Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 8 września 2024 02:14

Nagrody konkursu S3KTOR przyznane

28 maja w Służewskim Domu Kultury już po raz XIV zostały przyznane nagrody za najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową.
Nagrody konkursu S3KTOR przyznane
Laureaci konkursu S3KTOR 2024

Autor: G. Kołacz

Źródło: UM Warszawa

W tym artykule przeczytasz o:

  • nagrodach dla organizacji i inicjatyw pozarządowych
  • tegorocznych laureatach
  • nagrodzie za całokształt
  • nagrodzie mieszkańców

Uważność na los krzywdzonych dzieci, młodych osób w kryzysie bezdomności oraz migrantek i uchodźczyń w okresie okołoporodowym. I ogromne dobro, które dają im laureaci – to tematyka, która przewijała się podczas gali XIV edycji konkursu S3KTOR.

Laureaci w kategorii inicjatyw pozarządowych

W kategorii podstawowej zgłoszono aż 90 inicjatyw ze stołecznego trzeciego sektora. W tym roku nagrody za najlepsze warszawskie inicjatywy pozarządowe 2023 roku S3KTOR otrzymali:

  • I miejsce i nagrodę w wysokości 20 tys. zł: inicjatywa „Program kobiecy”, Fundacji Polskie Forum Migracyjne.

Inicjatywa ta narodziła się dosłownie na porodówce. Jedna z jej autorek przebywała w szpitalu położniczym z Wietnamką. I obserwowała jej zagubienie, smutek, bezradność personelu. Z tej uważności na drugiego człowieka, empatii, narodził się kompleksowy program wsparcia migrantek i uchodźczyń. Szczególnie tych w ciąży, z małymi dziećmi, po doświadczeniu traumy. Program, który stał się niezwykle ważny i wielokrotnie zwiększył swoją skalę, po wybuchu wojny w Ukrainie. Fundacja m.in. prowadzi szkoły rodzenia dla migrantek i uchodźczyń, grupy wsparcia dla kobiet, mam niemowląt i małych dzieci, warsztaty podnoszące kompetencje rodzicielskie/opiekuńcze, udziela konsultacji położniczych, pomaga w prowadzeniu ciąży, prowadzi indywidualne konsultacje małych dzieci z fizjoterapeutką, szkoli personel medyczny na temat opieki okołoporodowej w zróżnicowanym kulturowo środowisku. Prowadzi również szkolenia z pierwszej pomocy dla niemowląt, zajęcia jogi dla kobiet w ciąży i kobiet z małymi dziećmi.

  • II miejsce i nagrodę w wysokości 15 tys. zł: inicjatywa „Amatorski Klub Wioślarski TWDW”, Fundacji Towarzystwo Wisła dla Wioślarzy.

Autorzy tej inicjatywy chcą kontynuować międzywojenną tradycję, kiedy w stolicy działało kilkadziesiąt klubów wioślarskich, a tysiące warszawianek i warszawiaków pływało na łodziach po Wiśle. Pragną, by tak jak wtedy, nie był to tylko sport, ale przede wszystkim społeczność połączona wspólną pasją. Misją klubu jest dotarcie, a w konsekwencji zachęcenie do aktywności fizycznej w bezpiecznej i atrakcyjnej formule jak największej liczby warszawiaków nieznających jeszcze wioślarstwa oraz Wisły.

  • III miejsce i nagrodę w wysokości 10 tys. zł: inicjatywa: KIBBUTZ. Upamiętnianie żydowskiego dziedzictwa Grochowa, Dom Sztuki

Autorzy tego działania tworzą miejsce integracji i współpracy, czerpiąc z historii i tożsamości ich okolicy. W swoich badaniach dotarli do historii sprzed prawie stu lat. Do młodych ludzi, którzy w tym właśnie miejscu wspólnie przygotowywali się do realizowania marzenia o przyszłości. W ramach nagrodzonej inicjatywy odbyły się spotkania i spacer śladami historii żydowskiej obecności na Grochowie. Sercem projektu była grupa warsztatowa, która przez kilka miesięcy poznawała historię kibucu i rozmawiała o nim, by wspólnie opracować twórcze działanie upamiętniające.

Nagroda Za całokształt Grand S3KTOR

Co roku przyznawana jest nagroda Za całokształt Grand S3KTOR. Wyróżnienie to otrzymują szczególnie zasłużone organizacje, które od co najmniej 10 lat działają na rzecz stolicy i jej mieszkańców. W tym roku nominowanych było 49 organizacji i spośród nich zwycięzcę wybrała Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego. Laureatem tytułu Grand S3KTOR i nagrody w wysokości 20 tysięcy złotych została Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę!”.

Wręczając nagrodę, Zastępczyni Prezydenta Aldona Machnowska-Góra mówiła:

Fundacja współpracuje z miastem od lat, to wsparcie które jest dla nas ważne. Fundacja ma 33 lata i dziś ma urodziny. (...) W imieniu Miasta, za to co robicie dla nas i dla mieszkańców Warszawy, bardzo, bardzo dziękuję, i chciałabym powiedzieć stu lat, choć pewnie wszyscy życzylibyśmy sobie tego, żeby jutro żadne dziecko nie było krzywdzone i żebyście mogli nie zajmować się tym, co do tej pory.

Wiceprzewodnicząca Rady Warszawy Magdalena Roguska szczególnie podziękowała za linię 116 111.

Trzeba podziękować za każdą odpowiedź na dzwoniące co 2 minuty telefony od dzieci potrzebujących pomocy. Za 900 interwencji rocznie w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dzieci. Dziękuję za każde uratowane, za każde szczęśliwsze, za każde mocniejsze i za każde bezpieczniejsze dziecko – mówiła wiceprzewodnicząca Roguska.

Nagroda Mieszkańców

Tym razem Nagrodę Mieszkańców w wysokości 10 tys. złotych otrzymała inicjatywa Dom dla Młodzieży - Fundacja PO DRUGIE.

Z 90 zgłoszonych inicjatyw Kapituła konkursu nominowała 31 na które mógł zagłosować każdy. Na zwycięzcę zagłosowało aż 1 261 osób, a na drugie miejsce, tylko 37 osób mniej. W 14 letniej historii konkursu S3KTOR, tylko dwa razy laureat otrzymał więcej głosów.

Dom dla Młodzieży to miejsce zapewniające schronienie i start w dorosłość bardzo młodym ludziom - mającym dopiero 18,20 lat - doświadczającym bezdomności. Jest jedynym takim Domem w Polsce, który powstał w odpowiedzi na trudną sytuację młodzieży pozbawionej dachu nad głową. Nagrodę w tej kategorii ufundowała spółka Tramwaje Warszawskie. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 34 km/h