W trakcie dwumiesięcznych obchodów miasto przygotowało 250 wydarzeń w 400 miejscach.
Program obchodów zaprezentowano podczas konferencji prasowej stołecznego ratusza.
– W zeszłym roku, ze względu na epidemię, musieliśmy ograniczyć liczbę wydarzeń i osób biorących udział w obchodach Powstania Warszawskiego. W tym roku, również dzięki szczepieniom, możemy bardziej uroczyście przeżywać tę rocznicę, ale część obostrzeń nadal obowiązuje. Dlatego chciałbym zaapelować o zachowanie zasad bezpieczeństwa – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
W ramach obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaplanowano około 250 wydarzeń.
Wzorem lat ubiegłych 1 sierpnia o godzinie „W” w całym mieście zawyją syreny, a miasto zatrzyma się, aby chwilą ciszy uczcić pamięć o Powstańcach. Przy pomnikach i miejscach związanych z Powstaniem złożone zostaną kwiaty, odbędzie się również Marsz Pamięci. Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.
Przeczytaj również: Powstanie Warszawskie: 76 lat od najkrwawszego dnia w historii Marymontu
Podczas konferencji prasowej prezydent Warszawy; Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego; Tadeusz Jarosz ze Stowarzyszenia Szarych Szeregów; Teresa Stanek ze Światowego Związku Żołnierzy AK; Jerzy Mindziukiewicz ze Związku Powstańców Warszawskich i Halina Jędrzejewska ze Związku Powstańców Warszawskich podpisali apel do mieszkańców stolicy. Czytamy w nim, że: „1 sierpnia to data znana każdemu mieszkańcowi Warszawy i każdemu Polakowi. Tego dnia, podobnie jak w ubiegłych latach, o godzinie 17:00 w całej stolicy zawyją syreny. Zwracamy się do wszystkich warszawianek, warszawiaków i osób goszczących w naszym mieście, aby na ich dźwięk zatrzymali się i minutą ciszy uczcili 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wspólnie oddajmy hołd poległym i żyjącym uczestnikom Powstania Warszawskiego. Uczcijmy pamięć wszystkich tych, którzy 77 lat temu znaleźli w sobie siłę i odwagę, aby walczyć o wolność Polski. Nie zapominajmy również o cywilnej ludności Warszawy, która z wielkim poświęceniem wspierała walczących Powstańców. Im wszystkim jesteśmy winni dozgonne wdzięczność i szacunek.”
O tym, jaką wagę odebrało i wciąż odgrywa Powstanie Warszawskie, mówili jego uczestnicy. – Kiedy wybuchła wojna, byliśmy wszyscy bardzo młodzi. Ale przez okupację szybko dorośliśmy. Widzieliśmy łapanki, rozstrzeliwania. W miarę czasu zdawaliśmy sobie sprawę, że nic nie jest dla nas ważniejsze niż być wolnymi – powiedział Jerzy Mindziukiewicz ze Związku Powstańców Warszawskich.
– Dla nas wszystkich, bez względu na wiek i pochodzenie, te dni są ważne. Dla wszystkich jednakowo. Dla Powstańców jest w tym coś pięknego, że możemy się spotkać, przypomnieć sobie jak było, gdzie walczyliśmy – powiedziała Halina Jędrzejewska ze Związku Powstańców Warszawskich.
Przeczytaj również: „Tata ja się z tobą żegnam, bo za parę godzin jest Powstanie i wiesz, różnie może być”
77. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Kiedy i gdzie odbędą się najważniejsze wydarzenia na Żoliborzu?
- W czwartek i piątek (29 i 30 lipca) odbędą się społeczne akcje sprzątania grobów Powstańców „Żywiciela” na Cmentarzach Wawrzyszewskim oraz Powązkowskim.
Na Cmentarzu Wawrzyszewskim sprzątanie grobów odbędzie się w godzinach: 14:00 - 20:00 a na Powązkach 10-20.
- W sobotę 31 lipca o godzinie 10:00 na skwerze „Żywiciela” (park im. Żołnierzy „Żywiciela” przy ul. ks. J. Popiełuszki) pod pomnikiem poświęconym „Żołnierzom Żywiciela” odbędzie się złożenie wieńców.
Tego samego dnia, ale około godziny 11:00 wieńce i kwiaty zostaną złożone pod płytą upamiętniającą poległych żołnierzy IV Batalionu OW PPS im. Jarosława Dąbrowskiego (ul. Suzina)
- W niedzielę 1 sierpnia o godzinie 10:00 w miejscu, gdzie padły pierwsze strzały odbędzie się symboliczne złożenie kwiatów (ul. Krasińskiego).
- W niedzielę 1 sierpnia o godzinie 17:00 obędzie się oddanie hołdu Powstańcom przy kwaterze „Żywiciela”. Spotkanie Powstańców, ich rodzin i sympatyków.
- W niedzielę 15 sierpnia o godzinie 13:00 odbędzie się msza święta w intencji poległych w walkach o Dworzec Gdański, Kościół Stanisława Kostki (ul. Hozjusza 2), a około godziny 14:00 uroczystość przed pomnikiem poległych w walkach o Dworzec Gdański (u zbiegu ulic Mickiewicza i gen. Zajączka).
- We wtorek 14 września o godzinie 14:00 zapowiedziano odsłonięcie pomnika „Nieśmiertelnik Marymoncki” na skwerku w pobliżu budynku Klaudyny 26 c.
Cały program obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego dostępny jest po kliknięciu tutaj.
Przeczytaj również: Swoje 18-ste urodziny obchodził w ogniu spacer. Zmarł „Antek”, 92-letni Powstaniec z Żoliborza
Napisz komentarz
Komentarze