Nowy zespół mieszkalny wedle koncepcji architektonicznej to prawie 21,5 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Czy tak duży projekt jest zgodny z Planem Miejscowym? Czy to inwestycja, która może powstać w ramach specustawy mieszkaniowej "lex deweloper"?
Na Żoliborzu ma pojawić się kolejne osiedle. Między ulicą Anny German a ulicą Broniewskiego, w rejonie ulicy Krasińskiego, na terenie Instytutu Chemii Przemysłowej, ma powstać kompleks zabudowy mieszkalnej. Dziś znajduje się tam m.in. myjnia i sklep samochodowy i budynki Instytutu Chemii Przemysłowej.
Nowe osiedle według projektu ma rozciągać się od ulicy Anny German do ulicy Broniewskiego
Na wizualizacji sporządzonej przez projektanta, przedstawiony jest rząd budynków wzdłuż ulicy Anny German w kierunku Krasińskiego. Część zespołu zabudowy mieszkalnej rozciąga się do ulicy Broniewskiego.
Każdy z budynków ma mieć 4 kondygnacje nadziemne i 1 podziemną, w których znajdą się parkingi łącznie na 322 samochody. Całkowita powierzchnia zespołu zabudowy ma wynieść aż 42 461 m kw. Według projektu firmy MTA Architekci, który w całości dostępny jest
tutaj, powierzchnia użytkowa mieszkalna ma liczyć prawie 21,5 tys. m kw.MT
Na jednej z wizualizacji widać pomiędzy budynkami zielony dziedziniec otoczony jednym budynkiem w kształcie litery „L” i budynkiem o dość prostej bryle.
Co mówi miejscowy plan zagospodarowania?
Gęstość zabudowy może wskazywać na niezgodność z MPZP i na próbę przepracowania projektu w trybie "lex deweloper". Ustawa zwana potocznie „lex developer” ma ułatwić przygotowanie i realizację inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących wbrew istniejącym planom zagospodarowania przestrzennego. Miało to wpłynąć na zwiększenie podaży gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową.
Według miejscowego planu zagospodarowania obszar, w którym miałby powstać zespół mieszkalny może być przeznaczony na usługi i nauki z zakresu instytutów naukowych i szkolnictwa wyższego. Dopuszczalne są usługi z zakresu biur, handlu, gastronomii, wystawiennictwa, turystyki i budynku zbiorowego zamieszkania czyli internaty szkolne i domy studenckie.
fot. MTA Architekci
Napisz komentarz
Komentarze