W poprzednim numerze przybliżyliśmy Państwu kwestię wyboru roweru. Teraz czas, by rower zabrać ze sobą na wakacje. Producenci dostarczają nam wielu rozwiązań w postaci bagażników, toreb, walizek, co zdecydowanie ułatwia podróżowanie z rowerem. Zostaje tylko kwestia dobrania odpowiedniego rozwiązania pod liczbę rowerów czy model auta. Zapraszamy na krótki przegląd.
Najpopularniejszym środkiem przewożenia roweru są bagażniki samochodowe. Pozwalają one na transport nawet kilku rowerów. Wybór jednak nie jest prosty, ponieważ na rynku jest wiele modeli i rodzajów bagażników (dachowe, na tylną klapę bagażnika samochodu, na hak).
Przed wyborem rodzaju należy sprawdzić, czy dane rozwiązanie będzie pasować będzie do naszego samochodu.
Bagażniki dachowe
Swego czasu najbardziej popularne bagażniki, montowane na dachu samochodu. Rower montowany jest na specjalne ramię bagażnika, a jego koła znajdują się w rynience, do której przypinamy je paskami dołączonymi do bagażnika. Bagażnik na dach pozwala nam, w zależności od modelu, na montaż 3-4 rowerów, jednakże powoduje to opory powietrza i ogranicza prędkość, z jaką możemy podróżować.
Plusem jest łatwość mocowania samego roweru, nie trzeba demontować jego kół. Oprócz założenia bagażnika, musimy jednak jeszcze podnieść i umieścić na dachu rower, co może dla niektórych stanowić problem, zwłaszcza gdy posiadamy wysokie auto. Należy też pamiętać, że z rowerami na dachu nie wjedziemy na parking podziemny.
Bagażniki na tylną klapę
Są one relatywnie prostsze do założenia, choćby ze względu na wysokość montażu. To główny plus, ale maksymalnie przyjmie 3 rowery. Na początku wydawało się też, że opory powietrza będą mniejsze, ale nie potwierdziło się to w testach. Plusem jest łatwość montażu samego roweru. Z takim bagażnikiem nie martwimy się o wjazd na parking podziemny. Minusem jest utrudniony dostęp do bagażnika samochodu po założeniu rowerów.
Bagażniki na hak
Koncepcja mocowania jest taka jak w bagażnikach na tylną klapę, ale pozwala na montaż większej liczby rowerów. Bagażnik na hak jest bardziej stabilny. Tak samo jak w przypadku bagażników na tylna klapę, nie trzeba się martwić o wysokość pojazdu. Należy pamiętać o zamontowaniu trzeciej tablicy rejestracyjnej, którą możemy obecnie wyrobić w urzędzie (koszt około 40 zł).
Bagażnik na przyssawki
Jest to dość nowe, ale ciekawe rozwiązanie, które pozwala nam na montaż roweru niemalże w dowolnym miejscu na samochodzie, czy to na dachu, czy klapie bagażnika. Jest to rozwiązanie dość jeszcze drogie, jednakże pasuje do każdego modelu samochodu, co jest na pewno dużym plusem. Same przyssawki są dość mocne i producenci zapewniają, że rower jest bezpieczny podczas jazdy.
Torby na rower
Jeśli podróżujemy samotnie lub we dwójkę, możemy rowery zmieścić w aucie. Wystarczy złożyć tylne siedzenia, zdemontować koła i bez problemu zmieścimy nawet dwa rowery. Umieszczone w odpowiednich pokrowcach, nie dość, że nie ulegną uszkodzeniu, to nie zabrudzą wnętrza samochodu. Plusem jest cena rozwiązania i dopasowanie do większości pojazdów. Minusem jest na pewno ograniczona ilość miejsca w samochodzie.
Walizki na rower
Co z rowerem, gdy podróżujemy samolotem? Oczywiście tu także producenci myślą o fanach dwóch kółek. Plusem takiej walizki jest bezpieczeństwo przewożonego roweru. Minusem mogą być waga i gabaryty samej walizki, oraz cena, ale czego nie robi się dla swojej maszyny.
Obecnie kwestia przewożenia roweru nie jest sprawą problematyczną, niezależnie od tego, czy podróżujemy małym czy dużym samochodem, a nawet samolotem. Na rynku znajdziemy rozwiązania idealne dla każdego, a jedyne, co może nas ograniczać, to budżet.
Porad udziela zespół z:
Skleprowerowy.pl, Nowy Żoliborz
Rydygiera 8 (róg Anny German)
Napisz komentarz
Komentarze