Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 października 2024 16:32

Sezonowe jedzenie jest najzdrowsze, ale…

Właśnie teraz, w lecie, owoce i warzywa trafiają w nasze ręce wprost z krzaka czy pola. Dojrzałe słońcem, z wielką szansą, że bez dodatku wspomagaczy. To np. jabłka, czereśnie, wiśnie, maliny, porzeczki czy agrest. Owoce, które dojrzewają słońcem, są właśnie tymi, które nadają się na przetwory. Warto więc w sezonie letnim powrócić do kompotów.

Jak zrobić dobry kompot?

Ważna wskazówka: owoce, jakiekolwiek, muszą być umyte i lekko pokrojone, a jabłka – bez gniazd i skórki (choć ja akurat lubię skórkę z jabłek w kompocie). Nastawiamy wodę z odrobiną cukru albo bez. Wkładamy, wedle uznania, kawałek kory cynamonu lub 3-4 goździki. Owoce doskonale współgrają z rabarbarem, który ożywia smak. Co ważne, rabarbar po obraniu należy dość drobno pokroić. Wtedy nie będzie żadnych ciągnących się kawałków, a to one sprawiają, że rabarbar bywa nielubiany.

Inne letnie cudo to np. puszysty omlet pełen owoców. Jak go zrobić? Ubijamy pianę z białek, dodajemy doń żółtka, dużą łyżkę jogurtu naturalnego oraz odrobinę mąki pszennej. I najważniejsze: solidną garść owoców. Lekko rozgrzewamy patelnię, wkładamy kawałek masła, wlewamy puszystą masę jajeczną i nakrywamy pokrywką – koniecznie dopasowaną! Smażymy na bardzo wolnym ogniu. Po ok. 3 minutach na wierzch omleta wysypujemy drobne lub pokrojone owoce. Ponownie nakrywamy pokrywką. Tak smażony omlet biszkoptowy zwykle nie wymaga obracania, a wyłożony na talerz jest po prostu wspaniały.

Przetwory na zimę: kiedy, jak nie teraz?

Za chwilę zaczną się śliwki, aczkolwiek osobiście robię z nich przetwory, gdy sezon dobiega końca – ich cena spada, a te z lekko pomarszczonymi końcówkami są najsłodsze i najbardziej aromatyczne. Takie właśnie trafią w Moonsferze do słoików i będą – na słodko i wytrawnie – towarzyszyć naszemu menu do wiosny.

Warzywa latem

Żoliborz i Bielany na szczęście mają bazarki i „dobre budy” owocowo-warzywne. Znajdziemy tam prawdziwe skarby sezonowe. Ogórki małosolne, które są ewenementem na skalę Europy, młode ziemniaki i młodą włoszczyznę. To ten czas, kiedy każda zupa na młodych warzywach, choćby mało profesjonalnie przygotowana, dzieli się z nami pokładami zdrowia i wspaniałego smaku. Moda na gotowanie i zdrowe, świadome odżywianie, a także rosnąca lawinowo liczba konsumentów, którzy nie jedzą mięsa i doceniają jakość – to wszystko sprawia, że przybywa hodowców mniej popularnych warzyw, jak np. nietypowe odmiany sałat  czy kolorowe marchewki.

Mam ulubiony zestaw pełen smaków lata. Jest to bardzo gęsta botwinka, ale z dużą ilością kopru, młodego buraczka, także tarty odciśnięty ogórek oraz dobry, gęsty jogurt. Jako podstawa sałatki. A w niej - wędzona ryba słodkowodna, jak pstrąg czy wędzony karp, błędnie zaszufladkowany tylko na święta. Gdy do tego zestawu dodamy wędzony twaróg lekko zmieszany z chrzanem, uzyskamy fenomenalną fuzję smaków w jednej prostej potrawie. Może być ona przekąską, ale obok pysznych gotowanych ziemniaków stanie się też pełnoprawnym daniem.

Główna wskazówka dotycząca dobrego odżywiania, jaką mogę dzisiaj Wam dać, to korzystanie z sezonowości jedzonych produktów. Otrzymamy wspaniałą, różnorodną paletę darów pola i sadów aż do pierwszych przymrozków. Zapraszam więc do odważnego łączenia ze sobą smaków. Nie bójmy się dodać do zupy grzybowej ryb, a z nimi odrobiny kopru i śmietany. Piekąc schab karkowy, obniżmy temperaturę do choćby 100 st. C, dodajmy brzoskwinię, czosnek oraz czerwone wino i zamknijmy wszystko w gęsiarce, piekąc przez 6-7 godzin. Takie eksperymenty otwierają na smaki i techniki znane niegdyś, a pozwalające odkryć dobroć jedzenia. Nawet najprostsze dania bazujące na jakościowych produktach odpłacą się smakiem i pozytywnym działaniem. Postaram się już w edycji powakacyjnej zaproponować kilka pomysłów na przetwory, które zaczarują smak lata na zimne dni i wczesną wiosnę.

Na koniec mogę Wam sprzedać jeszcze jeden nasz domowy patent: duszenie młodej kapusty (jeszcze da się zdobyć!) bez zaciągania jej koprem ani zasmażką czy skwarkami. Niech tak podduszona w woreczku trafi do zamrażarki. Gdy w zimnym grudniu zrobicie z niej słodko-kwaśną, bardzo koperkową, lekko słodką potrawę z odrobiną octu i skwarkami – zapachy niczym endorfiny wywołają na Waszych twarzach szeroki uśmiech.

Smacznego!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

Aby zostać naszym prenumeratorem, wystarczy wejść na stronę https://www.gazetazoliborza.pl/platny-dostep. Następnie należy wybrać jedną z trzech opcji prenumeraty i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w kolejnych krokach.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Jako prenumerator zyskujesz dostęp do ekskluzywnych treści (w tym pełnych treści artykułów prezentowanych na naszym portalu oraz publikacji dedykowanych tylko naszym prenumeratorom) oraz specjalne rabaty od naszych partnerów lokalnych. Oferujemy zniżki od 10% do 20% na produkty i usługi firm z Żoliborza i Bielan (okazjonalnie także z innych dzielnic).

PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 26 km/h