Największa w tym roku fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy dzisiejszej nocy. Plaża Żoliborz została już częściowo zalana. Czy warszawiakom grozi podtopienie?
Pierwszy tydzień września był dość wilgotny. Do Warszawy zbliża się fala wezbraniowa na Wiśle. Miejscami rzeka już wylała – zalana została chociażby żoliborska plaża. Punkt kulminacyjny jednak dopiero nastąpi, najprawdopodobniej dzisiaj w nocy. - Miejscami, na skutek punktowych ulew doszło do podtopień posesji, terenów zielonych oraz nieużytków. Zespoły Wsparcia Technicznego Wód Polskich prowadzą bieżące prace w terenie, usuwają m.in. powstałe zatory, kontrolują poziom wody w rzekach i potokach oraz stan urządzeń wodnych. Centra Operacyjne monitorujące sytuację, pozostają w stałym kontakcie ze strażą pożarną i innymi służbami – alarmują w komunikacie Wody Polskie.
Przeczytaj również: Miasto Jest Nasze i Zielone Mazowsze chcą walczyć z rowerowymi absurdami
Kulminacja dziś w nocy
- Obecnie kulminacja wezbrania na Wiśle mija Dęblin przy poziomie wody 444 cm (stan ostrzegawczy dla tego posterunku wynosi 400 cm, a stan alarmowy 500 cm) – informuje „Gazetę Żoliborza” Wydział Komunikacji Wód Polskich i dodaje: - Kulminacja wezbrania na stacji Warszawa Bulwary spodziewana jest dziś w nocy około godziny 23:00 przy stanie 424 cm i przepływie 2330 m3/s (strefa wody wysokiej). Z kolei 8.09 poziom wody na wodowskazie Warszawa Bulwary prognozowany jest na 362 cm.
Stan wody będzie wysoki, ale nie ma ryzyka podtopień terenów zabudowanych
O to jaka będzie skala wezbrania, kiedy nastąpi punk kulminacyjny oraz czy możliwe są podtopienia spytaliśmy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej: - Fala wezbraniowa na Wiśle jest dość rozciągnięta. Stan wody w Warszawie zaczął wzrastać już w czwartek. Kulminacji możemy spodziewać się jutro – zapowiada hydrolog Michał Sikora-Le z IMGW-PiB i dodaje: - W tej chwili stan wody na stacji Warszawa – Bulwary wynosi 410 cm. Jutro poziom wody może wzrosnąć jeszcze o około 10 cm. Stan wody będzie mieścić się w strefie wody wysokiej, a do przekroczenia stanu ostrzegawczego będzie brakować 200 cm.
Przeczytaj również: Las, który zachwyca – Felieton
Według eksperta IMGW tereny zabudowane nie są zagrożone
Według informacji, które uzyskaliśmy od IMGW nie ma ryzyka podtopień terenów zabudowanych, choć niektóre elementy krajobrazu mogą znaleźć się pod wodą. - Rzeka wylewa na tereny, które zawsze są zalewane podczas podnoszenia się poziomu wody do strefy wody wysokiej. Mowa tutaj min. o łęgach i łąkach zalewowych. W tym przypadku jest podobnie – wyjaśnia hydrolog Michał Sikora-Le i zapewnia: - Nie ma ryzyka podtopień terenów zabudowanych, pomimo tego, że jest to największe wezbranie w tym roku.
Dlaczego Plaża Żoliborz została zalana?
Podwyższenie poziomu Wisły jest wynikiem wilgotnego przełomu sierpnia i września. - Fala wezbraniowa związana jest z przemieszczaniem się wód opadowych z górnych części dorzecza. Jej przyczyną są opady, które wystąpiły na południu kraju pod koniec sierpnia i na początku września – wyjaśnia hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Sikora-Le.
Przeczytaj również: Co z rondem u zbiegu ulicy Rydygiera i Przasnyskiej na Żoliborzu?
Napisz komentarz
Komentarze