W poprzednim artykule o Osiedlu Zatrasie przybliżyłam czytelnikom historię powstania osiedla oraz założenia, które przyświecały architektom projektującym osiedle. Co dziś słychać na Zatrasiu? Jakie tematy są aktualnie ważne dla mieszkańców?
Już niedługo na Zatrasiu powstanie Miejsce Aktywności Lokalnej (MAL). Sukces tej inicjatywy jest możliwy dzięki staraniom mieszkańców i bliskiej współpracy burmistrza Krzysztofa Bugli z administracją Osiedla Zatrasie. MAL będzie mieścił się w lokalu usługowym w budynku przy ul. Krasińskiego 38 C, który udostępniła administracja Osiedla Zatrasie. Finansowanie w całości zapewnia Dzielnica Żoliborz. Już wkrótce mieszkańcy Zatrasia i okolicznych osiedli będą mogli cieszyć się z miejsca otwartego i przyjaznego każdej oddolnej inicjatywie.
Od wielu lat toczą się działania zmierzające do wybudowania drogi dojazdowej do budynków znajdujących się przy ul. Broniewskiego, Szkoły Podstawowej nr 92 oraz Przedszkola nr 87. Dzięki staraniom Stowarzyszenia Żoliborz Demokratyczny udało się wypracować plan działania, który wydaje się być najszybszą drogą do sukcesu. Sprawa nie jest prosta, ponieważ budowa drogi dojazdowej blokowana jest zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Zarząd Dzielnicy Żoliborz zadeklarował współpracę i realizację budowy drogi przy wykorzystaniu zapisów tzw. specustawy drogowej, która daje możliwość realizacji inwestycji drogowych z pominięciem MPZP. Plan wydaje się zmierzać w dobrym kierunku, Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) przyznał, że działki niezbędne do wybudowania drogi leżą w pasie drogi powiatowej. Daje to możliwość powiatyzacji działek, na których będzie mieściła się droga. Powiatyzacja jest niezbędna, aby dzielnica mogła zrealizować inwestycje unikając płacenia odszkodowania obecnemu właścicielowi terenu, którym jest Skarb Państwa. Mieszkańcy czekają na tę inwestycję od ponad 50 lat.
Zaniedbania dotyczą nie tylko drogi dojazdowej i indolencji ZDM. Administracja Osiedla Zatrasie od wielu lat nie wykonuje niezbędnych prac remontowych oczekiwanych przez mieszkańców. Widać brak dbałości o estetykę, czego najbardziej jaskrawym przykładem jest wygląd wolnostojącego budynku usługowego przy ul. Broniewskiego 7. Remontu wymagają klatki schodowe, windy w budynkach, jak również ciągi piesze na osiedlu. Administracja osiedla przeprowadza doraźne prace, ale to nie wystarczy, niezbędny jest wieloletni, kompleksowy plan remontów, który przywróci osiedlu dawną świetność. Mieszkańcy z nadzieją patrzą na nową Panią Prezes Zarządu WSM. Podobnie duże nadzieje pokładane są w Radzie Osiedla Zatrasie i Dyrektorze Osiedla jako organach bezpośrednio odpowiedzialnych za realizację napraw. Miejmy nadzieję, że w tym roku uda się wykonać zaplanowane przez administrację prace: remont balkonów, wymianę poziomów kanalizacyjnych oraz oświetlenia zewnętrznego, a na początku przyszłego roku gotowy będzie wieloletni plan remontowy.
Powyższe aspekty nie wyczerpują tematów aktualnych na osiedlu Zatrasie. Kolejnymi mogą być starania o wybudowanie dachu-balonu, który przykryłby nowo wyremontowane boisko przy Szkole Podstawowej nr 92, czy też dotyczący całego Żoliborza problem z brakiem miejsc parkingowych. Jak widać na przykładzie MAL Zatrasie, wiele inicjatyw udaje się doprowadzić do końca dzięki zaplanowanym i skoordynowanym działaniom oraz rozmowom pomiędzy mieszkańcami, Administracją Osiedla Zatrasie oraz władzami dzielnicy Żoliborz.
Wyjaśnienie:
W uzupełnieniu do artykułu, który opublikowałam we wrześniowym numerze Gazety Żoliborza, podaję adres stron internetowych, z których także korzystałam:
Napisz komentarz
Komentarze