Powstał projekt określający główne założenia i metody ich osiągnięcia. Konsultacje społeczne będą trwały do 28 maja. Będzie można wziąć w nich udział telefonicznie, mailowo, lub za pośrednictwem komunikatora Zoom i platformy YouTube.
Skupienie usług w centrach dzielnicowych, niwelowanie różnic rozwojowych między dzielnicami i zmniejszenie zbędnego przepływu osób między jednostkami administracyjnymi miasta – to główne założenia programu Usługi Blisko Domu na lata 2021-2025. Miejscy urzędnicy chcą zweryfikować słuszność zawartych w projekcie założeń poprzez konsultacje społeczne.
Na czym polega projekt Usługi Blisko Domu?
- Program ma zagwarantować zachowanie równowagi, wygody i poczucia bezpieczeństwa w życiu codziennym mieszkańców Warszawy. Osiągniemy to poprawiając dostępność i jakość usług społecznych w pobliżu miejsca zamieszkania, a co za tym idzie możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb, jakimi są usługi edukacyjne, opieka zdrowotna i pomoc społeczna – czytamy w założeniach raportu.
Zobacz też: W Warszawie powstanie sieć systemu monitoringu powietrza. Nowe czujniki na Żoliborzu u Bielanach
Przypomnijmy, że w pierwszej trójce innego raportu - Urban Services Accessibility Index - opisującego dostępność do usług publicznych w warszawskich dzielnicach znalazł się Żoliborz. Przy tworzeniu USAI brane pod uwagę były: opieka zdrowotna, edukacja i transport.
Główne obszary interwencji przewidywanej w miejskim projekcie to edukacja, ochrona zdrowia, pomoc społeczna i usługi cyfrowe. Na Bielanach możemy spodziewać się przede wszystkim realizacji celów związanych z edukacją i ochroną zdrowia.
Edukacja
Obszar edukacji obejmuje dwa szczegółowe cele. Pierwszy z nich „obejmuje zapewnienie korzystania z usług edukacyjno-opiekuńczych zgodnie z potrzebami i blisko miejsca zamieszkania we wszystkich dzielnicach”. Osiągnięcie celu, według projektu, ma być zapewnione przez promocję korzystania z usług obwodowych placówek edukacyjnych, dostosowanie zaplecza edukacyjnego do aktualnych potrzeb, czy usprawnienie komunikacji pieszej i rowerowej na trasach wiodących do szkół i przedszkoli, a także budowę nowych szkół, przedszkoli i żłobków.
Zobacz też: 18 milionów dla Bielan. Największa część kwoty trafi na remonty szkół
Z analizy przeprowadzonej na zlecenie Urzędu Miasta wynika, że jeżeli chodzi o np. przedszkola, to Warszawa zajmuje 7. miejsce wśród miast powyżej 100 tys. mieszkańców, jeżeli chodzi o współczynnik liczby mieszkańców na przedszkole. Okazuje się jednak, że ten i tak nieprzesadnie zadowalający wynik znacząco pogarsza się, jeżeli weźmiemy pod uwagę wyłącznie przedszkola prowadzone przez jednostki samorządu gminnego. Wtedy Warszawa spada na 20. Miejsce.
Warto jednak zaznaczyć, że, w skali Warszawy, dostępność przedszkoli na Żoliborzu i Bielanach wypada nie najgorzej. Dzielnice te zajmują kolejno: 7. i 5. miejsce wśród wszystkich dzielnic stolicy.
Drugim celem szczegółowym jest podwyższenie standardów warszawskiej edukacji tak, aby w każdej placówce były równe szanse rozwoju, a doprowadzić do tego ma m.in. rozszerzenie oferty zajęć wspomagających i wyrównawczych.
Zobacz też: Odżywa pomysł sprzed 5 lat. Na Bielanach powstanie nowy skwer?
Ochrona zdrowia
Kluczowym założeniem jest budowa nowych placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej w dzielnicach o dużym rozproszeniu usług medycznych. Jedną z tych dzielnic są Bielany, ze względu na dużą średnią liczbę mieszkańców przypadających na placówkę. Nowa przychodnia ma powstać między innymi przy ul. Przy Agorze w miejscu dawnej hydroforni. - Samorządy terytorialne są odpowiedzialne za określenie potrzeb zdrowotnych, dbałość o infrastrukturę podstawowej opieki zdrowotnej, za promocję i profilaktykę zdrowotną. Dlatego w programie „Usługi blisko domu” skupiliśmy się na rozwoju infrastruktury publicznych placówek medycznych, w szczególności ośrodków Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) i Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS). Zależy nam na zwiększeniu dostępności do przychodni, a także na podniesieniu jakości świadczonych przez nich usług – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta.
Na potrzeby projektu Usługi blisko domu przeprowadzono również badania mające na celu przeanalizowanie pojmowania pojęć „blisko” i „daleko”. - „Blisko” dla mieszkańców Warszawy oznaczają przemieszczenia w przestrzeni miejskiej trwające 11 minut pieszo, 13 minut rowerem, 14 minut samochodem i 14 minut komunikacją publiczną – czytamy w raporcie. Z kolei „daleko” według respondentów znajdują się cele, do których dotarcie zajmuje dłużej niż 33 minuty pieszo, 38 minut rowerem, 50 minut samochodem i 43 minuty komunikacją miejską.
Ze szczegółami trzydziestostronicowego projektu programu Usługi blisko domu można zapoznać się na stronie http://konsultacje.um.warszawa.pl/uslugi_blisko_domu.
Jak wziąć udział w konsultacjach?
W konsultacjach można wziąć udział za pośrednictwem trzech kanałów. 20 maja od 10.00 do 18.00 i 24 maja od 12.00 do 18.00 będą trwały dyżury telefoniczne podczas których warszawiacy będą mogli wyrazić swoje opinie. W tym celu należy dzwonić pod numerr 22 443 35 44.
- Czy działania, które wskazaliśmy w Programie są wystarczające do osiągnięcia zamierzonych celów? Czy powinniśmy je uzupełnić albo przeformułować? Porozmawiajmy o tym podczas konsultacji społecznych – stawia pytanie i zachęca do wyrażania opinii Urząd Miasta.
Udział w konsultacjach można wziąć również online. 25 maja o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie na platformie Zoom. Aby zabrać głos i otrzymać link do spotkania wraz z instrukcją należy wcześniej zapowiedzieć się wysyłając maila na adres [email protected]. Bierne uczestnictwo będzie natomiast możliwe dzięki transmisji na żywo na portalu YouTube.
Trzecim kanałem przez który można wyrazić opinię na temat strategii jest poczta internetowa. Urząd Miasta informuje, że korespondencję zawierającą uwagi do projektu należy przesyłać na wspomniany już adres [email protected].
Napisz komentarz
Komentarze