W tym artykule przeczytasz o:
- na co wybrać się w weekend do teatru na Żoliborzu
- godzinach spektakli w teatrze Komedia
CZEGO NIE WIDAĆ
Znana sztuka Michaela Frayna pełna absurdalnego humoru i scenicznej rozpaczy nie bez powodu uważana jest za jedną z najwybitniejszych fars w dziejach. Na afisz Komedii wraca po 36 latach w reżyserii Piotra Cieplaka.
Wiemy na pewno, że będą schody. I drzwi. Trzaskające drzwi, bo - jak mówi reżyser Piotr Cieplak: - Podobno każda farsa jest o drzwiach, tylko, że ta jest o drzwiach jeszcze bardziej. Ale nie tylko o drzwiach. Oto prowincjonalna objazdowa grupa teatralna przygotowuje się do premiery spektaklu „Co widać”. Ale wszystko idzie nie tak. Scenografia się wali, z drzwi wypadają klamki, aktorzy nie pamiętają tekstu. Twórcy prą jednak w bólach i nadziei, że również tym razem się uda. Walczą o coś więcej niż spektakl. Bo teatr to nie przedsiębiorstwo, a przedsięwzięcie życia. - To jest farsa. To jest Teatr. To jest życie. Farsa o farsie. Zobaczymy więc teatr o teatrze wyreżyserowany przez twórcę, który zawsze z wielką uwagą i czułością przygląda się życiu, ludzkim słabościom, namiętnościom i śmiesznostkom. „Czego nie widać" Michaela Frayna to rodzaj podniecającego spojrzenia na prawdziwy-nieprawdziwy świat zakulisowy, który wprawia w osłupienie krytyków i bywalców teatralnych. (...) Aktorzy improwizują, niespodzianka goni niespodziankę, gag goni gag, spektakl odrywa się od sceny i żegluje w obłoki humoru absurdalnego. Tu już nie ma ani pół minuty pustej - bez gagu, bez śmiechu - pisała Victoria Radin, recenzentka „Observer”.
Na pewno będzie zatem śmiesznie i jak to w „Komedii” - zagrane z komediowym wigorem. W obsadzie znajdą się między innymi: Eliza Borowska, Maciej Czerklański, Adam Ferency, Sławomir Grzymkowski, Oskar Hamerski, Justyna Kowalska, Lidia Sadowa, Agnieszka J. Skrzypczak, Anna Smołowik i Rafał Zawierucha.
- Autor: Michael Frayn
- Przekład: Karol Jakubowicz, Małgorzata Semil
- Reżyseria: Piotr Cieplak
- Scenografia: Wojciech Stefaniak
- Kostiumy: Alicja Antoszczyk
- Muzyka: Paweł Czepułkowski
- Występują: Eliza Borowska, Maciej Czerklański, Adam Ferency, Sławomir Grzymkowski, Oskar Hamerski, Justyna Kowalska, Lidia Sadowa, Agnieszka J. Skrzypczak, Anna Smołowik, Rafał Zawierucha
- czas: 120 minut
- przerwa: tak
- dla kogo: 14+
- cena: od 80 zł
- spektakle: Teatr Komedia
sobota, 15 czerwca, 18:00
KLANCYK I TOMASZ KOT
Klancyk kończy sezon w Teatrze Komedia kolejnym spotkaniem z wyjątkowym gościem. Tym razem improwizatorom inspiracji dostarczy Tomasz Kot, aktor, którego onieśmielający dorobek (wymieńmy choćby role Religi, Boya-Żeleńskiego i Kleksa!) każe się poważnie zastanowić, dlaczego się zgodził… Klancyk zagra jak zawsze bez scenariusza, a podpowiedzi do scen dostarczy niezobowiązująca rozmowa z gościem – na tematy zawodowe i całkiem codzienne. Nie wykluczone, że Tomasz Kot przygotuje też coś specjalnego…
Teatr Improwizowany Klancyk jest jednym z pionierów improwizacji komediowej w Polsce i pierwszym warszawskim teatrem impro. Istnieje z grubsza od 2006 roku. Ich spektakle to historie pisane na bieżąco, rodzące się na oczach widzów z grupowej energii, chwilowego porozumienia i absurdalnego poczucia humoru.
Klancyk to Maciej Buchwald, Krzysztof Dziubak, Bartosz Młynarski, Paweł Najgebauer, Piotr Sikora, Błażej Staryszak, Krzysztof Wiśniewski, Grzegorz Uzdański.
Współtworzyli nową warszawską scenę komediową, w tym Klub Komediowy, Szkołę Impro i Resort Komedii. Klancyk ma na koncie występy na festiwalach literackich, muzycznych i teatralnych w kraju i zagranicą m.in. Apostrof —Międzynarodowy Festiwal Literatury (Warszawa),Big Book Festival (Warszawa), Festiwal im. Zygmunta Haupta (Gorlice), Miedzianka Fest (Miedzianka), Malta Festival (Poznań), Open’er Festival (Gdynia), Chicago Improv Festival, Del Close Marathon (Nowy Jork), Jazzahead Festival (Brema).
Współpracowali m.in. z Biblioteką Narodową, Instytutem im. Adama Mickiewicza, Fundacją Instytut Reportażu oraz Radiem 357. We wspólnych scenicznych przedsięwzięciach występowali m.in. z Katarzyną Nosowską, Magdaleną Grzebałkowską, Dorotą Masłowską, Mariuszem Szczygłem, Januszem Gajosem czy Marcinem Maseckim.
Produkują komediowy podcast „Codzienne trudności” rejestrowany z udziałem publiczności na żywo. Ich gośćmi są komiczki i komicy, osoby związane ze światem muzyki i filmu, dziennikarze i dziennikarki, pisarki i pisarze.
- Występują Maciej Buchwald, Krzysztof Dziubak, Bartosz Młynarski, Paweł Najgebauer, Błażej Staryszak, Grzegorz Uzdański oraz Krzysztof Wiśniewski
- Gość specjalny: Tomasz Kot
- czas: 90 minut
- przerwa: tak
- dla kogo: 16+
- cena: od 60 zł
- spektakle: Teatr Komedia
niedziela, 16 czerwca, 18.00
Napisz komentarz
Komentarze