Pojedynki, pokaz musztry i odkrywanie tajemnic Pałacu Pod Blachą, a to wszystko z okazji urodzin księcia Józefa Poniatowskiego. Nie zabraknie również wydarzeń o charakterze naukowym i nowej wystawy.
Obchody urodzin księcia Józefa Poniatowskiego będą trwały dwa dni. Kulminacyjnym dniem będzie sobota 7 maja. Tego dnia od godziny 11 na dziedzińcu Pałacu Pod Blachą odbędzie się piknik urodzinowy.
To okazja by zobaczyć jak kiedyś wyglądały pojedynki. Grupy rekonstrukcyjne Pułku 4 i 12 Piechoty Xięstwa Warszawskiego pokażą, jak wyglądała zmiana warty i musztra. Odbędzie się również pokaz mody empirowej. Poza widowiskowymi pokazami odbędzie się również szereg różnego rodzaju warsztatów.
Przygotowano również atrakcje dla najmłodszych dzieci. Jedną z nich będzie możliwość odkrycia tajemnic Pałacu Pod Blachą i skarbów jakie skrywa.
Dla nieco starszych przygotowano pokaz Kolory Paryża. W ten sposób zostanie przedstawiona historia makijażu i kosmetyków kolorowych na sto lat przed wynalezieniem tuszu do rzęs. W trakcie wydarzenia będzie można dowiedzieć się z czego dawniej robiono kolorowe kosmetyki oraz poznać sekrety upiększania ówczesnych dam. Kosmetyki zostaną wykonane na podstawie osiemnastowiecznych i dziewiętnastowiecznych przepisów. Piknik zakończony będzie spektaklem pt. Ploteczki spod Blachy na podstawie pamiętników Anny Potockiej oraz rozgrywkami bitewnymi z udziałem tysięcy figurek w systemie Black Powder w wykonaniu Warlord Games.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i każdy może wziąć w nich udział.
Pałac Pod Blachą dostępny do zwiedzania za darmo
Dodatkowo 6 i 7 maja bezpłatnie będzie można obejrzeć wnętrza apartamentu księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu Pod Blachą, gdzie zgromadzono dzieła sztuki i pamiątki związane z jego najsłynniejszym mieszkańcem, księciem Józefem Poniatowskim i jego epoką.
To późnobarokowy pałac zaprojektowany przez królewskiego architekta Jakuba Fontanę. Jego mury przetrwały II wojnę światową dzięki czemu przetrwała ich oryginalna substancja z 1720 roku. Wewnątrz znajdują się odtworzone apartamenty księcia.
Na pierwszym piętrze korpusu głównego, w historycznych wnętrzach apartamentu Księcia Józefa Poniatowskiego, zobaczymy stylowo urządzone pokoje pełniące funkcje prywatne, towarzyskie i reprezentacyjne. Znajdziemy tam obrazy i meble z epoki, a także przedmioty osobiste i rzemiosło artystyczne związane z osobą księcia oraz epoką napoleońską. Mieści się tu także duży zbiór militariów, elementów mundurowych, przedmiotów codziennego użytku, obrazów i dokumentów z epoki Księstwa Warszawskiego. Na zwiedzających pałac czeka najnowszy audioprzewodnik, w którym głos Pawła Deląga oprowadzi po apartamencie księcia.
Konferencja naukowa i wystawa Sygnatury Napoleona Bonaparte
Dzień przed zapowiadanym piknikiem, czyli 6 maja w Kancelarii Sztabowej Apartamentu księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu Pod Blachą otwarta zostanie również wystawa Sygnatury Napoleona Bonaparte. Wśród eksponatów znajdują się 22 nieznane oryginalne dokumenty z podpisem Napoleona Bonaparte pochodzące z różnych okresów. Są to listy, rozkazy, pisma, raporty i odezwy, a wśród nich najwcześniejsze sygnatury wodza Francuzów, jeszcze jako pierwszego konsula.
Ciekawym elementem wystawy jest korespondencja dotycząca zarówno księcia Józefa Poniatowskiego, jak i innych ważnych postaci historycznych czy bywalców Pałacu Pod Blachą, m.in.: Jana Konopki, Ludwika Michała Paca, Jana Henryka Dąbrowskiego. Prawdziwy rarytas stanowi tajny list skierowany do ambasadora Francji w Wiedniu, dotyczący odtworzenia państwa polskiego. Ważne miejsce zajmuje również sprowadzona specjalnie na tę ekspozycję autentyczna teczka na dokumenty, należąca niegdyś do Napoleona. Wystawa dostępna będzie do końca lipca.
Dodatkowo 6 maja odbędzie się również konferencja naukowa „Książę Józef Poniatowski i epoka Księstwa Warszawskiego”, podczas której znawcy i badacze czasów wojen napoleońskich przybliżą zagadnienia dotyczące księcia Józefa i jego wojska.
Napisz komentarz
Komentarze