Tak przynajmniej twierdzi Najwyższa Izba Kontroli, która opublikowała raport z audytu budowy Muzeum Wojska Polskiego.
O budowie Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej zdecydowano w 2006 roku. Cały proces inwestycyjny trwa już ponad 12 lat. Choć budowa siedziby Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej Cytadeli rozpoczęła się w 2018 roku, to zlokalizowanie go w Cytadeli rozważano już w latach 60-70 XX wieku, a wmurowanie kamienia węgielnego miało miejsce już w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.
Zobacz też: Żoliborskie wzgórze obrasta w muzea. „Cytadela zostanie oddana warszawiakom”
Docelowo wyspa muzeów na Cytadeli będzie składać się z trzech budynków. Według zapowiedzi będzie to jeden z najnowocześniejszych i największych kompleksów muzealnych nie tylko w Polsce, ale i Europie, który według przewidywań ma odwiedzać co najmniej pół miliona gości rocznie.
Obecnie na Cytadeli budowane jest MHP i południowy pawilon MWP, w którym stała ekspozycja ma liczyć 250 tys. eksponatów zajmować ok. 6 tys. mkw. Opowieść o tysiącletnich dziejach Wojska Polskiego, będzie podzielona na poszczególne okresy, od ok 960 roku aż do drugiej wojny światowej. Największą powierzchnie muzeum zajmą eksponaty z okresu od 1914 do 1945 roku. To właśnie w tej części znajdzie się m.in. samolot Dakota III. Otwarcie placówki zapowiadano jeszcze w tym roku, jednak w opinii Najwyższej Izby Kontroli termin ten nie zostanie dotrzymany.
Zobacz też: Odpadający tynk, zalewane piwnice, graffiti i grzyb, a to wszystko na elitarnym Żoliborzu
Termin otwarcia pawilonu MWP zagrożony
W ocenie Najwyższej Izby Kontroli proces inwestycyjny budowy Muzeum Wojska Polskiego „jest zbyt przewlekły”. Umowa MWP z generalnym wykonawcą oraz uzgodniony z Ministerstwem Obrony Narodowej program inwestycji przewiduje zakończenie robót w 2021 roku. Termin ten może być zagrożony, ponieważ jak informuje NIK Muzeum nie podjęło „wystarczających starań w celu uniemożliwienia dokończenia robót budowlanych dotyczących ukończenia wjazdu na teren Cytadeli”.