szkoły jako 6-latki. „Przypomnę, w tym roku szkolnym przygotowaliśmy rekordową liczbę miejsc w klasach pierwszych, bo 31 tysięcy. Powodem jest kolejna kumulacja roczników” – zakomunikowała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy przedstawiając dane z tegorocznej rekrutacji.
Do stołecznych szkół ponadpodstawowych w tegorocznej rekrutacji zakwalifikowało się 27,5 tys. uczniów i uczennic. Spora część, bo aż 19,5 tys. dostało się do liceów, 7,2 tys. do techników a 773 do branżowych szkół I stopnia. „W tej liczbie jest 10 537 (38%) kandydatów mieszkających poza Warszawą” – dodała wiceprezydent. Powodów do zmartwień ma z kolei 2 371 uczniów, którzy nie zakwalifikowali się do żadnej ze szkół. Mimo kumulacji rocznika liczba ta jest mniejsza od zeszłorocznego wyniku. Wówczas w pierwszym etapie rekrutacji do szkoły nie dostało się 2463 kandydatów.
Przeczytaj również: Rekrutacja do szkół średnich. Które liceum na Żoliborzu jest najbardziej oblegane?
Rekrutacja do szkół średnich Warszawa. Jaki jest kolejny krok?
Po ogłoszeniu wyników do 27 lipca do godz. 15.00 zakwalifikowani kandydaci muszą potwierdzić wolę nauki w danej szkole poprzez złożenie oryginałów świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty oraz zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.
Z kolei 28 lipca do godz. 14.00 poznamy wyniki i ostateczne listy przyjętych i nieprzyjętych oraz informację o liczbie wolnych miejsc.
Od 1 sierpnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca do szkół, które dysponują wolnymi miejscami. Rekrutacja ta będzie prowadzona bez wykorzystania elektronicznego systemu rekrutacji.
Przeczytaj również: Rekrutacja ruszyła. Którą żoliborską szkołę średnią wybrać?
Jaka szkoła na Żoliborzu była najchętniej wybierana?
Absolwenci podstawówek mieli możliwość składania podań o przyjęcie do nieograniczonej liczby szkół działających w mieście. Wśród nich są szkoły pierwszego wyboru danego kandydata. Na Żoliborzu szkołą pierwszego wyboru najczęściej było liceum im. Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacego". To szkołą, która trzeci rok jest w czołówce stołecznych szkół najchętniej wybieranych w Warszawie. W tym roku w skali miasta żoliborskie liceum było pod tym względem na 3 miejscu.
Przeczytaj również: “Witkacówka” – sportowe przerwy w liceum na Żoliborzu
Napisz komentarz
Komentarze