Sam zabieg jest bezpieczny i niemal bezbolesny. Jak informują weterynarze, czip jest niewiele większy od ziarenka ryżu, zaś po wszczepieniu nie przeszkadza zwierzęciu. W chwili znalezienia zwierzęcia, czip jest źródłem wielu cennych informacji. W przypadku odnalezienia zaginionego psa lub kota funkcjonariusze Ekopatrolu Straży Miejskiej mogą za pomocą specjalnego czytnika poznać indywidualny numer czipa i w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu. W urządzenia te wyposażone jest warszawskie Schronisko Na Paluchu oraz większość lecznic weterynaryjnych. To jeden z elementów walki z bezdomnością zwierząt. Czipowanie zwierząt jest finansowane przez miasto. Trzeba wypełnić wniosek w placówce weterynaryjnej, pokazać dowód tożsamości oraz książeczkę zdrowia lub paszport psa czy kota. Warunkiem jest ukończenie przez zwierzę 12 tygodnia życia. W przypadku psów niezbędne jest też aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie. Dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL do 5 dni od dnia wszczepienia mikroprocesora. Akcja trwa do końca roku lub do wyczerpania środków finansowych. Na Żoliborzu są dwa punkty, gdzie można skorzystać z bezpłatnego czipowania zwierząt: - Gabinet Weterynaryjny, ul. Mickiewicza 30, - Przychodnia dla Zwierząt, ul. Gojawiczyńskiej 16, Listę ze wszystkimi punktami, gdzie w ramach programu miejskiego można zaczipować zwierzę ściągnięcie po kliknięciu tutaj. fot. UM Warszawa - zdjęcie przedstawia Całusa, którego można adoptować ze Schroniska Na Paluchu.Warszawiacy mogą bezpłatne zaczipować swojego psa i kota w ramach miejskiego programu. Dzięki oznakowaniu pupil jest bezpieczny również podczas letnich wycieczek. @warszawa dofinansowuje także sterylizację oraz kastrację domowych czworonogów, by zapobiegać bezdomności zwierząt pic.twitter.com/BiEF18y12A
— Karolina Gałecka (@K_Galecka) July 16, 2020
Mieszkańcy w ramach stołecznego programu mogą zapisać czworonoga na zabieg w jednej z wybranych placówek weterynaryjnych na Żoliborzu i w stolicy.
Codziennie ktoś poszukuje zaginionych zwierząt, co nie zawsze kończy się sukcesem. Na grupie „Żoliborskie Psy i Koty” co jakiś czas czytamy o z zagubionych psach lub kotach. Czy wyjeżdżamy poza Warszawę z naszym pupilem czy zostawiamy go pod tymczasową opieką, warto aby nasz czworonożny przyjaciel był wyposażony w czip. To pozwoli uniknąć utraty swojego przyjaciela. „Każdy warszawiak, który zaczipuje pupila, zwiększa szansę powrotu zwierzęcia do domu w razie zaginięcia” – podkreśla w komunikacie stołeczny ratusz.
Napisz komentarz
Komentarze