W tym artykule przeczytasz o:
- na co wybrać się w tym tygodniu do teatru na Żoliborzu
- datach i godzinach spektakli w teatrze Komedia
ZEMSTA
„Zemsta”, czyli sztuka, w której nie chodzi o mur graniczny. Opowieść o władzy, miłości, pieniądzach i marzeniach. Klasyczna komedia XIX-wieczna, arcydzieło literatury polskiej, we współczesnej inscenizacji Michała Zadary - takiej, jakiej chciałby Fredro. Historia pełna inteligencji i elegancji, ale też przemocy.
Trwa walka o nieruchomość między dwoma bezwzględnymi typami. Obaj są bezlitośni i mają nadzieję, że władza wyleczy ich z potwornej samotności. Sztuka stłamszona przez 150 lat przez poczciwe inscenizacje, odradza się w Teatrze Komedia jako bezkompromisowy konflikt o majątek i wpływy. „Zemsta” to sztuka o problemach duchowych bogatych ludzi i o ich nienasyceniu. W świecie zemsty potencjał przemocy jest zawsze wysoki. I czasami przemoc wybucha z byle jakiego powodu, a w spory angażowane są kolejne pokolenia.
„Zemsta” reżyserowana przez Michała Zadarę zrywa z podejściem: „szlachetnie, czyli nudno i po literach” albo „radykalnie, czyli napisane raz jeszcze”. To inscenizacja współczesna, w światłach wielkiego miasta. Ale z drugiej strony to również „Zemsta” bez skrótów, grana wierszem zgodnie z zapisem, „nie przepisana” na nowo - i taka, jakiej chciał Fredro: z branymi na poważnie, skomplikowanymi i żywymi postaciami, których śmieszność potęguje często tragizm.
Jeśli myślicie, że w „Zemście” wszystko dzieje się z powodu sporu o mur graniczny, dzielący na dwie części zamek zamieszkały przez Cześnika i Rejenta, to u nas dowiecie się, jak było naprawdę. Bo mur nie odgrywa u Fredry żadnej rol fabularnej, jest tylko przykładem napiętej sytuacji. Wszystko może być pretekstem do wybuchu przemocy: nawet murowanie kilku cegieł. Powiecie, że to nadal przykład wojny polsko-polskiej - my odpowiemy: nie, to obraz rozpaczy osobistych dramatów.
- Autor: Aleksander Fredro
- Reżyseria: Michał Zadara
- Scenografia: Robert Rumas
- Kostiumy: Pola Gomółka
- Reżyseria światła: Artur Sienicki
- Choreografia i ruch sceniczny: Ewelina Adamska-Porczyk
- Występują: Maciej Stuhr, Arkadiusz Brykalski, Bartosz Porczyk, Barbara Wysocka, Filip Lipiecki, Paulina Szostak, Monika Cieciora, Mikołaj Woubishet
- czas: 140 minut
- przerwa: tak
- dla kogo: 13+
- cena: od 100 zł
- spektakle: Teatr Komedia
sobota, 27 kwietnia, 15:00, 19:00
PASZTETY DO BOJU
"Pasztety, do boju!" to opowieść o trzech nieustraszonych nastolatkach, która zwraca uwagę na tematy, które powszechnie dyskutowane są na szkolnych korytarzach. Mówi również o tych, o których w szkole raczej się milczy. Bez tabu, ale też bez histerii, z dużą dawką mądrego poczucia humoru spektakl opowiada o akceptacji własnego wyglądu, o podkręcanym przez koncerny wyścigu, kto włoży bardziej markowe ubrania, o zmieniającym się ciele nastolatka, o hejcie, prześladowaniu, internecie jako przestrzeni, nad którą nie można zapanować, a także o odwadze, przyjaźni i miłości - o tym jest ta historia.
Warszawski spektakl, poszerzony o rozbudowane wydarzenia edukacyjne, daje szansę i narzędzia do rozmowy na tematy, o których zbyt często się milczy. Dla młodzieży z kolei będzie to możliwość spotkania z (nie)idealnymi bohaterkami, usłyszenia o ich kompleksach i innych problemach związanych z akceptacją, zobaczenia, że można być nieidealnym w wymagającym idealności świecie.
Inspirując się powieścią, ale także popularną wśród młodzieży muzyką (choćby twórczością zespołu The Dumplings) czy serialami „Fleabag”, „Sex Education”, „Derry Girls”, twórcy chcą stworzyć atrakcyjny dla nastolatków (i dorosłych) spektakl pełen muzyki, humoru, kolorów, a także elementów z ich codziennego życia. Spektakl niezapominający, że temat jest poważny… dlatego można się czasem do niego uśmiechnąć.
Powieść „Pasztety, do boju!” Clémentine Beauvais została wydana w Polsce przez Wydawnictwo Dwie Siostry w tłumaczeniu Bożeny Sęk.
- Autorka: Clementine Beauvais
- Reżyseria: Magdalena Miklasz
- Scenografia: Justyna Elminowska
- Kostiumy: Justyna Elminowska, Alicja Antoszczyk
- Muzyka: Kuba Karaś / The Dumplings
- Występują: Mirella Burcewicz, Magdalena Duszak, Ewa Sadowska, Katarzyna Zielińska, Anna Stela
- czas: 140 minut
- przerwa: tak
- dla kogo: 12+
- cena: od 55 zł
- spektakle: Teatr Komedia
niedziela 28 kwietnia, 14:00
Napisz komentarz
Komentarze