Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 października 2024 16:33

[Wideo] Zielony plac Wilsona jest odpowiedzią na deficyt zieleni w mieście

Czy plac Wilsona wymaga przebudowy? Według działaczy stowarzyszenia Miasto Jest Nasze - tak. O tym w jaki sposób i dlaczego plac Wilsona powinien zmienić swoje oblicze opowiada Jakub Wysoczański jeden z pomysłodawców projektu, a także członek MJN.

W połowie kwietnia działacze Miasto Jest Nasze przedstawili koncepcję zmian na placu Wilsona. Dziś jest to rondo o dużym znaczeniu komunikacyjnym. Tu znajduje się stacja metra, przystanki autobusowe i tramwajowe. Dla kierowców jest to ważna przeprawa z Wisłostrady w głąb dzielnicy, albo w kierunku centrum. Ponadto wokół niego znajduje się szereg punktów usługowych i park Żeromskiego.

Impulsem do zmian opracowanych przez członków stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, były rozmowy z mieszkańcami, którzy, jak podkreśla w rozmowie z Gazetą Żoliborza Jakub Wysoczański, jeden z pomysłodawców projektu, spragnieni są zieleni w mieście. – Ludzie chcieliby mieć ją w swoim codziennym otoczeniu – stwierdza członek MJN, który o inspiracjach i założeniach projektu szerzej opowiada w wideo na końcu tekstu.

Zobacz też: Biblioteki na Żoliborzu otwierają się na czworonogi

Więcej miejsca dla pieszych i rowerzystów na placu Wilsona

Przedstawiony w połowie kwietnia projekt zakłada przeniesienie całego ruchu samochodowego na zachodnią stronę placu. Odcinek jezdni pomiędzy wlotem z ulicy Krasińskiego a Mickiewicza wedle nowej koncepcji byłby wyłączony z ruchu samochodowego i w pełni oddany pieszym. Zamiast jezdni piesi otrzymują fragment bulwaru spinającego obrzeża placu Wilsona z zielenią znajdującą się w centralnej części placu, która dziś jest niedostępna. O tym dlaczego zdecydowano się na takie rozwiązanie i jaki rezultat w ten sposób można uzyskać opowiada jeden z pomysłodawców projektu Jakub Wysoczański.

Jak miałaby wyglądać organizacja ruchu na placu Wilsona?

Tego typu rozwiązanie znalazło się w ogniu krytyki głównie kierowców, którzy twierdzą, że w ten sposób plac Wilsona zakorkuje się i przestanie spełniać funkcję ważnego węzła komunikacyjnego. Autorzy projektu podkreślają, że mimo wprowadzonych zmian w organizacji ruchu przejazd samochodem przez plac Wilsona nadal będzie możliwy i płynny dzięki zastosowanym rozwiązaniom. O tym w jaki sposób będzie zachowana płynność ruchu samochodowego i komunikacji miejskiej wyjaśnia Jakub Wysoczański ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Ponadto aktywista odpowiada na szereg pytań dotyczących kosztów rewitalizacji placu Wilsona, tego w jaki sposób miałby odbywać się ruch pieszy i samochodowy, a także dlaczego zmiany na placu Wilsona są potrzebne.

Miasto przymierza się do przebudowy placu Pięciu Rogów. Cała inwestycja ma kosztować ponad 10 mln zł. Czy w przypadku ewentualnych prac na placu Wilsona należy spodziewać się podobnych kosztów? Więcej na ten temat w rozmowie wideo, którą znajdziecie poniżej.

Zobacz też: Otwarcie Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli w tym roku zagrożone?

Zobacz też: Dzielnica dosadza drzewa na ulicy Rydygiera i zapowiada zabezpieczenie zieleni


tabelka-wysoczanski

tabelka-wysoczanski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

Aby zostać naszym prenumeratorem, wystarczy wejść na stronę https://www.gazetazoliborza.pl/platny-dostep. Następnie należy wybrać jedną z trzech opcji prenumeraty i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w kolejnych krokach.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Jako prenumerator zyskujesz dostęp do ekskluzywnych treści (w tym pełnych treści artykułów prezentowanych na naszym portalu oraz publikacji dedykowanych tylko naszym prenumeratorom) oraz specjalne rabaty od naszych partnerów lokalnych. Oferujemy zniżki od 10% do 20% na produkty i usługi firm z Żoliborza i Bielan (okazjonalnie także z innych dzielnic).

PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 26 km/h