W Forcie Sokolnickiego odbędzie się wernisaż wystawy dwóch artystów Adama Papke i Anatola Martyniuka zatytułowanej „Pejzaż bez granic”. - Prace plenerowe powstały podczas moich corocznych wyjazdów do Włoch - mówi Anatol Martyniuk.
- Z ogromną radością po dłuższej przerwie, wychodzimy wreszcie z naszej internetowej przestrzeni do ukochanego zabytkowego Fortu Sokolnickiego w Warszawie, aby na żywo zaprezentować twórczość Adama Papke i Anatola Martyniuka – mówi Agnieszka Ostrowska-Domalążek, organizatorka wystawy, prowadząca galerię Polish Art & Design. - Chcielibyśmy powrócić do naszych cyklicznych wystaw promujących malarstwo, które w Warszawie organizujemy wraz z Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego – kontynuuje. Galeria sztuki Polish Art & Design oferuje malarstwo uznanych współczesnych artystów takich jak Józef Wilkoń, Dariusz Miliński, Waldemar Marszałek, Leszek Sokół czy Jarosław Luteracki. Posiada w ofercie również kolekcjonerskie inkografie m.in. Edwarda Dwurnika i Rafała Olbińskiego. Galeria prowadzi także własną pracownię oprawy obrazów, grafik, printów, dyplomów i fotografii.
Przeczytaj również: Weekend na Żoliborzu i Bielanach: Spektakl dla dzieci, plenerowa wystawa filmowych plakatów i komediowy klub
Wernisaż wystawy „Pejzaż bez granic” odbędzie się 17 sierpnia o godzinie 18:00. Obrazy będzie można podziwiać w Forcie Sokolnickiego do 25 sierpnia. Prezentowane dzieła są autorstwa Adama Papke i Anatola Martyniuka, członków Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich, do którego przynależą cenieni na świecie artyści. Członkowie stowarzyszenia czynnie działają w konkursach międzynarodowych jako członkowie jury, a także laureaci nagród oraz uczestnicy wielu międzynarodowych wystaw.
"Pejzaż bez granic” jest dla mnie okazją do podsumowania poszukiwań, zgłębiania techniki akwareli z ostatnich lat pracy twórczej - mówi artysta, którego obrazy znajdują się w zbiorach muzeów z w kraju u za granicą
Adam Papke, jeden autorów prezentowanych na nadchodzącej wystawie to jeden z czołowych polskich pejzażystów operujących techniką akwareli. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, fotografią oraz projektowaniem graficznym. Brał udział w licznych plenerach oraz podróżach artystycznych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, m. in. w Niemczech, USA, Kanadzie, Japonii, Hiszpanii, na Ukrainie, we Francji, Szwecji, na Litwie, w Peru, Norwegii, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii. Członek zarządu Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. - "Pejzaż bez granic” jest dla mnie okazją do podsumowania poszukiwań, zgłębiania techniki akwareli z ostatnich lat pracy twórczej. Zapisem "łapania" tego co dla mnie istotne z tych bliższych i z tych dalszych podróży, chwil przetwarzania i wypowiadania się w tej jedynej w swoim rodzaju tej mojej naj - akwareli – mówi artysta.
Przeczytaj również: Park Żeromskiego objęty szczególną ochroną
Plenery z Włoch, świąteczne tematy i lwowskie pejzaże
Drugi uczestnik wystawy - Anatol Martyniuk - urodził się w polsko-ukraińskiej rodzinie w Krzemieńcu na Wołyniu. - Obrazy, które prezentuję na obecnej wystawie, są o różnej tematyce. Prace plenerowe powstały podczas moich corocznych wyjazdów do Włoch. Kompozycje w małych formatach to fragmenty pomysłów, które rodzą się przez emocje i ciepłe wspomnienia. Stąd mogą się pojawić nawet świąteczne tematy, jak np. w obrazie „Kolęda”. Kolejne pejzaże, architektoniczne, wiążą się z miejscem, w którym obecnie mieszkam, czyli ze Lwowem. One mają charakter fiksacji pewnej emocji, czasem światła, jakiejś scenki, czy harmonijnego układu, który widzę na spacerach po tym fantastycznym miejscu – opowiada malarz.
Martyniuk ukończył studia artystyczne we Lwowie. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych
i zbiorowych m. in.: wystawa indywidualna w Angers (Francja), Duren (Niemcy) czy w Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Międzynarodowe Biennale Akwareli – Castra (Słowenia), Międzynarodowa Wystawa Akwareli European Confederation of Watercolour Societes w Avignon (Francja), Alessandrii (Włochy), Salamance (Hiszpania). Anatol Martyniuk brał udział w wielu plenerach i podróżach artystycznych w Europie. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych m. in. w Polsce, Francji, we Włoszech, w Niemczech, USA czy na Ukrainie. Jest członkiem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich i członkiem Kazimierskiej Konfraterni Sztuki.
Wstęp na wystawę jest wolny.
Przeczytaj również: Dzielnica planuje odzyskać Fort Sokolnickiego
Napisz komentarz
Komentarze