Przed nami wolne od pracy dni. Jak je wykorzystać i efektywnie odpocząć? Oto kilka naszych propozycji.
Studio Skit Żoliborz Hip-Hop Jam
Funk, rap i jazz wypełnią mury Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego. Fundacja Studio Skit opiera swoją działalność na promowaniu rapu i artystów. Pomaga początkującym MC w szlifowaniu kompozycji i wypłynięciu na szersze wody. „Dlaczego to robimy? Bo wiemy, że ci młodzi ludzie opisują rzeczywistość, jaką widzą z okna, nocami przelewają na papier to co czują albo siedzą przed komputerami i komponują pierwsze własne podkłady. Rap ma moc, która wpływa masowo na ludzi. Jest prawdziwym głosem ulicy. Stanowi też sposób na radzenie sobie z problemami, o których w inny sposób ciężko mówić. Rap dociera do szerokiego grona odbiorców, zarówno do młodzieży z domów dziecka, jak i prezesów w korporacjach” – wyjaśniają entuzjaści rapu ze Studia Skit.
Podczas trzech koncertów na Żoliborzu wystąpią instrumentaliści ze Studia Skit w składzie „Jupiter Flow”. Łącznie odbędą się trzy koncerty. Pierwszy odbędzie się już dziś (piątek), dwa kolejne 23 i 30 sierpnia.
26 lipca (piątek), godz. 19:00
Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego
Uczczą pamięć bohaterów sprzątając groby żoliborskich Powstańców
Weekend to czas, który możemy poświęcić na akcje społeczne. Po raz czwarty odbędzie się wspólne sprzątanie kwater wojennej Żołnierzy Armii Krajowej II Obwodu Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej Zgrupowania Żywiciel na Cmentarzu Komunalnym Powązki Wojskowe (numer kwatery A28). Akcja co roku cieszy się ogromną popularnością.

„Kwatera liczy ponad 300 grobów tj. 265 krzyży wraz z dużym pomnikiem symbolizującym barykadę z napisem ŻYWICIEL według projektu architekta Czesława Bieleckiego. Poza kwaterą „Żywiciela” na terenie cmentarza znajdują się także groby żoliborskich powstańców pochowanych w grobach rodzinnych, które wymagają przede wszystkim szczególnej uwagi i prac porządkowych. Akcja ma na celu integrację pokoleniową Żoliborzan i dbałość o pamięć historyczną nie tylko przez beznamiętne obserwowanie wydarzeń rocznicowych, ale także czynne współdziałanie na rzecz kultywowania pamięci o Powstaniu Warszawskim jak i jego Uczestnikach” – informują organizatorzy akcji. W tym roku akcja odbywać się będzie przez dwa dni.
Warto wziąć ze sobą różnego rodzaju narzędzia. Przydadzą się m.in. szpachelki, szmaty, wiadra czy preparaty woskowe do kamienia.
26 – 27 lipca (piątek, sobota), godz. 10:00 – 22:00
Zbiórka - kwatera nr A28 przy kamiennej barykadzie z napisem "ŻYWICIEL"
Kino Zatrasie - maraton kina plenerowego
Trzy billboardy za Ebbing, Missouri to jeden z lepszych filmów zeszłego roku. W główną rolę wciela się wielokrotnie nagradzana aktorka Frances McDormand (Fargo). W filmie, którego reżyserem jest Mcdonagh Martin, kreuje mocną i przejmującą postać, zaś film jak całość to opowieść w dramat opowiedziany w tonie czarnego humoru.
„Zdesperowana matka (McDormand) brutalnie zamordowanej dziewczyny, chcąc sprowokować policję do działania, opłaca wyklejenie trzech lokalnych billboardów kontrowersyjnymi przekazami, wywołując zamieszanie w miasteczku, a przede wszystkim rozpętując zaciekłą wojnę z zapalczywym gliniarzem (Sam Rockwell) i szanowanym szefem miejscowej policji (Woody Harrelson)” – czytamy w opisie filmu.
Kino Zatrasie to projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jego autorem jest prężnie działające Stowarzyszenie Zatrasie. – Projekt ma za zadanie w kameralny sposób przywrócić pierwotne idee osiedla społecznego, którym w założeniu miało być Zatrasie – wyjaśniają projektodawcy. Projekcje filmowe odbywać się będą w wybrane soboty do 31 sierpnia.
27 lipca (sobota), godz. 21:00
Park Osiedlowy Zatrasie
Powstanie Warszawskie na Żoliborzu
Zbliża się 75. rocznica Powstania Warszawskiego. Niedzielny spacer to doskonała okazja do poznania lub przypomnienia sobie przebiegu tych dramatycznych wydarzeń i heroicznej walki młodych Powstańców. To właśnie na Żoliborzu padły pierwsze – przedwczesne – strzały. Jak przebiegał początek Powstania i gdzie się rzeczywiście rozpoczęło? O tum opowie przewodnik miejski Hubert Smoczyk, twórca Warszawskiego Zaułka.
28 lipca (niedziela) godz. 14:00
Zbiórka na rogu ulic Kochanowskiego i Krasińskiego
Joga na trawie
Od czerwca w każdą niedzielę, aż do końca wakacji, miłośnicy jogi mogą wspólnie poćwiczyć na świeżym powietrzu w Parku Żeromskiego przy Prochowni Żoliborz. Zajęcia dedykowane dla wszystkich, bez względu na stopień zaawansowania. Wystarczy wziąć ze sobą własną matę.
Praktyka jogi odbywać się będzie pod okiem Marceliny Sankowskiej ze szkoły Joga Żoliborz. Marcelina jogę praktykuje od ponad 8 lat, w 2012 roku ukończyła warsztaty jogi w Wiedniu, prowadzone przez Zhandera Remete, a 3 lata później dwukrotnie warsztaty Roberta Spicy. W 2014 skończyła studia podyplomowe na Wydziale Rehabilitacji, kierunek Relaksacja i Joga.
„Hatha joga według tradycji B.K.S. Iyengara to połączenie tradycji z nowoczesną metodologią. Joga w tej tradycji to bezpieczne i precyzyjnie opracowane pozycje (asany), które wzmacniają i regenerują ciało, poprawiają koncentrację, relaksują i są pomocne przy problemach z kręgosłupem. Poziom zajęć dostosowany będzie do możliwości i potrzeb uczestników” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.
28 lipca (niedziela), godz. 10:00
Prochownia Żoliborz
Napisz komentarz
Komentarze