Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 13:42

Osiedle Skarbowców pełne skarbów

Najciekawszym odkryciem podczas szperania w historii mojego domu, było to, że na rozkaz kwatermistrzostwa na dziedziniec Osiedla Skarbowców sprowadzono krowy, które zabijano na potrzeby wyżywienia walczących, a wraz z mieszkańcami żyła koza, której mleko podawano niemowlętom. Pani Alina pozostawiła po sobie wiele bezcennych pamiątek, które pozwolono nam zachować. W jej mieszkaniu znaleźliśmy wielką kolekcję płyt winylowych, książki wydane jeszcze w XIX wieku oraz gruby klaser zapełniony znaczkami pocztowymi ze Stalinem, Hitlerem i innymi ważnymi postaciami z początku XX wieku. Jednak to, co zrobiło na mnie największe wrażenie to zachowane w idealnym stanie oryginalne wydanie gazety z 1 września 1939 roku. Z okładki „Wieczoru Warszawskiego” krzyczy wielki napis „Dziś w nocy Niemcy napadły Polskę”. Ze łzami w oczach czytałem rozpaczliwie napisany przez dziennikarza opis ataku Niemców na Gdańsk, co jednoznacznie rozpoczynało wojnę. "Dziś nawet wśród buńczucznie zachowujących się dotychczas szturmówek zapanowało przygnębienie i panika" - czytamy. Przekonałem się wtedy o wartości zachowanych na pamiątkę rzeczy oraz, że wiele takich bezcennych fantów, które pamiętają historie dziś trudne do opisania znajduje się w domach zwyczajnych ludzi, a nie tylko w muzeach.

Ile wiesz o własnym domu?

Między przedwojennymi murami Starego Żoliborza na przestrzeni lat działo się wiele historii wartych poznania i zapamiętania. Dzięki temu, że wiele domów nie zostało zburzonych w trakcie działań wojennych, w naszej dzielnicy nadal mieszka wielu świadków dramatycznej historii. Warto pomóc im czasem np. w zaniesieniu zakupów do domu, czy po prostu zapytać o samopoczucie. Przy okazji można dowiedzieć się wielu informacji na temat swojego domu i naszej okolicy. Dzięki temu może okazać się, że przed laty w naszym domu mieszkała osobistość, która zmieniła bieg historii. W czasach wojny działy się niespotykane dziś rzeczy, a społeczność osiedla ma wspaniałą przeszłość.

Tak właśnie postąpiłem ja i od tego momentu zachęcam każdego do spróbowania odkrycia tajemnic swojej okolicy

Do dzisiaj w bloku przy ulicy Sierpeckiej 6 mieszka kilka osób, które pamiętają zamierzchłą już historię pierwszej połowy XX wieku. Pamiętam, gdy pewnego dnia pomagałem sąsiadce zanieść zakupy do domu i idąc ulicą Słowackiego, opowiadała mi jak kiedyś wyglądała ta okolica. Mówiłem jej o dzisiejszym problemie braku miejsc parkingowych na Żoliborzu. Ona odpowiedziała, że pamięta jak na całej ulicy Sierpeckiej stał tylko jeden zaparkowany samochód, który był dużą atrakcją dla mieszkańców. Wspominała również czasy, gdy przed jej oknami stał kiosk, po którym dziś nie ma śladu, a zamiast niego stoi wiata przystanku Teatr Komedia. Dzięki książce Nasz dom Sierpecka 6 autorstwa Janiny Kamińskiej i Jerzego Kamińskiego, wydanej w 2009 roku z okazji obchodów 80-lecia założenia Spółdzielni „Osiedle Skarbowców”, dowiedziałem się wielu ciekawych anegdot z dziejów mojego bloku. Zaczynając od czasów zakładania spółdzielni, przez trudny okres powstania warszawskiego, kończąc na odbudowie powojennych zniszczeń. W trakcie wojny swoją siedzibę miało tu kwatermistrzostwo zgrupowania Żywiciel, przez Żoliborz biegł długi wał obronny, a podwórko Osiedla Skarbowców z czasem stało się cmentarzem dla żołnierzy. Autorzy wiele historii opisali z własnych doświadczeń i rozmów z sąsiadami, a mnie wiele z nich naprawdę zafascynowało.

Czasy Powstania Warszawskiego

Podczas czytania książki Nasz Dom największe wrażenie sprawiły na mnie ciekawostki z czasów powstania warszawskiego, takie jak hodowla krów na podwórzu, czy karmienie niemowląt mlekiem hodowanej kozy. W chwili wybuchu powstania niektórzy mieszkańcy bloku przy Sierpeckiej przebywali w innych dzielnicach Warszawy i spotkali się z rodzinami dopiero po kilku miesiącach. Dowiedziałem się również, że od 17 lat żyję w budynku, który w dużej mierze przyczynił się do przebiegu powstania warszawskiego. W jednej z piwnic mieściło się kwatermistrzostwo zgrupowania „Żywiciel”, którego żołnierze walczyli na obszarze Żoliborza. Najciekawszym odkryciem podczas szperania w historii mojego domu, było to, że na rozkaz kwatermistrzostwa na dziedziniec Osiedla Skarbowców sprowadzono krowy, które zabijano na potrzeby wyżywienia walczących, a wraz z mieszkańcami żyła koza, której mleko podawano niemowlętom. Pod płotem dzielącym podwórza Osiedla Skarbowców i Spółdzielni „Nadzieja” wykopano kilka grobów, z których ciała poległych po wojnie ekshumowano. Dziś w tym miejscu stoi ławka, a obok stworzono miejsce do zabawy dzieci. Wyjątkowe w tym budynku jest to, że przetrwał wojnę, mimo zrzucenia na niego bomby. Podczas bombardowania we wrześniu 1944 roku zniszczono róg bloku u zbiegu ulic Słowackiego i Krechowieckiej. Dach bloku od strony ul. Sierpeckiej również uległ zawaleniu. Cała fasada budynku była podziurawiona przez pociski artyleryjskie. Z tego powodu powojenny zarząd spółdzielni stanął przed wielkim wyzwaniem usunięcia zniszczeń i odbudowy domu, a powrót do normalności zajął kilka lat. Pan Leszek Gajewski sytuację po wojnie w książce Nasz Dom wspomina słowami: Kiedy w dniu 30 maja 1945 r., pierwszy raz od 1937 r. przyszedłem do domu, widok był naprawdę rozpaczliwy. [...] Wszystko  to, co ocalało i nadawało się do zamieszkania, było zajęte przez ludzi, członków spółdzielni lub zupełnie obcych.

Warszawa jak jeden wielki pomnik

Mimo całego zła, które spadło na nasze miasto, udało się je odbudować. Uważam to za magię stolicy. Warszawa jest dla mnie jak jeden wielki pomnik ku czci wszystkich poległych za wolność przyszłych pokoleń Polaków. Nie ma na świecie drugiego miasta, które przetrwałoby własną śmierć i było dziś dwumilionową metropolią. Codziennie przechadzając się ulicami Warszawy chodzimy po miejscu, w którym kiedyś był czyjś grób, ktoś został rozstrzelany, a jeszcze inny załapany i wywieziony. Bardzo często można zauważyć tablice upamiętniające poległych w danym miejscu. Sztandarowym przykładem może być pomnik upamiętniający poległych w miejscu pierwszych strzałów powstania. Na skrzyżowaniu ulic Suzina i Próchnika mimo planowanego rozpoczęcia powstania o godzinie 17:00, pierwszy ogień otwarto ok. godziny 13:30. Ofiary Pacyfikacji Marymontu upamiętniają pomniki w Parku Kaskada i przy ulicy Bieniewskiej. Tablice upamiętniające masowe egzekucje są wbudowane chociażby w ściany bloków przy ul. Barszczewskiej i Gdańskiej. Z okresu wojny zostało wiele drogocennych pamiątek. Oryginalne wydanie gazety z 1 września 1939 r., klaser ze znaczkami z portretami Stalina, Lenina, Hitlera, Mussoliniego.  Odkryłem je podczas remontu mojego mieszkania, w trakcie którego wraz z rodziną przeprowadziliśmy się na kilka miesięcy do mieszkania w innej klatce tego samego bloku, w którym niestety ok. miesiąc wcześniej zmarła wieloletnia mieszkanka Osiedla Skarbowców – pani Alina. fot. "Spółdzielczość Mieszkaniowa w Polsce" tom II - Warszawa 1938

sakrobówców sm

sakrobówców sm

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Aby zostać naszym prenumeratorem, wystarczy wejść na stronę https://www.gazetazoliborza.pl/platny-dostep. Następnie należy wybrać jedną z trzech opcji prenumeraty i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w kolejnych krokach.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Jako prenumerator zyskujesz dostęp do ekskluzywnych treści (w tym pełnych treści artykułów prezentowanych na naszym portalu oraz publikacji dedykowanych tylko naszym prenumeratorom) oraz specjalne rabaty od naszych partnerów lokalnych. Oferujemy zniżki od 10% do 20% na produkty i usługi firm z Żoliborza i Bielan (okazjonalnie także z innych dzielnic).

Z rabatów mogą korzystać tylko prenumeratorzy posiadający aktywną (wykupioną) prenumeratę.

Nie. Z rabatów oferowanych przez partnerów będą mogli skorzystać wszyscy aktywni prenumeratorzy „Gazety Żoliborza”, bez względu na miejsce ich zamieszkania.

Aktualną listę partnerów oraz informacje o oferowanych przez nich rabatach znajdziesz na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów" oraz w przesyłanych do Ciebie newsletterach.

Nasi partnerzy będą przedstawieni na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów". Będą umieszczeni wg dwóch kryteriów: wysokość rabatów i kolejność alfabetyczna.

Po wykupieniu prenumeraty będziesz mieć dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

Dokonując zakupu online u naszych partnerów, aby otrzymać rabat, należy przy zamówieniu wpisać specjalny kod, który zostanie wygenerowany przez partnera i przekazany prenumeratorowi.

Wspólnie z naszymi partnerami będziemy organizowali konkursy dla naszych prenumeratorów. Do wygrania będą w nich między innymi bilety czy karnety. Wśród nagród będą też zniżki na produkty i usługi oferowane przez partnerów. Laureaci takich konkursów otrzymają specjalnie dedykowany voucher, wygenerowany przez partnera konkursu, dzięki któremu będą mogli zrealizować nagrodę.

Obsługa partnera będzie sprawdzać, czy prenumerator, który chce skorzystać z rabatu, ma dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

W przypadku zakupów online i/lub realizacji vouchera (będącego nagrodą w konkursie dla prenumeratorów, o którym piszemy w pkt. 9) trzeba powołać się na kod/voucher wygenerowany przez partnera. Dzięki temu będzie można zakupić produkt/usługę lub odebrać nagrodę w konkursie.

Zależeć to będzie od indywidualnych ustaleń z każdym partnerem. Szczegółowe informacje znajdziesz w opisie oferty każdego z nich.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Rabatów przeznaczonych dla prenumeratorów nie można przekazywać osobom trzecim. Są one dedykowane wyłącznie dla naszych prenumeratorów jako forma podziękowania za wsparcie. Udowodnione przypadki łamania tego postanowienia będą skutkowały anulowaniem prenumeraty, bez możliwości jej odnowienia.

Wysokość rabatu u każdego partnera jest stała w czasie jednego cyklu, który trwa miesiąc. Partner może zmienić wysokość rabatu w każdym cyklu.

Nie. Każdy z partnerów ma swoje odrębne rabaty, które nie łączą się z rabatami od innych partnerów.

Tak, ale Twoja subskrypcja będzie aktywna do końca okresu rozliczeniowego, na który się zdecydowałeś.

Wystarczy zaoferować zniżki (10%, 15% lub 20%) na swoje produkty lub usługi dla naszych prenumeratorów. W zamian otrzymasz pakiet promocyjny opisany w naszej ofercie.

Skontaktuj się z nami pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [662001449]. Omówimy szczegóły i odpowiemy na wszelkie pytania.

Po skontaktowaniu się z nami ustalimy szczegóły współpracy, podpiszemy umowę i przekażemy wszystkie niezbędne materiały do realizacji promocji.

Nie, udział jest całkowicie bezpłatny. W ramach współpracy barterowej oferujesz rabaty dla naszych prenumeratorów, a my zapewniamy Ci promocję i zwiększenie rozpoznawalności Twojej marki.

Nie. Program skierowany jest głównie do firm z Żoliborza i Bielan, aby wspierać lokalną społeczność. Jeśli Twoja firma działa w tym obszarze lub kieruje ofertę (także) do mieszkańców tych dzielnic, zapraszamy do współpracy. Zapraszamy zatem do współpracy także firmy i instytucje z innych warszawskich dzielnic!

Nie. Z rabatów oferowanych przez partnerów będą mogli skorzystać wszyscy aktywni (posiadający opłaconą prenumeratę) prenumeratorzy „Gazety Żoliborza”, bez względu na miejsce ich zamieszkania.

Twoja firma otrzyma bezpłatną reklamę w naszych mediach: na portalu, w social mediach, grupach lokalnych, w artykułach oraz w kampaniach reklamowych. Dzięki temu zwiększysz rozpoznawalność marki i dotrzesz do szerokiej lokalnej społeczności. Zrobisz to w sposób innowacyjny i efektywny – całkowicie bezpłatnie. Naszym głównym celem jest nie tylko uhonorowanie naszych prenumeratorów, ale też skuteczne zareklamowanie ofert firm, które zostaną naszymi partnerami.

Oferujemy m.in.:

  • Baner reklamowy z Twoim logotypem na naszym portalu i w social mediach.
  • Publikację artykułu zbiorczego promującego wszystkich partnerów.
  • Top Layer z informacjami o prenumeracie i partnerach.
  • Stałą komunikację w naszych grupach społecznościowych.
  • Zdjęcie w tle w mediach społecznościowych z logotypami partnerów.
  • Relacje (stories) z logotypami partnerów.
  • Plakat promocyjny informujący o współpracy.
  • Mailingi do prenumeratorów (dla partnerów oferujących 15% i 20% rabatu).
  • Promocję w Kinie Wisła (dla partnerów oferujących 20% rabatu).

Nasi partnerzy będą przedstawieni na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów". Będą umieszczeni wg dwóch kryteriów: wysokość rabatów i kolejność alfabetyczna. Ich lista będzie też wysyłana w newsletterach dla prenumeratorów.

Obsługa partnera będzie sprawdzać, czy prenumerator, który chce skorzystać z rabatu, ma dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

W przypadku zakupów online należy podać kod wygenerowany przez partnera. Dzięki temu będzie można zakupić produkt/usługę.

Wspólnie z naszymi partnerami będziemy organizowali konkursy dla naszych prenumeratorów. Do wygrania będą w nich między innymi bilety czy karnety. Wśród nagród będą też zniżki na produkty i usługi oferowane przez partnerów. Laureaci takich konkursów otrzymają specjalnie dedykowany voucher, wygenerowany przez partnera konkursu, dzięki któremu będą mogli zrealizować nagrodę. By odebrać nagrodę, trzeba będzie okazać ten voucher lub wpisać (w przypadku realizacji online) umieszczony na nim kod, wygenerowany przez partnera.

Szczegóły dotyczące sposobu wykorzystania, ilości i dostępności rabatów ustalamy indywidualnie, aby najlepiej dopasować ofertę do potrzeb Twojej firmy. Stałe są tylko wysokości oferowanych rabatów: 10%, 15% i 20%.

Wysokość rabatu u każdego partnera jest stała w czasie jednego cyklu, który trwa miesiąc. Partner może zmienić wysokość rabatu w każdym cyklu.

Zależeć to będzie od indywidualnych ustaleń z każdym partnerem.

Oczywiście! Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i propozycje, które mogą przynieść korzyści obu stronom.

Czas trwania współpracy ustalamy indywidualnie, ale minimalny okres to jeden miesiąc (jeden cykl współpracy). Możesz zdecydować się na okres próbny (miesięczny) lub długoterminową współpracę.

Tak, aczkolwiek Twoja obecność – a zatem przywileje i obowiązki partnera – będą obowiązywały do zakończenia miesięcznego cyklu współpracy.