Wiosna w pełni. Wokół nas pełno rowerzystów, rolkarzy oraz osób jeżdżących na hulajnogach, deskorolkach czy longboardach. Niektórzy poruszają się po ścieżkach rowerowych, inni po chodnikach. A jak wygląda to w świetle przepisów prawa?
Najmniejsze wątpliwości dotyczą rowerzystów. Zgodnie z art. 33 Prawa o ruchu drogowym (PoRD) tam, gdzie zostały wytyczone ścieżki rowerowe, mają oni obowiązek poruszać się po nich, jeżeli ścieżki nie ma – co do zasady – powinni poruszać się ulicą, chyba że zachodzi jeden z przypadków wprost wskazanych w ustawie, który pozwala im na poruszanie się po chodniku (np. nadzorują dziecko do lat 10, które jedzie rowerem).
Inaczej wygląda sytuacja osób poruszających się na hulajnogach, longboardach i deskorolkach oraz rolkarzy. Osoby te bardzo często korzystają ze ścieżek rowerowych, zapominając o tym, że w świetle prawa o ruchu drogowym, traktowane są jako piesi. Powyższe wynika z szerokiej definicji pieszego i braku uregulowania odnoszącego się bezpośrednio do nich. Do osób poruszających się na hulajnogach, longboardach, deskorolkach oraz rolkarzy znajdują zatem zastosowane te same przepisy co do pieszych. Podobnie jak piesi, mają oni obowiązek korzystania z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Tylko wyjątkowo, jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego skorzystać, mają prawo poruszać się po jezdni (po lewej jej stronie) i to tylko pod warunkiem, że będą zajmować miejsce jak najbliżej krawędzi jezdni i ustępować miejsca nadjeżdżającym pojazdom. Czasem mogą jednak poruszać się drogą rowerową. Kiedy? Zgodnie z ustawą, może to nastąpić jeżeli brak jest chodnika lub pobocza albo nie ma możliwości skorzystania z nich. W takiej jednak sytuacji powinni pamiętać, że zobowiązani są do tego, aby ustąpić miejsca rowerzystom.
Wyjątek dotyczy tzw. strefy zamieszkania, czyli obszaru obejmującego drogi publiczne lub inne drogi, na których obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. Tam każdy pieszy, w tym również osoba korzystająca z hulajnogi, longboardu, deskorolki czy rolek, korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.
A co nam grozi, jeżeli poruszając się na rolkach, hulajnodze, longboardzie czy deskorolce nie zastosujemy się do obowiązujących przepisów prawa? Popełnimy wykroczenie polegające na stworzeniu zagrożenia dla ruchu drogowego, za co możemy zostać ukarani mandatem nawet do wysokości 500 złotych. Warto więc pamiętać o powyższych zasadach i w ten sposób dbać o bezpieczeństwo własne i innych użytkowników drogi.
Napisz komentarz
Komentarze