Projekt został zrealizowany dzięki Budżetowi Obywatelskiemu.
– Z tego miejsca wywieźliśmy w ostatnich tygodniach około 80 ton asfaltu, gruzu, podbudowy i zamontowaliśmy taki chodnik – mówi burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk.
Co w tym niezwykłego?
Chodnik został wybudowany z drewna modrzewiowego. To materiał mający nie ingerować w przyrodę, a przy okazji być estetyczny i ekologiczny. Poza tym całość powstała w technologii podwieszanej tak, aby nie naruszać systemu korzeniowego drzew znajdujących się dookoła. Charakter tego przejścia jest unikalny z jeszcze jednego powodu. Przy okazji budowy chodnika powstały odchodzące z niego na boki dwa tarasy z tablicami edukacyjnymi. Ma to umożliwić przechodniom zdobywanie wiedzy o charakterze Zespołu Przyodniczo-Krajobrazowego, w którym się znajdują.
Po co ta zmiana?
– Stary, popękany i pofalowany asfalt czasy świetności miał już za sobą. Był nieestetyczny, a spacerowicze często się o niego potykali. – Wymiana uszkodzonego chodnika w Zespole przyrodniczo-krajobrazowym "Olszyna" w Parku Olszyna jest konieczne ze względu na nierówność nawierzchni i liczne ubytki, które stwarzają zagrożenie dla użytkowników – w uzasadnieniu do projektu wyjaśnia Piotr Walas, pomysłodawca budowy modrzewiowej kładki.
Z tych powodów autor projektu zaproponował budowę chodniko-kładki z drewna modrzewiowego. Pomysł ten wygrał głosowanie Budżetu Obywatelskiego i zyskał prawo do realizacji. Budowa rozpoczęła się na początku października – pisaliśmy o tym na łamach portalu „Gazeta Żoliborza” – i trwała miesiąc.
Napisz komentarz
Komentarze