Styczeń w Bielańskim Ośrodku Kultury jak zwykle zapowiada się obficie. Przed nami wiele ciekawych wydarzeń. Poniżej przedstawiamy kulturalny rozkład jazdy na styczeń!
Spotkanie z Podróżnikiem – Kamilą Wieczorek „Salzburg”
Austria to nie tylko Wiedeń, dlatego w czasie zapowiadanego wydarzenia Kamila Wieczorek opowie o austriackim mieście Salzburg.
To miasto położone na zachodzie kraju tuż przy granicy z Niemcami. Choć daleko mu do metropolii to, każdego roku odwiedzane jest przez 2 mln turystów z całego świata. Do Salzburga przybywają przede wszystkim dla Mozarta, genialnego kompozytora, który w tym mieście przyszedł na świat pozostawiając po sobie liczne ślady.
Miasto ma jednak do zaoferowania więcej. Góruje nad nim średniowieczna twierdza Hohensalzburg, każdego lata odbywa się jeden z najsłynniejszych festiwali muzycznych, klimat Bożego Narodzenia trwa cały rok, a ogrody przy pałacu Mirabell zostały upamiętnione w filmie "Dźwięki muzyki" z Julie Andrews w roli głównej. To pełne uroku miasto położone nad rzeką Salzach skrywa też kilka tajemnic. Co łączy Salzburg z autorem tekstu kolędy "Cicha noc", Fryderykiem Chopinem i... Mikołajem Kopernikiem? Odpowiedź będzie można poznać w czasie prelekcji w BOK.
Wydarzenie odbędzie się w środę, 12 stycznia o godz. 18:00. Wejściówki dostępne są od 3 stycznia w BOK i na evenea.pl.
Otwarcie wystawy malarstwa Dominiki Duchlińskiej „Na skrzydłach podświadomości”
Dominika Duchlińska tworzy pod pseudonimem Itlemona. To młoda artystka, która swoje prace prezentuje w mediach społecznościowych, ale także bierze udział w licznych konkursach, w których otrzymała wyróżnienie.
Teraz jej prace można oglądać w Bielańskim Ośrodku Kultury.
Wystawa czynna do poniedziałku 31 stycznia. Wstęp wolny.
Koncert zespołu Balkanscream
Siedmioosobowy skład jest kolektywem bałkańskim. Artyści łączą różne style muzyczne takie jak jazz, folk i elektronikę. Instrumentarium zespołu to klarnet, trąbka, saksofony, gitara, mandola, gitara basowa, etniczne perkusjonalia, perkusja oraz chóry bułgarskie w wykonaniu DJ Ludwika Zamenhofa. Pełne nostalgii i żywiołowości koncerty, pokazują, że jest to rodzaj muzyki, w której każdy słuchacz znajdzie cząstkę siebie.
Do tej pory zespół miał okazję koncertować w wielu miastach Polski oraz za granicą. Grywał na jednej scenie z takimi gwiazdami jak: Dikanda, Mahala Rai Banda, Bisz/BOK, Adam Strug, Dagadana. Na swoim koncie zespół ma wiele festiwali tj.Pannonica Folk Festival [2016],International Folk Meetings Małopolska [2016],Slot Art Festival [2016],Tak Brzmi Miasto [2016], Noc Świętojańska Wrocław [2016], Wiano Tychy [2017], i inne. Udzielał licznych wywiadów i nagrań dla Polskiego Radia Kraków, Polskiego Radia Czwórka, Chilli Zet.
Wydarzenie odbędzie się w sobotę 15 stycznia o godz. 18:00. Bilety w cenie 30 złotych. Przedsprzedaż od 4 stycznia w kasie BOK i na eventim.pl.
Wieczór kolęd i pastorałek w wykonaniu Trio Jerzego Filara
To wydarzenie jest okazją by usłyszeć tradycyjne kolędy, a także pastorałki w klimacie muzyki z Podhala. Utwory przeplatane są pełnymi humoru opowieściami o świątecznych zwyczajach ludzi gór.
Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 16 stycznia o godzinie 18:00. Wejściówki dostępne od 10 stycznia w BOK i na evenea.pl.
Wieczór Międzynarodowy – Japonia
To wydarzenie to oddziałująca na wszystkie zmysły podróż do Japonii zafundowana przez duet Pedrito & Masato. Tego dnia odbędzie się projekcja fragmentów filmów prezentujących współczesną Japonię, pop-kulturę, technikę i inne obszary życia Japończyków. Przedstawione zostaną również wzorce prospołeczne, a na uczestników czeka krótka nauka języka japońskiego połączona z etykietą powitań.
Dodatkowo każdy będzie mógł spróbować zielonej herbaty i podziwiać elementy kaligrafii japońskiej.
Nie zabraknie również wykładu o potrawie, którą każdy z nas zna, czyli Sushi. Anna Brałkowska opowie o niej podczas prelekcji „Susi i cała reszta – niezwykłe tradycje kulinarne Japonii”.
Natomiast o wizualne doznania uczestnicy będą mieli zagwarantowane dzięki wystawie fotograficznej „Oblicza Japonii” autorstwa Natalii Kuźmicz.
W ramach wydarzenia odbędzie się również quiz z nagrodami oraz degustacja japońskich przysmaków.
Wydarzenie odbędzie się 22 stycznia w sobotę o godz. 18:00. Bilety w cenie 25 złotych. Przedsprzedaż biletów od 18 stycznia w kasie BOK i na eventim.pl.
Podróżniczek w Chinach
To wydarzenie skierowane do dzieci od 4 lat. W programie wydarzenia przewidziano animacje plastyczne oraz spektakl „Słowik” w wykonaniu Teatru Wariacja i animacje plastyczne.
"Słowik” baśń J. Ch. Andersena zna prawie każdy. W pięknej scenerii Chin, z muzyką opery ,,Słowik” Igora Strawińskiego rozgrywa się muzyczna historia. Jest tam wolny słowik, który śpiewa przy księżycu i ten drugi, sztuczny, który zamknięty w klatce śpiewa zawsze tę samą melodię. Można będzie zobaczyć cesarza Chin, w prawdziwym kimonie, który pozwala obejrzeć ceremonię jedzenia ryżu. a nawet podejrzymy jego chińską gimnastykę.
Jaki wpływ ma na ludzi muzyka – o tym jest ta bajka - i o tym, że bez muzyki nie da się żyć. Ale najwspanialsze jest to, że w przedstawieniu usłyszymy prawdziwy śpiew słowika i wspaniałą muzykę Igora Strawińskiego.
Wydarzenie odbędzie się 23 stycznia w niedzielę o godz. 12:30. Bilety w cenie 15 złotych. Przedsprzedaż rusza 18 stycznia w kasie BOK i na eventim.pl.
Koncert „Arcydzieła Muzyki Kameralnej” w wykonaniu Kwartetu Camerata z towarzyszeniem Roberta Morawskiego - fortepian
Muzycy wykonają utwory Johannesa Brahmsa: Kwartet smyczkowy a-moll op.51 nr 1 i Kwintet fortepianowy f-moll op.34. Zespół wystąpi w składzie: Włodzimierz Promiński - I skrzypce, Andrzej Kordykiewicz - II skrzypce, Piotr Reichert - altówka, Rafał Kwiatkowski – wiolonczela, Robert Morawski – fortepian.
Koncert odbędzie się 23 stycznia w niedzielę o godz. 18:00. Wejściówki dostępne są od 17 stycznia w BOK i na evenea.pl.
„Marek Majewski przedstawia …” - Czerwony Tulipan
Zespół tworzy i śpiewa piosenki poetyckie - czyli „piosenki uczucia”, piosenki kabaretowe, zawsze literackie lub jak nazywają je niektórzy - piosenki artystyczne. Zespół tworzy też kabaretowe interpretacje wierszy. Współpracował niegdyś z "Kabaretową Sceną Trójki” i należy do "Krainy Łagodności".
„Czerwony Tulipan” powstał w 1985 roku w Olsztynie, tworzy go pięć artystycznych indywidualności:
Stefan Brzozowski - kompozytor, wokalista, gitarzysta i "szef" odpowiedzialny za profil artystyczny zespołu;
Ewa Cichocka - recytatorka, wokalistka, tancerka, aktorka, artystka posiadająca rzadki talent aktorski z dużym wyczuciem komizmu;
Krystyna Świątecka - wokalistka i flecistka, zamknięta w sobie, oszczędna w środkach, wzruszająca liryzmem, uduchowiona;
Andrzej Czamara - gitarzysta solowy, stopiony całkowicie z gitarą, którą opanował perfekcyjnie;
Andrzej Dondalski - gitarzysta basowy z "rockowym rodowodem".
Koncert odbędzie się 26 stycznia w środę o godz. 19:00. Bilety w cenie 40 złotych dostępne w przedsprzedaży od 18 stycznia.
Spektakl teatralny „Boski Elwiro” w wykonaniu Teatru Grot
Pomysłodawcą sztuki o Andriollim jest Arkadiusz Głogowski. Aktor (absolwent tzw. filmówki w Łodzi - Filmówka), reżyser, założyciel i dyrektor Teatru Grot w Józefowie.
Autor: Bożena Abratowska, reżyseria i inscenizacja – Arkadiusz Głogowski, muzyka – Filip Matuszewski (fortepian) i Weronika Kwiek (skrzypce).
Występują: Kinga i Arkadiusz Głogowscy, Maurycy Wolf i Stanisław Górka.
Spektakl odbędzie się w sobotę 29 stycznia o godz. 18:00. Wejściówki dostępne są od 24 stycznia w BOK i na evenea.pl.
„Na wszystkie powyższe wydarzenia serdecznie zapraszamy. Ze względu na obostrzenia związane z kolejną falą COVID-19 zwracamy się też do Państwa z prośbą o posiadanie przy sobie tzw. paszportów covidowych w czasie uczestniczenia w wydarzeniach artystycznych, zajęciach stałych, warsztatach organizowanych przez Bielański Ośrodek Kultury. Prośba kierowana do Państwa wynika z obowiązku ograniczenia ilości osób niezaszczepionych, przebywających w salach” – informuje Bielański Ośrodek Kultury.
Napisz komentarz
Komentarze