W tym artykule przeczytasz o:
- spektaklu Joanny Szczepkowskiej w "Kalinowym Sercu"
- idei i fabule duodramu "ADHD i inne cudowne zjawiska – wykład nieprzewidywalny"
- dorobku artystycznym autorki, reżyserki i aktorki
“ADHD i inne cudowne zjawiska – wykład nieprzewidywalny” to spektakl, który oferuje artystyczne spojrzenie na zaburzenie znanego jako deficyt uwagi (ADHD). Autorką scenariusza i reżyserką jest Joanna Szczepkowska, która oprócz aktorstwa i literatury, zajmuje się problemem ADHD u dorosłych. Spektakl przedstawia ADHD jako zjawisko jednocześnie zabawne, dramatyczne, inspirujące i destrukcyjne, a przede wszystkim malownicze, co czyni scenę dobrym miejscem do próby zrozumienia tego zespołu.
Jak mówi sama Joanna Szczepkowska: - Chciałam uświadomić ludziom, że istnieje zjawisko, które daje klucz do zrozumienia wielu mechanizmów naszych zachowań. To tym istotniejsze, że lekarze nadal są na ogół sceptyczni wobec ADHD osób dorosłych. Dlatego bardzo zależało mi na wiarygodności tego tekstu. W jednej recenzji ze spektaklu znalazłam określenie, że to improwizacja, happening. Nic bardziej błędnego – tekst jest na scenie mówiony, co do litery, a stworzenie wrażenia improwizacji jest wyzwaniem artystycznym spektaklu.
Reżyseria: Joanna Szczepkowska
Autor: Joanna Szczepkowska
Osoby: Ja – Joanna Szczepkowska,
Panna Młoda- Hanna Konarowska / Anna Jarosik
Bilety: 90/100 zł
Joanna Szczepkowska – ur. w Warszawie 1.05.1953 roku aktorka, pisarka, publicystka. Jeszcze jako studentka warszawskiej PWST zadebiutowała w telewizyjnym spektaklu „Trzy siostry” Czechowa w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Po ukończeniu PWST zgrała w filmie” Con Amore” i została nagrodzona w 1976 roku za najciekawszy debiut filmowy. Od 1975 roku gra w teatrach warszawskich jest aktorką teatralna filmową i telewizyjną, zagrała m.in. szekspirowską Julię, Lady Macbeth, Tytanię, Kordelię, Katarzynę w „Poskromieniu złośnicy” Antygonę, Rachelę w Weselu Wyspiańskiego, Spikę w „Onych” Witkacego. Za swoje kreacje w repertuarze klasycznym i współczesnym, dramatycznym i komediowym była wielokrotnie nagradzana. 28 października 1989 w Dzienniku Telewizyjnym powiedziała: Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm.
Zdanie to stało się symbolem zmian, jakie nastąpiły w Polsce po wyborach parlamentarnych w 1989, pierwszych wolnych (częściowo) wyborach od zakończenia II wojny światowej. Jest laureatką fundacji ITI – stypendium do Nowego Yorku, nagrody Festiwalu filmowego w Gdańsku, w1990 roku została nagrodzona telewizyjnym Wiktorem. Jest laureatką wielu nagród na festiwalach teatralnych. W 2001 roku otrzymała Feliksa – prestiżową nagrodę aktorską za główną rolę w sztuce „Zdaniem Amy” Davida Hare’a. W 1999 roku Gazeta Wyborcza zaproponowała jej pisanie stałych felietonów do sobotniego dodatku „Wysokie Obcasy” Od momentu powstania tego pisma co dwa tygodnie do 2013 roku publikowała tam stały felieton. W 2001 roku została odznaczona za działalność na rzecz kultury niezależnej.
Joanna Szczepkowska jest autorką monodramu pt „Goła Baba”, serii miniatur telewizyjnych pt „Garderoba Damska”. Jest też autorką artykułów i tekstów poświęconych literaturze i sztuce. W 2001 roku został wydany zbiór jej felietonów pt „Drugie podwórko”. W roku 2003 ukazał się tom opowiadań pod tytułem „Fragmenty z życia lustra”, w 2004 roku ukazał się kolejny zbiór felietonów pt „Sześć minut przed czasem”,. W 2005 roku Joanna Szczepkowska zrezygnowała z etatowej pracy w teatrze decydując się na realizację swoich autorskich planów dotyczących teatru i literatury. W dalszych latach powstały kolejne książki- Powieść „Kocham Paula mc Cartneya” „4 czerwca”, tom wierszy „Ludzie ulicy i inne owoce miłości” i „Dzisiaj nazywam się Charles”, oraz zbiory felietonów „Jak wyprostować koło” i „Piasek ze szkła” - i w 2011 roku powieść „Zagrać Marię”. 2014 dwie części autobiogrfii „kto ty jesteś” i „Wygrasz jak przegrasz” .
W 2011 roku powstał sceniczny tekst pod tytułem „ADHD i inne cudowne zjawiska”. Od 2013 roku pisze też felietony do Rzeczpospolitej. W 2015 roku w Krakowie w tetrze łaźnia Nowa odbyła się premiera jej sztuki pt. „ Pelcia czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu”. Od 2016 roku prowadzi w Warszawie autorski teatr "Teatr Na Dole". W 2019 roku miała miejsce premiera jej najnowszej sztuki "Sokrates", którą można było niedawno oglądać w Kalinowym Sercu na Żoliborzu.
Napisz komentarz
Komentarze