Większość z nich dotyczy zieleni i infrastruktury rowerowej. Co jeszcze cieszyło się popularnością wśród mieszkańców Bielan?
Sto drzew i 600 m kw.krzewów - ten sposób walki ze smogiem spodobał się obywatelom najbardziej. „Realizacja projektu poprawi jakość powietrza na terenie dzielnicy Bielany oraz pomoże w walce z globalnym ociepleniem. Dodatkowo dzięki zieleni, dużo lepiej mieszka się w mieście. Projekt ma na celu przyspieszenie realizacji warszawskiej polityki zazieleniania miasta” czytamy w opisie projektu „Więcej drzew i krzewów dla Bielan”. Inicjatywa zdobyła 3 tys. głosów i tym samym zajęła pierwsze miejsce.
Na drugim miejscu również zieleń
Zaraz za nią uplasowała się idea oczyszczenia Stawów Brustmana na Wawrzyszewie. Oczyszczenie trzech zbiorników wodnych ma kosztować 65 tys. złotych. Ma się to dokonać w sposób nieinwazyjny dla środowiska przy użyciu wyselekcjonowanych szczepów bakterii. Wskutek realizacji projektu ma wzrosnąć klarowności wody, zwiększyć się poziomu tlenu w wodzie, zmniejszyć zamulenie i uruchomić proces biologiczny samooczyszczania się wód. Pomysł zdobył 2261 głosów.
Bezpieczniej na pasach
Bielanianie pragną również bezpieczeństwa na ulicach. Trzecie miejsce zajął projekt doświetlenia przejść dla pieszych. Lampy LED zostaną postawione przy 18 przejściach na 10 ulicach Bielan. Koszt projektu to 500 tys. złotych. Zdobył głosy ponad 2 tys. mieszkańców.
Bielańskie obserwatorium astronomiczne
Bardzo ciekawy wydaje się kolejny, jeżeli chodzi o liczbę zdobytych głosów, pomysł „Obserwatorium nieba na Bielanach”. Za 120 tys. złotych na placu zabaw przy ul. Opalin powstaną trzy stanowiska obserwacyjne z teleskopami. Oprócz tego planowane jest postawienie obok obserwatorium gablot edukacyjnych z planem nieba.
Zostaw swój rower… gdzie chcesz
Łącznie 318 tys. złotych ma pochłonąć realizacja dwóch inicjatyw związanych z rozmieszczeniem na Bielanach stojaków rowerowych. Twórczynie projektów „Zaparkuj swój rower” i „200 stojaków na rowery dla Bielan” zwracają uwagę na niewspółmierną liczbę dróg rowerowych do znajdujących się przy nich miejsc do pozostawienia rowerów. Stojaki mają być umieszczane w parkach, przy szkołach i tam, gdzie taką potrzebę zgłoszą mieszkańcy.
Co z projektami miejskimi?
Bielany będą też beneficjentem szeregu projektów ogólnomiejskich. W ramach „Budowy zaległej infrastruktury dla rowerów” powstaną dwie drogi rowerowe wzdłuż ulic Marymonckiej (na odcinku Podleśna – Smoleńskiego) i Wólczyńskiej (od al. Reymonta do ul. Andersena).
Również nasze dzielnicowe ulice nieco się zmienią po zrealizowaniu Budżetu Obywatelskiego. Projekt „Stop Smog – zazieleńmy ulice naszej stolicy” przewiduje posadzenie ponad 5 tys. metrów kwadratowych krzewów wzdłuż ulic Aluzyjnej, al. Zjednoczenia oraz, co mieszkańców Bielan zdecydowanie bardziej istotne, Reymonta i Kasprowicza.
Bielanianie oddali w tej edycji Budżetu obywatelskiego 8409 głosów, a liczba głosujących to 6,4 proc. ogółu mieszkańców dzielnicy. Tym samym plasujemy się w środku stawki, której rekordzistą jest Żoliborz z 9 punktami procentowymi.
Napisz komentarz
Komentarze