Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 października 2024 16:33

“Witkacówka” - sportowe przerwy w liceum na Żoliborzu

W LXIV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Ignacego Witkiewicza odbywają się coroczne mecze piłki nożnej. W rozgrywkach biorą udział pięcioosobowe drużyny uczniów z każdej klasy, która się zgłosi. Zacięte starcia najlepszych piłkarzy “Witkacego” może oglądać cała szkoła, podczas najdłuższej przerwy pomiędzy lekcjami.

“Witkacówka” jest, jak większość wydarzeń w tej szkole, organizowana przez uczniów. To oni zajmują się przyjmowaniem zgłoszeń i harmonogramem, czyli tego jaki mecz odbywa się w jaki dzień. Również oni decydują, które drużyny grają ze sobą. Pierwszoklasiści często mierzą się z uczniami trzeciej klasy “Witkacego”. Organizatorzy są aktywni  w mediach społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram. Można zwrócić się do nich z pytaniem, dotyczącym wydarzenia, na które szybko otrzymuje się odpowiedź.

Przeczytaj również: Ranking Perspektywy 2022. Które miejsce zajęły żoliborskie i bielańskie szkoły?

Kto i kiedy może obejrzeć mecze?

Każdy uczeń ma możliwość obejrzenia starć pomiędzy klasami codziennie na długiej przerwie, która trwa 25 minut. Z trybun zawsze słychać okrzyki podekscytowanych uczniów, wesoło spędzających jedną z przerw obiadowych. Podczas rozgrywek rozbrzmiewają nie tylko okrzyki wsparcia, ale także rozmowy o odbywającej się grze.

Mecze oglądają i komentują nie tylko fani piłki nożnej, ale też ci, dla których nawet przyglądanie się temu, jest czymś nadzwyczajnym. Dlaczego? Ponieważ grają ich rówieśnicy, koledzy z klasy. Mają możliwość motywowania swoich przyjaciół i celebrowania ich zwycięstw, bądź pocieszania ich po porażce.

Kto tworzy i trenuje drużyny?

Drużyny są tworzone przez każdą zgłaszającą się klasę. Zespoły składają się z piłkarzy, osób, które lubią ten sport, ale także amatorów chcących wziąć udział. W każdej grupie jest pięciu graczy i dowolna liczba rezerwowych. Każda z drużyn sama sobie organizuje treningi lub korzysta w tym zakresie z lekcji wychowania fizycznego, o ile pozwoli na to nauczyciel.

Wszyscy  członkowie drużyny wybierają strategię i osobę, która będzie bramkarzem. Dziesięć minut przed meczem wychodzą z lekcji, aby się rozgrzać oraz ostatecznie uzgodnić plan na nadchodzącą rozgrywkę. Gdy grają o wygraną, dają z siebie wszystko.

Czy inne szkoły powinny stworzyć swoją “Witkacówkę”?

Starcia piłkarskie w “Witkacym” są zabawą, a w drużynie może być każdy kto się zgłosi, wytrawny piłkarz lub amator, a może po prostu ktoś, kto chciałby spróbować. Oczywiście szkoły, które spróbowałyby zorganizować u siebie coś na wzór “Witkacówki” mogłyby stworzyć swoje własne zasady i najpewniej chciałyby nadać temu wydarzeniu swoją nazwę.

Przeczytaj również: „Witkacy to nasza bezpieczna strefa” – Jak nauka w szkole przyjaznej LGBTQ+ wygląda z perspektywy uczniów?

Jednak to nie reguły, ani miano czynią to wydarzenie tak pełnym radości i życia, a fakt, iż każdego roku w planowanie angażują się sami uczniowie. To właśnie oni stoją za wszystkim i to sprawia, że bycie częścią wydarzenia jest świetnym doświadczeniem. Nauczyciele wychowania fizycznego w LO LXIV im. Stanisława I. Witkiewicza są na miejscu, aby dbać o bezpieczeństwo. Idea, jaką jest “Witkacówka” powinna być rozpowszechniona i zrealizowana w innych liceach w Warszawie i nie tylko. Organizacja wcale nie jest trudna, a na dodatek nie odciąga to uczniów od nauki. Inne szkoły powinny stworzyć swoje “Witkacówki”, ponieważ relaksują one uczniów i motywują ich do organizacji. Jest to ciekawe, radosne wydarzenie zdecydowanie nadające się do popularyzacji w polskich szkołach.


Tekst powstał w ramach warsztatów prowadzonych przez Gazetę Żoliborza dla uczniów żoliborskich liceów.


Screenshot_20220513-154725_1

Screenshot_20220513-154725_1

Screenshot_20220513-154640_1_1

Screenshot_20220513-154640_1_1

Screenshot_20220513-154620_1_1

Screenshot_20220513-154620_1_1

Screenshot_20220513-154804_1

Screenshot_20220513-154804_1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

Aby zostać naszym prenumeratorem, wystarczy wejść na stronę https://www.gazetazoliborza.pl/platny-dostep. Następnie należy wybrać jedną z trzech opcji prenumeraty i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w kolejnych krokach.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Jako prenumerator zyskujesz dostęp do ekskluzywnych treści (w tym pełnych treści artykułów prezentowanych na naszym portalu oraz publikacji dedykowanych tylko naszym prenumeratorom) oraz specjalne rabaty od naszych partnerów lokalnych. Oferujemy zniżki od 10% do 20% na produkty i usługi firm z Żoliborza i Bielan (okazjonalnie także z innych dzielnic).

PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 26 km/h