Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 października 2024 16:33

Szkoła z Żoliborza w czołówce rankingu placówek przyjaznych uczniom LGBTQ+

Kryteriami Rankingu były otwartość szkoły i bezpieczeństwo dla uczniów i uczennic LGBTQ+.

W tegorocznej edycji Rankingu Szkół LGBTQ+ ponad 22 tys. osób oceniło swoje szkoły pod kątem otwartości i bezpieczeństwa uczniów i uczennic LGBTQ+. W krajowej klasyfikacji pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, drugie – I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie, a trzecie – 1 Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska” im. Jam Saheba Digvijay Sinhji.

Wyniki zostały zaprezentowane w formie interaktywnej Mapy Równości, a 10 najlepszych szkół otrzyma Dyplomy Równości. Kryteria Rankingu Kryteriami Rankingu były otwartość szkoły i bezpieczeństwo dla uczniów i uczennic LGBTQ+. Uczniowie i uczennice odpowiadali na 17 pytań, które dotyczyły obecności osób nieheteronormatywnych, postaw nauczycieli i nauczycielek oraz ewentualnej dyskryminacji na terenie placówki.

W tym roku szczególną wagę miały pytania dotyczące systemowego podejścia szkoły – organizacji Tęczowego Piątku, warsztatów antydyskryminacyjnych czy zwracania się do osób transpłciowych imieniem preferowanym. Zwycięskie szkoły nie są więc tylko przyjazne osobom LGBTQ+, ale także zaangażowane na rzecz ochrony praw człowieka. Łącznie na pytania odpowiedziało ponad 22000 osób z całego kraju. Badanie, dzięki zaangażowaniu 14 koordynatorów i koordynatorek regionalnych dotarło do 2500 placówek w Polsce.

Zobacz też: Flagi Dzikości Serca na Żoliborzu po raz kolejny zostały zniszczone – wandalizm z nienawiści?

"System nie jest w stanie sprostać wyzwaniu i niestety w przypadku, gdy pojawiają się sytuacje dyskryminacyjne, to jedynie 26 proc. uczniów jest zdania, że otrzymałoby pomoc"

- Z samego badania wiemy, że przynajmniej 90 proc. młodzieży zna osobę LGBTQ+, która uczęszcza do tej samej szkoły. Z kolei 76 proc. respondentów widzi w szkole symbole związane ze społecznością LGBTQ+.  55 proc. uczniów jest zdania, że szkoła pozwoliłaby pójść na studniówkę z osobą tej samej płci. System nie jest w stanie sprostać wyzwaniu i niestety w przypadku, gdy pojawiają się sytuacje dyskryminacyjne, to jedynie 26 proc. uczniów jest zdania, że otrzymałoby pomoc – mówił podczas konferencji prasowej Dominik Kuc koordynator rankingu.

Ranking po raz pierwszy dotyczy szkół w całej Polsce. W pierwszej 10 szkół znalazły się cztery placówki z Warszawy w tym jedna z Żoliborza ( przyp. red. LXIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacego" w Warszawie). Każda z 10 placówek otrzyma Dyplom Równości.

Zobacz też: Ranking liceów 2021. Jak wypadły szkoły na Żoliborzu i Bielanach?

Polityka antydyskryminacyjna w stołecznych szkołach

Wyniki skomentowała także Dorota Łoboda, szefowa Komisji Edukacji w Radzie Warszawy wyrażając radość, że w pierwszej dziesiątce znalazły się cztery Warszawskie szkoły. - Warszawa jest miejscem, które powinno być bezpieczne i w którym każdy powinien być akceptowany. Chciałabym, żeby tymi miejscami były stołeczne szkoły – mówiła stołeczna radna i dodała:  - Na dzień dzisiejszy nie jest pewne, że każda uczennica i uczeń w warszawskiej szkole mogą być w 100 proc. bezpieczny i akceptowany. Dopóki chociaż jedna osoba LGBTQ+ doświadczy dyskryminacji nie spoczniemy na laurach.

Ponadto stołeczna radna w swoim przemówieniu pod siedzibą Ministerstwa Edukacji podkreśliła istotną rolę samorządu w działaniu antydyskryminacyjnym w szkołach a zarazem bierność w tej sprawie ministerstwa i jego szefa, który ja podkreśliła słynie z homofobicznych wypowiedzi. - Od kilku lat prowadzimy edukację antydyskryminacyjną pod hasłem szkoła przyjazna prawo człowieka. To program skierowany do wszystkich pracowników szkół, tak żeby każda osoba pracująca z młodymi ludźmi i dziećmi była przeszkolona i wiedziała jak tworzyć bezpieczną i przyjazną przestrzeń w placówkach oświatowych – podkreślała Dorota Łoboda.

Zobacz też: Dorota Łoboda: “Czas seksistowskich żartów i niewybrednych komentarzy dawno minął”

Ranking powinien być drogowskazem dla nauczycieli i dyrektorów

- Nie jestem zwolenniczką rankingów szkół, chyba, że chodzi o ranking szkół LGBTQ+ w Polsce. Żyjemy w rzeczywistości, która dla polskich nastolatków jest szczególnie trudna. Cieszy mnie każda inicjatywa, szczególnie młodych ludzi, która ma siłę przeciwstawiać się złu, które ma miejsce i jest legitymizowane przez władzę, ministerstwo a niekiedy przez starsze pokolenie – stwierdziła podczas konferencji Justyna Darth nauczycielka z Warszawy. Według niej opracowany ranking powinien posłużyć nauczycielom oraz dyrektorom jako drogowskaz do ukształtowania swojej placówki jako bezpieczne miejsce pełne szacunku i akceptacji. - Szczególnie kieruje swoje słowa do nauczycieli szkół, które nie znalazły się w tym rankingu albo znalazły się w nim gdzieś na końcu gdyż, życzliwy sygnał od dorosłej osoby w tej gęstej atmosferze dla młodego człowieka znaczy bardzo wiele – powiedziała stołeczna nauczycielka.


160bdea610962b

160bdea610962b


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

Aby zostać naszym prenumeratorem, wystarczy wejść na stronę https://www.gazetazoliborza.pl/platny-dostep. Następnie należy wybrać jedną z trzech opcji prenumeraty i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w kolejnych krokach.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Jako prenumerator zyskujesz dostęp do ekskluzywnych treści (w tym pełnych treści artykułów prezentowanych na naszym portalu oraz publikacji dedykowanych tylko naszym prenumeratorom) oraz specjalne rabaty od naszych partnerów lokalnych. Oferujemy zniżki od 10% do 20% na produkty i usługi firm z Żoliborza i Bielan (okazjonalnie także z innych dzielnic).

PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 26 km/h