Jednym ze szpitali objętych nakazem jest Szpital Bielański.
„Wszystkie podległe miastu szpitale ginekologiczno-położnicze oraz szpitale, które posiadają oddziały o takim profilu, deklarują, że zapewniają w nich pacjentkom dostęp do lekarzy bez klauzuli sumienia” – poinformował w oficjalnym komunikacie stołeczny ratusz.
W Warszawie działa sześć szpitali o profilu ginekologiczno-położniczym lub posiadających oddziały ginekologiczno-położnicze, dla których miast jest podmiotem tworzącym. W każdym z sześciu szpitalach w całej Warszawie pacjentki będą miały możliwość skorzystania z wizyty u ginekologa bez tzw. klauzuli sumienia. Zgłaszać się można bez wcześniejszego zapisu, a porady są bezpłatne.
- Będzie dostępny ginekolog, który po konsultacji pacjentce przepisze receptę na tabletki antykoncepcji awaryjnej bądź udzieli innej porady. Porady są oczywiście bezpłatne, a czas oczekiwania na przyjęcie przez lekarza nie powinien przekroczyć dwóch godzin - zapewnia w rozmowie z dziennikarzami Radia Kolor Karolina Gałecka z warszawskiego ratusza.
W Centrum Medycznym Żelazna (św. Zofia), Szpitalu Specjalistycznym im. Krysi Niżyńskiej „Zakurzonej” („Inflancka”), Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny („Madalińskiego”), Szpitalu Bielańskim, Szpitalu Praskim i Szpitalu Solec pacjentka ma prawo do pełnego zakresu świadczeń zdrowotnych gwarantowanych prawem.
Szpital Praski oraz Szpital Solec zapewniają możliwość skorzystania z porady antykoncepcyjnej poza godzinami pracy przychodni szpitalnych. Celem tego działania jest uzupełnienie oferty przychodni ginekologicznych, w których obowiązują zapisy. Mieszkanki Warszawy bez konieczności wcześniejszego zapisu mogą zgłaszać się do Izby Przyjęć Ginekologiczno-Położniczej w Szpitalu Praskim, a w Szpitalu Solec do Izby Przyjęć Ginekologiczno-Położniczej, zlokalizowanej w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Izby działają w dni powszednie w godz. 15.00-7.00, a w soboty, niedziele i święta całą dobę. Porady są bezpłatne, a czas oczekiwania na przyjęcie przez lekarza nie przekracza dwóch godzin.
Pracownicy obu placówek zostali przeszkoleni w sposobie informowania pacjentek o możliwości skorzystania doraźnie z porady antykoncepcyjnej w sytuacjach awaryjnych.
Wszelkie nieprawidłowości związane z dostępem do porad antykoncepcyjnych oraz funkcjonowania gabinetów ginekologicznych w miejskich placówkach medycznych należy zgłaszać pełnomocniczce prezydenta Warszawy ds. kobiet pod adresem [email protected].
Napisz komentarz
Komentarze