W tym artykule przeczytasz o:
- recitalu Magdy Umer na Żoliborzu
- repertuarze koncertu
- dokonaniach artystycznych Magdy Umer
Magda Umer - mistrzyni interpretacji piosenki literackiej, powraca do Kalinowego Serca. Perfekcyjne łączenie muzyki ze słowem sprawiło, że w latach 70-tych ubiegłego stulecia śpiewane przez nią piosenki stały się wręcz przebojami. Podczas recitalu usłyszymy utwory z płyt Noce i sny, Wciąż się na coś czeka oraz piosenki – wizytówki artystki, ale także ikony polskiej piosenki literackiej: "Już szumią kasztany", "Oczy tej małej" czy "O niebieskim pachnącym groszku".
Jak na Mistrzynię Mowy Polskiej przystało (2005) Magda pięknie opowiada o autorach tych piosenek i o swoim życiu. Tworzy z nich spektakl. W tym roku artystka obchodzi 50 rocznicę swojej pracy na scenie. Usłyszymy piosenki Wojciecha Niżyńskiego, Andrzeja Woyciechowskiego, Andrzeja Trzebińskiego, Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Bronisława Broka, Haliny Poświatowskiej, Wojciecha Młynarskiego z muzyką Krzysztofa Knittla, Wojciecha Trzcińskiego, Jarosława Abramowa, Zygmunta Koniecznego, Seweryna Krajewskiego, Janusza Bogackiego, Waldemara Kazaneckiego, Freda Buscaglione, Bułata Okudżawy, Jerzego Wasowskiego, Adama Sławińskiego, Andrzeja Kurylewicza, Jerzego Matuszkiewicza.
Magda Umer debiutowała pod koniec lat 60. w kabaretach studenckich, występując m.in. w klubie „Stodoła”. W 1969 roku po pomyślnym występie na Zimowej Giełdzie Piosenki z utworem „Jeśli myślisz, że ja cię nie kocham, to się mylisz” została dopuszczona do udziału w konkursie „Debiutów” na 7. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym otrzymała wyróżnienie za wykonanie kompozycji „Jedź na urlop, Romeo”. Miesiąc później z piosenką „Jestem cała w twoich rękach…” zwyciężyła na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA. W 1970 z utworem „Koncert jesienny na dwa świerszcze i wiatr w kominie…” wygrała podczas kolejnej edycji FAMY, a w następnym roku piosenka zapewniła jej nagrodę na 9. KFPP w Opolu. W 1972 roku wystąpiła na 11. KFPP w Opolu z utworem „O niebieskim pachnącym groszku”, który początkowo miała wykonać w duecie z Andrzejem Nardellim, jednak ten zmarł tuż przed finałem festiwalu. Współtworzyła scenariusz koncertu „Polska poezja śpiewana”, który odbył się w ramach 12. i 13. KFPP w Opolu. W 1977 roku wystąpiła z utworem „Widzisz, mały” w koncercie „Nastroje, nas troje” na 15. KFPP w Opolu. W 1984 zaśpiewała piosenki „Szpetni czterdziestoletni” i „Kiedy mnie już nie będzie” podczas Kabaretonu w ramach 21. KFPP w Opolu. W 1997 wyreżyserowała koncert „Zielono mi”, przygotowany w hołdzie Agnieszce Osieckiej w ramach 34. KFPP w Opolu. W 2009 roku w Teatrze „Polonia” w Warszawie odbył się recital Umer z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej. W 2015 zrealizowała i poprowadziła koncert „Scenki i obscenki, czyli Jeremiego Przybory piosenki” w ramach 52. KFPP w Opolu, gdzie dodatkowo otrzymała Grand Prix za „całokształt opolski”. Wciąż występuje, a jej koncerty ciągle mają niezapomnianą poetycką aurę.
Bilety w cenie 130 zł
Napisz komentarz
Komentarze