Przed nami ostatni weekend lutego. Co ciekawego będzie się dziać na Żoliborzu?
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o tym w jakich częściach dzielnicy odbędą się spacery z przewodnikiem,
- gdzie w dzielnicy można szukać koncertowych wrażeń?
Klub filmowy w CLŻ - WATCH DOCS
W Centrum Lokalnym Żoliborz trwa cykl pokazów filmowych. Pokazy organizowane są we współpracy z festiwalem filmowym Watch Docs. To jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.
Po każdym pokazie będzie można przy herbacie podyskutować o samej produkcji i tematyce, którą porusza.
W najbliższą sobotę, w czasie pokazu wyświetlany będzie film będący portretem grupy twórców, którym sztuka zapewnia przestrzeń, w jakiej mogą wykorzystać własne wspomnienia. „Dokument Davida Henry’ego Gersona to opowieść nie tylko o piekle, w jakim znaleźli się Syryjczycy po krwawo stłumionej rewolucji, lecz także historia wychodzenia z traumy poprzez sztukę” – czytamy w opisie filmu.
Kiedy? – 26 lutego, sobota o godz. 16.00
Gdzie? – Centrum Lokalne Żoliborz
Domowa dżungla - spotkania miłośników roślin doniczkowych
Wymiana doświadczeniami z innymi ludźmi w uprawie roślin to rzecz bezcenna. Dzięki temu można dowiedzieć się m.in. czym jest niedośpian i jak pielęgnować sukulenty, a także uzyskać poradę od innych w czasie nadchodzącego spotkania skupiającego miłośników uprawy roślin.
Zapisy online, mailowo bądź telefonicznie (572 726 768).
Kiedy? – 25 lutego, piątek o godz. 16.00
Gdzie? – MAL przy ul. Marii Kazimiery
Włoska muzyka na żywo Flavio Bonini
Trattoria Flaminia słynie przede wszystkim z serwowania tradycyjnych włoskich dań. Właściciele przyzwyczaili stałych bywalców włoskiej restauracji do piątkowych koncertów.
„Zapraszamy serdecznie do spędzenia wieczoru przy włoskiej muzyce i rzymskich potrawach” – zachęcają właściciele Trattorii Flaminia.
Kiedy? – 25 lutego, piątek o godz. 18.00
Gdzie? – Trattoria Flaminia
Planszówki na Żoliborzu
W Centrum Lokalnym przy ulicy Rydygiera rusza cykl spotkań, w trakcie których mieszkańcy grają w planszówki dostępne na miejscu. Spotkania odbywają się co tydzień w sobotę o godzinie 18:00.
„Nie obowiązują zapisy, ale pamiętajcie, że obowiązuje nas w środku limit 15 osób. Z uwagi na pandemię pamiętajcie jednak o kilku rzeczach: przychodzimy obowiązkowo w maseczkach, dezynfekujemy dłonie, nie przychodzimy, jeśli źle się czujemy” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.
Kiedy? – 26 lutego, sobota o godz. 18.00
Gdzie? – Centrum Lokalne Żoliborz
Wieża Bajzel
„Wieża Bajzel to zespół, nie projekt. Przyjaźnią się i spędzają razem czas. Połączyły je fale i muzyka. Grają, śpiewają, czasem krzyczą i rapują. Łączą porządek z bajzlem, plus z minusem oraz dżing z dżangiem, bo czują, że na styku gatunków dzieją się najciekawsze rzeczy. Grają to, co lubią, nie to co trzeba. Starają się, żeby piosenki mówiły o czymś. Najlepiej brzmią na żywo, a koncerty i festiwale to ich żywioł” – pisze o sobie zespół trzech kobiet Miruny Chypś (wokal, bas elektronoczny), Katarzyna Garncarek (gitara, piano, chórek), Aleksandra Siemieniuk (gitara).
Zespół na koncie ma udział w kilku ogólnopolskich festiwalach piosenki artystycznej. Wieża Bajzel zwyciężyła Grad Prix 55, a także została doceniona na Studencki Festiwalu Piosenki w Krakowie, gdzie zespół otrzymał również Nagrodę im. Wojtka Bellona za tekst do utworu “ĄŚĆŹŃ”.
Kiedy? – 26 lutego, sobota o godz. 20.00
Gdzie? – PraCoVnia Art-Club
#Prochopiknik - cykl spotkań pod Prochownią
W odpowiedzi na bezradność urzędników, mieszkańcy Żoliborza postanowili sami sobie otworzyć Prochownię organizując w trzy najbliższe weekendy #Prochopiknik. Wydarzenia mają nawiązywać do piknikowej atmosfery w parku Żeromskiego jaką kreowała w ciepłe dni kawiarnia. „Przyjdźmy tłumnie, przynieśmy ze sobą jedzenie i picie, koce czy leżaki, zabierzmy rodzinę i bliskich, i podkreślmy nasze przywiązanie do tego unikatowego miejsca oraz wyjątkowych ludzi, którzy przez ostatnie 9 lat z ogromną pasją dawali z siebie wszystko, abyśmy mieli, gdzie spędzać wolny czas” – zachęcają organizatorzy sobotniego wydarzenia. Gazeta Żoliborza jest patronem medialnym całego cyklu pikników.
Pierwszy #prochopiknik odbędzie się w najbliższą sobotę, 26 lutego o godzinie 12. Dwa następne zaplanowano na dwie pierwsze soboty marca, czyli 5 i 12 marca, również na godzinę 12.
Właścicielka Prochowni zapowiedziała, że na uczestników #prochopikniku będzie czekał poczęstunek.
Kiedy? – 26 lutego, sobota o godz. 12.00
Gdzie? – Prochownia Żoliborz
Oprawcy i Kaci - spacer po Cmentarzu Wojskowym
Cmentarz Wojskowy na Powązkach to nie tylko miejsce
spoczynku zasłużonych Polaków. To tutaj spoczywają również dygnitarze komunistyczni,
oprawcy i kaci, którzy nigdy nie odpowiedzieli za swoje zbrodnie. Uczestnicy
spaceru po Cmentarzu Wojskowym dowiedzą się m.in. gdzie spoczywa sędzia, który
wydawał wyroki śmierci, kat Urzędu Bezpieczeństwa, “nawrócona katoliczka”,
która upodobała sobie katowanie młodych chłopaków czy prokurator, który oskarżał
żołnierzy Armii Krajowej. Spacer będzie okraszony opowieściami i historiami
związanymi z postaciami, których groby będą odwiedzane. Spacer poprowadzi
przewodnik miejski Hubert Smoczyk, twórca Warszawskiego Zaułka.
Za udział w spacerze nie jest przewidziana żadna opłata, natomiast jak informuje organizator mile są widziane napiwki.
Kiedy? – 27 lutego, niedziela o godz. 12.00
Gdzie? – zbiórka przed bramą Cmentarza Wojskowego, od strony parkingu
Żoliborz Oficerski, czyli spacer po pięknym brzegu
Nadchodząca niedziela jest okazją do poznania tożsamości Żoliborza Oficerskiego. Ta część dzielnicy kryje w sobie mnóstwo ciekawych historii. Uczestnicy spaceru dowiedzą się m.in. jak pierwotnie nazywała się ulica Czarnieckiego, skąd na Żoliborzu kolejka na Kasprowy Wierch, gdzie mieszkał Haller, a gdzie miał mieszkać Józef Piłsudski, albo gdzie działała podziemna strzelnica.
Spacer poprowadzi warszawski przewodnik – Łukasz Kulej.
Za udział w wycieczce nie jest przewidziana żadna opłata, jeżeli wycieczka się spodoba można przewodnika nagrodzić napiwkiem.
Kiedy? – 27 lutego, niedziela o godz. 14.00
Gdzie? – zbiórka na placu Inwalidów pod pomnikiem I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka
Pamięci Lecha Kobylińskiego "Konrada"
W niedzielę odbędzie spotkanie o Lechu Kobylińskim ps. "Konrad" (1923-2022), bojowniku antyfaszystowskiego ruchu oporu, dowódcy Batalionu im. Czwartaków Armii Ludowej.
„Przedstawimy mało znane materiały zdjęciowe, a także wspomnienia Lecha Kobylińskiego o udziale w ruchu oporu oraz powstaniu warszawskim” – zapowiadają organizatorzy.
W spotkaniu uczestniczyć będą członkowie rodziny Lecha Kobylińskiego oraz kombatanci.
Kiedy? – 27 lutego, niedziela o godz. 15.00
Gdzie? – X Pawilon Cytadeli Warszawskiej
Napisz komentarz
Komentarze