Od środy można składać projekty w ramach budżetu obywatelskiego. To rekordowa edycja, bo do rozdysponowania mieszkańcy mają aż 100 milionów złotych.
W tym artykule przeczytasz m.in. o:
- ile do wydania mają mieszkańcy Żoliborza?
- jaki jest harmonogram nowej edycji budżetu obywatelskiego?
Od 1 grudnia mieszkańcy stolicy mogą wymyślać projekty, które mają zostać zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Budżet tegorocznej edycji wynosi aż 10 milionów złotych. Najwięcej, bo prawie 9 milionów złotych do rozdysponowania mają mieszkańcy Mokotowa. Najmniej ze wszystkich dzielnic mają Rembertów i Wesoła – po ponad milion złotych.
Przeczytaj również: “Chcemy walczyć ze zmianami klimatu na poziomie lokalnym”. Ma w tym pomóc budżet obywatelski na Żoliborzu
Wysokość łącznej kwoty przeznaczonej na BO to 0,5 proc. wydatków całego Miasta. Ta kwota jest dzielona w proporcji: 30 proc. na poziom ogólnomiejski, 70 proc. na projekty dzielnicowe. Pula przeznaczona na projekty dzielnicowe jest z kolei dzielona na poszczególne dzielnice na podstawie liczby mieszkańców danej dzielnicy.
Budżet Obywatelski to proces decyzyjny, w ramach którego mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć część budżetu Warszawy. Warszawiacy, co roku wymyślają i zgłaszają projekty, a następnie wybierają w głosowaniu te, które zostaną zrealizowane. W ten sposób wspólnie decydują o tym, co powstanie w najbliższej okolicy, w kilku dzielnicach lub w całej Warszawie.
Przeczytaj również: Nowe hotele w żoliborskich parkach. Zamieszkają w nich owady
Żoliborz jako najmniejsza dzielnica Warszawy otrzyma ponad 2 mln złotych, a Bielany prawie 5,3 mln złotych. Maksymalny limit wartości jednego projektu to 20 proc. puli dla danej dzielnicy lub poziomu ogólnomiejskiego.
W przypadku projektu dzielnicowego na Żoliborzu jeden projekt może więc pochłonąć maksymalnie 400 tys. złotych.
Swój pomysł w postaci wniosku do budżetu obywatelskiego można złożyć w papierowej formie w urzędzie dzielnicy lub online za pośrednictwem strony bo.um.warszawa.pl. Ponadto do wniosku należy dołączyć listę poparcia dla danego projektu z podpisami 30 osób. Teren, na którym będzie realizowany pomysł musi należeć do miasta, a sam projekt ma być możliwy do wykonania w ciągu jednego roku.
Przeczytaj również: Mniej komarów na Żoliborzu. W dzielnicy powstanie ponad 100 budek dla jerzyków
Harmonogram budżetu obywatelskiego wygląda następująco:
– Zgłaszanie projektów – od 1 grudnia 2021 do 25 stycznia 2022
– Ocena zgłoszonych projektów – od 26 stycznia do 4 maja
– Składanie odwołań od negatywnej oceny projektu – od 4 do 11 maja
– Rozpatrywanie odwołań – od 4 do 31 maja
– Głosowanie na projekty – od 15 do 30 czerwca
– Ogłoszenie wyników – 13 lipca
Napisz komentarz
Komentarze