W tym artykule przeczytasz o:
- koncercie João de Sousy
- programie i charakterze występu
- dokonaniach twórczych wykonawcy
Tak zwana rewolucja goździków miała miejsce 50 lat temu i stała się nie tylko motorem zmian politycznych, które zmieniły oblicze Europy w latach 70. XX wieku, ale także symbolem pewnej portugalskiej tożsamości kulturowej. Aby uczcić tę rocznicę, João de Sousa prezentuje świeży materiał poświęcony twórczości José Afonso, jednego z najwybitniejszych portugalskich autorów piosenek XX wieku. W swojej twórczości obejmującej Fado de Coimbra, pieśni interwencyjne i rewolucyjne, eksperymenty dźwiękowe i poszukiwanie wpływów afrykańskich rytmów, folkloru iberyjskiego i brazylijskiego, José Afonso w dalszym ciągu inspiruje nowe pokolenia muzyków poprzez plastyczność swoich melodii i aktualność jego filozoficzne i polityczne teksty.
João de Sousa to artysta z Portugalii, który od ponad dekady mieszka i tworzy w Polsce. Jest znany z łączenia języków w swoich utworach (m.in. portugalskiego i polskiego) oraz niezwykłej emocjonalności utworów. Podejmuje liczne współprace z artystami z naszego rynku muzycznego i nie boi się eksperymentować.
Przełomem w jego karierze była kolaboracja z Andrzejem Smolikiem, który zaprosił Portugalczyka do udziału w nagraniach swojej płyty. Kolejnym kamieniem milowym w rozwoju kariery João de Sousy było wydanie płyty we współpracy z Faco Polaco. Było to możliwe dzięki wsparciu Camoes Institut oraz Ambasady Portugalii w Polsce. Na krążku znalazły się utwory będące nowoczesnym spojrzeniem na muzykę fado (gatunek muzyczny powstały w biednych dzielnicach miast Portugalii; cechuje się melancholijnością) oraz portugalską muzykę folkową. Produkcja odniosła duży sukces, a odbiorcy zachwycali się połączeniem rytmów prosto z Portugalii oraz słowiańskich kompozycji, które wnieśli na płytę Fado Polaco.
João de Sousa w swojej twórczości nie boi się sięgać po największe polskie hity. Mogliśmy już usłyszeć jego wykonanie takich utworów jak "Groszki i róże" Ewy Demarczyk czy "Miłość ci wszystko wybaczy" Henryka Warsa. Artysta śpiewa po portugalsku, angielsku, hiszpańsku, a nawet po polsku. Liczne współprace z polskimi artystami pozwoliły mu rozwinąć skrzydła na naszym rynku.
Spodziewamy się wieczoru muzyki celebracji, eksploracji i spotkania kultur pomiędzy fado, minimalizmem i popową wrażliwością.
Bilety 60/70 zł
Napisz komentarz
Komentarze