Zbliża się rozpoczęcie roku szkolnego, a wraz z nim przygotowania do nauki w warunkach pandemicznych. Stołeczni samorządowcy zapowiadają akcje informacyjne i szczepienia w placówkach edukacyjnych.
– Warszawskie szkoły są gotowe na powrót uczniów po wakacyjnej przerwie. Priorytetem jest dla nas zdrowie dzieci w obliczu czwartej fali epidemii. Dlatego dużo wysiłku włożyliśmy w przygotowanie placówek oświatowych do akcji szczepień uczniów powyżej 12 roku życia. Z punktów szczepień w szkołach będą mogli skorzystać również rodzice i nauczyciele. Niezmiennie do tego zachęcam, bo tylko dzięki szczepieniom będziemy mogli powrócić na stałe do normalnego życia, a dzieci mogły uczyć się w najlepszych możliwych warunkach - w szkołach – mówi cytowany w oficjalnym komunikacie ratusza prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Na dziś zaszczepionych pełną dawką jest 65,2 proc. warszawiaków i warszawianek. W grupie wiekowej 12-19 lat pełną dawkę szczepionki przyjęło do dziś niemal 70 tys. osób ze 120 tys. uczniów uprawnionych do szczepień.
Przeczytaj również: Żoliborz oficjalnie z nową szkołą i przedszkolem
– Od początku miejskiej akcji „Warszawa szczepi” podkreślamy, że im więcej osób zaszczepi się przeciw COVID-19, tym szybciej osiągniemy wspólnie odporność populacyjną. Naszym celem jest osiągnięcie jak najwyższego poziomu zaszczepienia warszawiaków - obecnie w pełni zaszczepionych mamy ponad 65 proc. mieszkańców. Od września w miejskich szkołach będziemy szczepili dzieci i młodzież, a ze względu na skalę przedsięwzięcia przygotowania do akcji rozpoczęliśmy już od lipca – informuje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.
Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem działań w warszawskich szkołach:
- od 1 do 5 września odbędą się lekcje wychowawcze oraz spotkania informacyjne i edukacyjne z rodzicami i opiekunami prawnymi dzieci i młodzieży;
- od 6 do 12 września wychowawcy klas będą zbierali zgody na szczepienie uczniów;
- akcja szczepień przeciw COVID-19 odbędzie się między 13 a 19 września.
Dyrektorzy szkół skontaktują się z podmiotem leczniczym i przekażą dane o liczbie chętnych na szczepienia. Informację o terminie podania dawki rodzice uczniów otrzymają bezpośrednio ze szkoły. Samo szczepienie poprzedzi wypełnienie kwestionariusza występnego wywiadu przesiewowego, który musi podpisać jeden z rodziców lub opiekunów dziecka.
Na terenie miejskich szkół będą się mogli zaszczepić zarówno uczniowie, jak również członkowie ich rodzin oraz personel placówki – taką informację należy wówczas zaznaczyć w formularzu wstępnej deklaracji szczepień.
Przeczytaj również: Ze ścieżki rowerowej na Broniewskiego na Żoliborzu zniknie kostka
Spotkania online dla rodziców ze specjalistami
– W odpowiedzi na prośby rodziców przygotowaliśmy webinaria z ekspertami w dziedzinie profilaktyki zakażeń. Podczas tych spotkań specjaliści będą odpowiadali na przesłane wcześniej pytania dotyczące szczepień dzieci i młodzieży przeciw COVID-19. Seminaria mają charakter otarty i nie obowiązują na nie zapisy – podkreśla wiceprezydent Renata Kaznowska.
W webinariach dla rodziców i opiekunów uczniów wezmą udział:
- dr Aneta Górska-Kot - lekarz pediatra, ordynator oddziału pediatrycznego Szpitala Dziecięcego im. prof. dr med. Jana Bogdanowicza;
- dr Paweł Grzesiowski - lekarz pediatra, doktor nauk medycznych, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19
Terminy spotkań:
- 30 sierpnia, godz. 18.00 - webinaria dla rodziców z udziałem dr Pawła Grzesiowskiego (webinar z tłumaczem języka migowego) Link do spotkania (otwiera się w nowej karcie);
- 3 września, godz. 18.00 webinaria dla rodziców z udziałem dr Anety Górskiej-Kot (webinar z tłumaczem języka migowego) Link do spotkania (otwiera się w nowej karcie);
- 4 września, godz. 18.00 webinaria dla rodziców z udziałem dr Anety Górskiej-Kot (webinar bez tłumacza języka migowego) Link do spotkania (otwiera się w nowej karcie).
Przeczytaj również: Owoce z Sadów Żoliborskich zbadają naukowcy
Napisz komentarz
Komentarze