W tym artykule przeczytasz o:
- tygodniu dla bezpieczeństwa w Warszawie
- teście sygnałów alarmowych
- zakresie testowanych kanałów powiadamiania mieszkańców
O Tygodniu Bezpieczeństwa w stolicy i założeniach programu "Warszawa Chroni" informowaliśmy kilka dni temu.
W ramach tygodnia bezpieczeństwa środa, 9 października będzie dniem edukacji I alarmowania. Do tej pory mieszkańcy mogli spotkać się z sygnałem dźwiękowym ciągłym, trwającym 1 minutę, który był uruchamiany w celu upamiętnienia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego czy Powstania w Getcie Warszawskim.
W środę, 9 października, o godz. 11.00 zostanie natomiast użyty dźwięk modulowany syren, trwający 3 minuty. Po godzinie nastąpi odwołanie alarmu poprzez wyemitowanie dźwięku ciągłego trwającego również 3 minuty. Zgodnie z obowiązującymi przepisami są to sygnały ogłaszające i odwołujące stan alarmowy.
Chcemy, aby informacja o ćwiczebnym charakterze tego wydarzenia trafiła do wszystkich. Mieszkanki i mieszkańcy usłyszą głośny, 3-minutowy dźwięk z syren alarmowych systemu Urzędu Miasta oraz Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Ze środków masowego przekazu dowiedzą się o powodzie uruchomienia syren – w tym przypadku będą to jedynie ćwiczenia. Taki test odbędzie się po raz pierwszy, dlatego tak ważne jest, aby możliwie wszyscy byli uprzedzeni o ćwiczeniach, aby uniknąć niepotrzebnego zaniepokojenia. Naszym celem jest sprawdzenie skuteczności systemu alarmowania na terenie całego miasta a także budowanie świadomości wśród mieszkańców jak się w takiej sytuacji zachować – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Po raz pierwszy w historii miasta będą przeprowadzane ćwiczenia z powiadamiania mieszkańców jednocześnie za pomocą wszystkich dostępnych kanałów komunikacji alarmowej, tj:
- systemu alarmowania i ostrzegania ludności (syreny alarmowe),
- komunikatów Warszawskiego Systemu Powiadomień,
- komunikatów Regionalnego Systemu Ostrzegania,
- alertu RCB - SMS,
- komunikatów w mediach.
Test przeprowadzany będzie we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i służbami wojewody.
Żyjemy w niepewnych czasach i musimy uczyć się lub przypominać sobie jak zachowywać się w sytuacjach nadzwyczajnych. Ćwiczenie alarmowe będzie ważnym testem naszej odporności na wszelkiego rodzaju kryzysy – dodaje prezydent stolicy.
Celem ćwiczenia jest przetestowanie sprawności działania systemu alarmowego, zbadanie skuteczności w dotarciu do mieszkańców oraz oswojenie ich z tego rodzaju działaniami.
Ponadto tego dnia szkoły i przedsiębiorstwa będą zachęcane do zapoznania się z materiałami na stronie internetowej poświęconej tematyce „Tygodnia edukacji dla bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy”. Znajdą się tam m.in. filmiki instruktażowe i informacje edukacyjne.
Napisz komentarz
Komentarze