Bielany. W dwóch miejscach powstały punkty pobytowe dla Ukraińców i Ukrainek uciekających przed wojną. W każdym z punktów pomieści się 250 osób.
W tym artykule przeczytasz m.in. o:
- gdzie powstają punkty pobytowe dla uchodźców,
- z jakich miejsc do punktów będą kierowani goście z Ukrainy.
- Sytuacja staje się dramatyczna. Mamy do czynienia z największym kryzysem migracyjnym w historii Europy od czasów II wojny światowej. Ani olbrzymia ofiarność i solidarność całego społeczeństwa, ani nasza ciężka praca już nie wystarczą. Konieczne są rozwiązania systemowe. Z falą uchodźczą nie poradzi sobie samo miasto czy nawet rząd. Konieczne jest wcielenie systemu pomocy europejskiej i międzynarodowej – mówił w środę, 9 marca podczas konferencji Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Przeczytaj również: Baza darmowych mieszkań dla uchodźców z Ukrainy
Bielany szykują się na przyjęcie 500 uchodźców
W Warszawie powstały punkty pobytowe. Jedno z nich znajduje się na Torwarze. Kolejne dwa tego typu miejsca powstały na Bielanach. „Dwa punkty pobytowe na terenie dzielnicy są już gotowe na przyjęcie uchodźców z Ukrainy” – ogłosił Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan.
Jeden z punktów zorganizowano w hali Centrum Rekreacyjno-Sportowego, drugi zaś w hali liceum im. I. Domeyki. Zgodnie z zapowiedziami burmistrza, każdy z punktów pomieści po 250 osób.
„Bardzo dziękuje moim współpracownikom z Urząd Dzielnicy Bielany, pracownikom CRS Bielany, społeczności szkolnej LIX Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego im. J.Kusocińskiego i CXXII LO im. I. Domeyki w Warszawie, Samorządowi Uczniowskiemu im. Ignacego Domeyki oraz klubowi Bielański Klub Kyokushin Karate za szybkie i sprawne przygotowanie punktów. Dziękuje również mieszkańcom i licznym firmom, które stale przynoszą nam różne produkty i przedmioty niezbędne do działania punktów” – przekazuje burmistrz Bielan.
Uchodźców do punktów utworzonych na Bielanach będzie kierować służba Centrum Zarządzania Kryzysowego, która działa m.in. na Dworcu Zachodnim i Wschodnim.
Przeczytaj również: Żoliborzanie pomagają Ukraińcom. Jak funkcjonują żoliborskie punkty pomocy?
Do Polski przybyło już ponad milion uchodźców
Jak informował w środę stołeczny ratusz do Polski przybyło już ponad 1,3 mln uchodźców z Ukrainy. Szacuje się, że około 250 tys. z nich udało się w kierunku Warszawy. Trzaskowski podczas swojego wystąpienia powoływał się na opinie ekspertów, według których fala ukraińskich uchodźców może ostatecznie liczyć 3, 4 a nawet 5 mln osób.
Stołeczny ratusz przekazał, że jednego dnia w miejskich punktach informacyjnych na Dworcu Wschodnim i Zachodnim oraz w Centrum Wielokulturowym, pomoc otrzymało 19,5 tys. osób. Cały ruch obsłużono z 14 pociągów i 90 autobusów, które przyjechały znad granicy. Do przewozu uchodźców na terenie Warszawy i do lokalizacji w obrębie województwa mazowieckiego wykorzystano 26 pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego. Łącznie z takiej pomocy skorzystało we wtorek ponad 2600 osób.
Napisz komentarz
Komentarze