W październiku Zarząd Zieleni Warszawskiej przeprowadził konsultacje społeczne w sprawie parku Żeromskiego.
W tym artykule przeczytasz m.in. o:
- w jaki sposób według mieszkańców powinna być wykorzystana Prochownia?
- czego powinny dotyczyć nowe zasady korzystania z parku?
Park Żeromskiego znajduje się w centralnej części Żoliborza. To miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców, znajdujące się w sąsiedztwie najważniejszego węzła komunikacyjnego w dzielnicy. Park ma długą historię, czego dowodem są znajdujące się w nim dwie zabytkowe prochownie. W północnej znajduje się klubo-kawiarnia, która animuje życie kulturalne w tej części Żoliborza. To m. in. za sprawą tego miejsca żoliborzanie chętnie odwiedzają Park Żeromskiego.
Przeczytaj również: Plac zabaw w Parku Żeromskiego doczeka się remontu. Motywem przewodnim ma być literatura
Prochownia Południowa dla organizacji pozarządowych
W Prochowni Południowej do końca września swoją siedzibę miał Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.
W czasie konsultacji jednym z poruszanych tematów było zagospodarowanie i przeznaczenie obu obiektów zarządzanych przez ZZW. W sprawie Prochowni Południowej podczas konsultacji wypowiedzieli się przedstawiciele MSK, którzy stwierdzili, że chętnie wróciliby do niej. Odnosząc się do działalności MSK, część mieszkańców biorących udział w konsultacjach poparło ten pomysł zwracając uwagę na fakt, że tematy podejmowane przez organizację mają duże znaczenie. Obawy budził jednak wiek młodych aktywistów. „Część osób wyrażała je mówiąc, że w ich oczach działania były chaotyczne i brakowało tam przemyślanego programu” – czytamy w raporcie z konsultacji.
Dodatkowo w opinii mieszkańców miejsce to powinno być otwarte i bezpłatne dla mieszkańców oraz żoliborskich inicjatyw, a także być miejscem edukacji, spotkań i integracji. Pojawiły się głosy, że funkcja tego budynku nie powinna dublować się z funkcją gastronomiczną Prochowni Północnej.
Więcej różnorodnej zieleni, stacjonarna toaleta, zasady wprowadzania psów i organizowania imprez masowych na terenie parku
Konsultacje społeczne dotyczyły przede wszystkim funkcji i zasad użytkowania przestrzeni parkowej. Opinie można było przesyłać mailowo. Poza tym na terenie parku odbyły się spacery z ekspertami, a także zbierano opinie bezpośrednio od mieszkańców. Całość zakończyła debata podsumowująca w formule online.
„Na spacer przyszły 22 osoby. W formularzach konsultacyjnych z punktów mobilnych (z wózkiem konsultacyjnym) oraz w namiotach zebrałyśmy opinie od 229 uczestników. Mailowo swoje zdanie przedstawiło 136 osób. Na warsztatach on-line było 16 uczestników, a na spotkaniu podsumowującym (również w formule on-line) 12 osób” – informują autorki raportu z przeprowadzonych konsultacji.
Przeczytaj również: Nowe szczegóły w sprawie Skweru Krasińskiego
Główne wnioski jakie płyną z przeprowadzonych konsultacji to potrzeba zachowania i rozwijania usług gastronomicznych w parku, a także doposażenie terenu w działające toalety nie będące jednocześnie toi toiami.