W sprawie pomocy afgańskim współpracownikom polskiego kontyngentu wojskowego, burmistrz Bielan apeluje do prezydenta Warszawy o pilne działanie.
Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan zwrócił się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w sprawie udzielenia pilnej pomocy Afgańczykom współpracującym z Wojskiem Polskim. „Pietruczuk podkreśla, że ważne jest, by samorządowcy wypełniali zobowiązania humanitarne wobec współpracowników Wojska Polskiego. Burmistrz liczy na szybką reakcję polskich władz i pomoc w ewakuacji ze strony organów samorządowych” – informuje portal bielany.info
– Liczę, że rząd Rzeczypospolitej Polskiej dołoży wszelkich starań, aby podjąć szybką i skuteczną ewakuację tych osób, aby zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo i możliwość prowadzenia spokojnego życia we współpracy m.in. z organami samorządowymi – dodaje we wpisie w mediach społecznościowych burmistrz Bielan.
Afgańskim współpracownikom Wojska Polskiego i ich rodzinom w kraju obecnie zajmowanym przez talibów grozi niebezpieczeństwo. Minęło zaledwie kilka miesięcy, odkąd zdecydowano, że siły zbrojne NATO i USA zaczną wycofywać się z Afganistanu. Polscy żołnierze wrócili do kraju w czerwcu tego roku. To na skutek m.in. tych wydarzeń Talibowie doszli do władzy, zdestabilizowali struktury państwowe, a sam prezydent – Aszraf Ghani – uciekł do sąsiedniego Tadżykistanu.
Przed talibami uciekają nie tylko dyplomaci, ale też afgańscy cywile.
W stanowisku burmistrza Bielan czytamy: „W związku z faktem wycofania się sił zbrojnych NATO z Islamskiej Republiki Afganistanu oraz gwałtownym upadkiem dotychczasowych struktur państwowych, zwracam się do Pana Prezydenta z propozycją pilnego zaoferowania pomocy ze strony m.st. Warszawy na rzecz afgańskich współpracowników (wraz z rodzinami) polskiego kontyngentu wojskowego w tym państwie. Ze swojej strony deklaruję możliwość przyjęcia pięciu takich rodzin. Jesteśmy gotowi zapewnić im mieszkania oraz wszelką pomoc bytową i prawną".
Jak zapewniał w rozmowie z PAP Grzegorz Pietruczuk, trzy mieszkania są już gotowe, a dwa kolejne mogą być gotowe w ciągu kilkudziesięciu dni.
„My jako samorządowcy powinniśmy stać na straży przestrzegania naszych zobowiązań humanitarnych szczególnie wobec tych, którzy pomagali Wojsku Polskiemu bezpiecznie funkcjonować i efektywnie wypełniać zadania sojusznicze. Dlatego jestem przekonany, że rząd Rzeczypospolitej Polskiej dołoży wszelkich starań, aby podjąć szybką i skuteczną ewakuację tych osób, aby zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo i możliwość prowadzenia spokojnego życia we współpracy z m.in. organami samorządowymi" – podkreśla Pietruczuk
Propozycję Pietruczuka skomentowała dla PAP Monika Beuth-Lutyk ze stołecznego ratusza: – To bardzo dobra inicjatywa i jeżeli będzie taka potrzeba, to miasto na pewno skorzysta z propozycji pana burmistrza. Na razie jeszcze nie wiemy, ile osób będzie chciało przyjechać i zostać w Warszawie – mówi rzeczniczka i dodaje: – Bardzo się cieszę, że pojawiają się takie inicjatywy, bo to pokazuje, że Warszawa jest miastem otwartym. Zresztą nie byłaby to pierwsza grupa, która potrzebuje nowej ojczyzny, a która znalazłaby swoje miejsce właśnie w Warszawie.
Napisz komentarz
Komentarze