Choć ciepłe dni sprzyjają zabawie na świeżym powietrzu, to młodzi żoliborzanie i ich rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość. Pierwsze dni lata na placu zabaw parku Żeromskiego upływają pod znakiem prac budowlanych. Na koniec prac trzeba jeszcze poczekać.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o tym na kiedy planowane jest zakończenie prac,
- jakie nowe elementy pojawią się na placu zabaw,
- czym spowodowane są opóźnienia.
W styczniu Zarząd Zieleni Warszawskiej podpisał umowę z wykonawcą na przeprowadzenie remontu placu zabaw w Parku Żeromskiego. Prace miały zakończyć się w ciągu 5 miesięcy od tamtego dnia, a dzieci miały skorzystać z placu zabaw w czasie tegorocznego lata.
Tymczasem roboty na placu zabaw nadal trwają. ZZW informuje, że nową planowaną datą zakończenia prac jest 17 sierpnia tego roku.
Przeczytaj również: Umowa na nowy plac zabaw w Parku Żeromskiego podpisana
Z czego wynikają opóźnienia? Konieczne były zmiany w projekcie
Jedną z przyczyn opóźnienia jest konieczność zaprojektowania odpływu liniowego i wpięcia go do istniejącej kanalizacji deszczowej. W pierwotnych założeniach uznano, że wystarczy powierzchniowy spływ wody i wchłonięcie jej przez zastosowanie nawierzchni piaskowej, żwirowej i trawiastej. „Wykonawca, który daje gwarancję na plac zabaw zasugerował, że szczególnie w okresie wiosennych roztopów, kiedy gleba wysycona jest już wodą, jej nadmiar może nie zostać wchłonięty przez nawierzchnie i może dojść do przelewania się jej na otaczający chodnik. Woda mogłaby ponownie zamarznąć na alejce, co stworzyłoby niebezpieczeństwo poślizgnięcia się” – wyjaśnia Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka prasowa ZZW.
Dodatkowo modyfikacji projektu wymagały wykonane już obrzeża rozgraniczające różnego typu nawierzchnie zastosowane na terenie placu zabaw. Ten element, służący dzieciom do otrzepania nóg i rąk z piasku miał być wykonany z betonowego „półwałka” pokrytego płytkami klinkierowymi. Zdecydowano się jednak wyłożyć obrzeże cegłami klinkierowymi ułożonymi w poziomie. Takie rozwiązanie ma być bezpieczniejsze i bardziej trwałe.
Wśród czynników wpływających na opóźnienie jest jeszcze kwestia zadaszenia pergoli, gdzie do jej konstrukcji konieczne jest dodanie jednej belki. W ten sposób duża płyta z poliwęglanu stanowiąca zadaszenie zostanie zastąpiona przez dwie mniejsze. „Dzięki tej zmianie nie dojdzie do ugięcia się płyty. Unikamy także problemu z dostępnością materiału – w większym rozmiarze płyty są po prostu trudno dostępne. Konieczne było także dokupienie nowych siedzisk do starych wyremontowanych huśtawek. Po demontażu urządzenia wielofunkcyjnego odkryto pęknięcie ślizgu i należało je domówić do remontowanego zestawu. Podobnie było z konstrukcjami pod wymieniane podestu – również należało je domówić, gdyż nowe podesty nie pasowałyby do starych konstrukcji” – wylicza rzecznika prasowa ZZW.
I dodaje: „Zależy nam na tym, aby plac zabaw był wykonany z największą starannością i aby był bezpieczny i wygodny dla użytkowników. Za utrudnienia przepraszamy”.
Przeczytaj również: Park Herberta. Skatepark, różany ogród dla seniorów i plac zabaw – nowe oblicze parku ma łączyć pokolenia
Motyw przewodni placu Zabaw w Parku Żeromskiego: Literatura
Na placu zbaw widoczne są już niektóre urządzenia do zabawy w tym drewniane wieżyczki oraz linarium. Nowy plac zabaw będzie się składał z czterech obszarów dedykowanych poszczególnym grupom wiekowym: 0-3 lat, 3-6 lat, 6-12 lat i powyżej 12. Wszystkie strefy będą połączone drewnianym podestem. Projektanci zaplanowali również dwie strefy wypoczynkowe z siedziskami i zadaszeniem w postaci drewniano-stalowych pergoli oraz teren do swobodnych zabaw na trawie.
Motywem przewodnim nowego placu zabaw w parku na warszawskim Żoliborzu jest literatura. To bezpośrednie nawiązanie do patrona parku – Stefana Żeromskiego – oraz patronów ulic krzyżujących się na placu Wilsona – Adama Mickiewicza, Zygmunta Krasińskiego i Juliusza Słowackiego. W nawiązaniu do literatury na placu zabaw pojawią się rzeźby stosu książek, kredek, a także panele edukacyjne. Będzie można również skorzystać z biblioteczki plenerowej. Na różnych elementach małej architektury umieszczone zostaną cytaty zaczerpnięte z literatury dziecięcej.
Przeczytaj również: Park Żeromskiego. Jaką wizję tego miejsca mają mieszkańcy Żoliborza?
Napisz komentarz
Komentarze