W tym artykule przeczytasz o:
- co jest grane w kinach na Żoliborzu
- tytułach i godzinach seansów filmów z repertuaru
AKADEMIA PANA KLEKSA
"Akademia Pana Kleksa" to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80. Film przedstawia historię pozornie zwykłej dziewczynki - Ady Niezgódki - która trafia do tytułowej Akademii, żeby poznać świat bajek, wyobraźni i kreatywności. Przy pomocy wybitnego i szalonego pedagoga profesora Ambrożego Kleksa rozwija swoje niesamowite umiejętności, a także wpada na ślad, który pomoże jej rozwikłać największą rodzinną tajemnicę…
Reżyseria: Maciej Kawulski
Obsada: Tomasz Kot, Antonina Litwiniak, Piotr Fronczewski, Adrian Kłos
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 116 minut
Seanse: Wisła:
niedziela, 28 stycznia 12:20
ANATOMIA UPADKU
„Anatomia upadku” to absolutne wydarzenie – jeden z najgłośniejszych filmów roku, zdobywca kilkudziesięciu nagród i wyróżnień, nominowany do 4 Złotych Globów, w tym dla Najlepszego Filmu i nagrodzony Złotą Palmą w Cannes. To mistrzowski thriller, w którym poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „czy zabiła?” ogląda się jak pełną napięcia intrygę rodem z „Zaginionej dziewczyny” Davida Finchera. To coś więcej niż śledztwo w sprawie morderstwa: to niepokojąca podróż w sam środek burzliwej relacji w pozornie szczęśliwym małżeństwie. W roli głównej nominowana do Złotego Globu fenomenalna Sandra Hüller, typowana również jako jedna z głównych faworytek w oscarowym wyścigu.
Życie szczęśliwej rodziny we francuskich Alpach zostaje przerwane, gdy Samuel ginie w wyniku upadku. Skoczył sam, poślizgnął się czy może z balkonu wypchnęła go Sandra, żona i matka? Śledczym brakuje dowodów, w sprawie brakuje świadków. Na oczach opinii publicznej Sandra będzie musiała spowiadać się z najdrobniejszych i najintymniejszych szczegółów swojego małżeństwa, które mogą zaważyć o wyroku. Proces, który nurtuje wszystkich, toczy się również w głowach widzów, a pytanie jest oczywiste i brzmi: 'Czy to zrobiła?'
Reżyseria: Justine Triet
Obsada: Sandra Hüller, Swann Arlaud, Milo Machado Graner, Antoine Reinartz, Samuel Theis, Jehnny Beth
Kraj produkcji: Francja
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 150 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 3 lutego 20:15
Elektronik:
niedziela, 4 lutego 20:00
BABY BOOM, CZYLI KOGEL MOGEL 5
Jedna rodzina - tysiąc skandali! Zapraszamy na „Baby boom, czyli Kogel Mogel 5”, czyli kolejny rozdział kultowej, komediowej serii i ciąg dalszy przygód wyjątkowej, patchworkowej rodziny: Wolańskich oraz Zawadów.
Piotruś – razem z żoną, teściową oraz Leopoldem – przenosi się do nowego domu: zabytkowego dworku. A Marlenka postanawia przy okazji znaleźć rodzinie odpowiedniego, pasującego do eleganckiej rezydencji przodka… Z kolei Agnieszka robi na uczelni karierę, ale tuż po obronie doktoratu nagle odkrywa, że jest w ciąży. A gdy na świat przychodzi mały Kuba… zaczynają się problemy!
Piotruś towarzyszy siostrze w trakcie porodu i sam zaczyna marzyć o dziecku – ku przerażeniu Marlenki. Marcin, świeżo upieczony tata, wpada w panikę i nagle znika. A do tego w Brzózkach zjawia się tajemnicza Kamila – dziewczyna w zaawansowanej ciąży, która szuka właśnie Zawady…
Reżyseria: Anna Wieczur
Obsada: Maciej Zakościelny, Katarzyna Skrzynecka, Aleksandra Hamkało, Nikodem Rozbicki, Grażyna Błęcka-Kolska, Zdzisław Wardejn
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2024
Czas trwania: 96 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 3 lutego 13:00, 18:35
niedziela, 4 lutego 13:10, 19:45
BIEDNE ISTOTY
„Biedne istoty” w reżyserii Giorgosa Lanthimosa to niesamowita opowieść o ewolucji Belli Baxter (Emma Stone), młodej kobiety, która zostaje przywrócona do życia przez genialnego i niekonwencjonalnego naukowca, doktora Godwina Baxtera (Willem Dafoe). Pod jego opieką Bella chętnie uczy się wszystkiego od nowa, ale chce też doświadczyć pełni życia. W poszukiwaniu nowych doznań wyrusza w burzliwą i pełną przygód podróż przez kontynenty w towarzystwie sprytnego i rozpustnego prawnika, Duncana Wedderburna (Mark Ruffalo). Wolna od uprzedzeń swoich czasów, Bella z determinacją dąży do celu, jakim jest walka o równość i niezależność.
Film powstał na kanwie książki Alasdaira Graya, a autorem scenariusza jest Tony McNamara. Jest to już druga współpraca między Lanthimosem i McNamarą („Faworyta”). Film wyprodukowali Ed Guiney, Andrew Lowe, Yorgos Lanthimos i Emma Stone.
Reżyseria: Yórgos Lánthimos
Obsada: Emma Stone, Mark Ruffalo, Willem Dafoe, Ramy Youssef, Jerrod Carmichael, Kathryn Hunter
Kraj produkcji: USA, Irlandia
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 143 minuty
Seanse: Wisła:
sobota, 3 lutego 20:00
niedziela, 4 lutego 19:15
Elektronik:
sobota, 3 lutego 20:15
niedziela, 4 lutego 13:00
CUDOWNY CHŁOPAK. BIAŁY PTAK
Ekranizacja światowego bestsellera „CUDOWNY CHŁOPAK” porwała 1,5-milionową widownię w każdym wieku, dostarczając nie tylko znakomitej rozrywki, ale także wielkich wzruszeń i okazji do przemyśleń. Jej kontynuacja to kolejna niezwykła opowieść o potrzebie akceptacji, odwadze, miłości i walce o przetrwanie.
Najnowszy film twórcy nagrodzonych OSCARAMI hitów „MARZYCIEL” i „CZEKAJĄC NA WYROK”, a także przebojowych „WORLD WAR Z”, „QUANTUM OF SOLACE” i „KRZYSIU, GDZIE JESTEŚ?”.
Nagrodzona OSCAREM za „Królową” HELEN MIRREN oraz znakomita w „Sex Education”, „The Crown” i „Z archiwum X” GILLIAN ANDERSON w opowieści o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę.
Minęło kilka lat od wydarzeń znanych z „Cudownego chłopaka”. Julien usunięty ze szkoły za niekoleżeńskie traktowanie małego Auggiego, próbuje odnaleźć się w liceum. Rozgoryczony, wściekły na cały świat, nie potrafi nawiązać kontaktu z rówieśnikami. Na życzliwość reaguje niechęcią. Nie umiejąc sobie poradzić z poczuciem winy izoluje się od szkolnej społeczności. Jego nieco ekscentryczna babcia wie jednak, że każdy zasługuje na drugą szansę. Postanawia podzielić się z Julienem poruszającą historią swojej młodości. Jej niezwykłe losy są dowodem na to, że ten kto ma w sercu odwagę, życzliwość i otwartość na drugiego człowieka potrafi dokonać rzeczy, o które sam by siebie nie podejrzewał. Czy ta niezwykła historia miłości i walki o przetrwanie odmieni Juliena?
Reżyseria: Marc Forster
Obsada: Helen Mirren, Gillian Anderson, Bryce Gheisar, Olivia Ross, Orlando Schwerdt
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 120 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 3 lutego 11:00, 13:50, 16:15
niedziela, 4 lutego 10:45, 14:15, 17:20
Elektronik:
sobota, 3 lutego 20:00
niedziela, 4 lutego 19:15
EKIPA Z DŻUNGLI. MISJA RATUNKOWA
Przebojowa i pełna śmiechu eko…media o bohaterskich zwierzętach broniących deszczowego lasu przez nieznanym i iście wybuchowym zagrożeniem. Wielka zabawa i wartościowa lekcja przyrody dla dużych i małych, w której nie zabraknie zwariowanej fauny spod równika i zwrotnika, konkretnie wkurzonych ptaków, smakoszy bananów, awanturniczych złotych rybek i pand znających sztuki walki. Wszystko to i jeszcze więcej w animowanym hicie, za którym stoją twórcy lubianych produkcji: „Kumple z dżungli”, „Mój przyjaciel Ufik”, „Nel i tajemnica Kurokota” oraz „Pati i klątwa Posejdona”.
Kiedy tajemniczy superłotr pokrywa dżunglę eksplodującą pianą, która wybucha przy najmniejszym kontakcie z wodą, do akcji wkraczają zwierzaki z dzikiej paki. Aby uratować ekosystem i dziewiczą przyrodę, dzielny goryl Miguel i jego kumple wyruszą balonem w zapierającą dech w piersiach podróż od Bieguna Północnego po Daleki Wschód. Przemierzając góry, pustynie i oceany w poszukiwaniu antidotum, przeżyją setki niezapomnianych przygód i zrobią wszystko, by powrócić na czas. A nie będzie to łatwe, bo pora deszczowa zbliża się nieubłaganie, a podstępny wróg i jego sługusi depczą im po piętach. Czy łącząc siły, łapki, płetwy i skrzydła, bohaterski eko-patrol zdoła powstrzymać przeraźliwie WIELKIE BUM?!
Reżyseria: Laurent Bru, Yannick Moulin
Kraj produkcji: Francja
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 89 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 3 lutego 11:00
KATAK. PODWODNA PRZYGODA
Katak należy do białuchów, których nazwa wywodzi się od białego koloru ciała. Nie są takie od urodzenia, jaśnieją z wiekiem. Skóra zwierzątka uparcie pozostaje szara, dlatego musi ono inaczej udowodnić całej gromadzie, że nie jest już dzieckiem. Gdy jego babcia opowiada z tęsknotą o dziadku żyjącym na drugim końcu oceanu, Katak postanawia wziąć sprawy w swoje płetwy. Podczas poszukiwania krewnego połączy siły z natrętnym, ale przezabawnym jesiotrem i przekona się, że warto było ćwiczyć nurkowanie. Młody ssak morski pozna siłę rodziny i wreszcie poczuje się wśród bliskich jak ryba w wodzie!
Reżyseria: Christine Dallaire-Dupont, Nicola Lemay
Kraj produkcji: Kanada
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 82 minuty
Seanse: Wisła:
sobota, 3 lutego 12:00
niedziela, 4 lutego 10:30
KOS
Nagrodzony Złotymi Lwami oraz ośmioma innymi nagrodami, bezdyskusyjnie najlepszy film 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!
Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo. Tropem Kościuszki podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin, który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię.
Reżyseria: Paweł Maślona
Obsada: Bartosz Bielenia, Jacek Braciak, Jason Mitchell, Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Piotr Pacek
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 118 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 3 lutego 13:10
niedziela, 4 lutego 15:00
Elektronik:
sobota, 3 lutego 15:45
niedziela, 4 lutego 17:45
LA CHIMERA
Nowa produkcja nominowanej do Oscara Alice Rohrwacher to romantyczna opowieść o poszukiwaniu spełnienia, gdzie przeszłość i teraźniejszość wzajemnie się dopełniają. Kolejna w dorobku włoskiej reżyserki pełna oryginalnych bohaterów, lokalnego folkloru oraz niezwykłych krajobrazów piękna filmowa baśń.
W rolach głównych Josh O’Connor, Isabella Rossellini oraz Alba Rohrwacher.
Każdy ponoć ma swoją Chimerę. Coś, o czym marzy, ale nie może tego zdobyć. Dla grupy drobnych złodziejaszków rabujących okoliczne groby i handlujących archeologicznymi znaleziskami to chęć szybkiego wzbogacenia się. Oznaczałaby ona wybawienie od dalszej pracy. Arthurowi (Josh O’Connor) z kolei przypomina Beniaminę. Kobietę, którą kochał i stracił.
Mężczyzna łatwo się jednak nie poddaje i postanawia rzucić wyzwanie niemożliwemu. Nawet jeżeli oznaczałoby to błąkanie się po mitycznych zaświatach. W poszukiwaniu legendarnych zakopanych drzwi, pozwalających przekroczyć mu próg innej rzeczywistości, Arthur łączy siły z rabusiami. Oferuje im swój talent do wskazywania miejsc, gdzie znajdują się starożytne skarby, w zamian za to, że będą dla niego przekopywać okolicę. Tak rozpoczyna się niezwykła, pełna magii podróż w nieznane…
Reżyseria: Alice Rohrwacher
Obsada: Josh O'Connor, Carol Duarte, Vincenzo Nemolato, Isabella Rossellini, Alba Rohrwacher, Lou Roy-Lecollinet
Kraj produkcji: Włochy, Francja, Szwajcaria
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 130 minut
Seanse: Elektronik:
sobota, 3 lutego 19:45
niedziela, 4 lutego 16:15
MATKA SIEDZI Z TYŁU
„Matka siedzi z tyłu” to czarna komedia o spóźnionym dojrzewaniu i towarzyszeniu bliskiej osobie w ostatniej podróży. To film drogi jakiego jeszcze nie było!
Jón jest mężczyzną w średnim wieku, który mieszka z matką na islandzkiej prowincji. Przez lata kobieta zdominowała tę relację, całkowicie podporządkowując sobie syna. Kiedy matka niespodziewanie umiera, Jón jest zdeterminowany, by wypełnić jej ostatnią wolę, związaną z miejscem pochówku.
Bohater starannie czesze i ubiera zwłoki kobiety, sadza je na tylnym siedzeniu samochodu, w którym znalazło się też miejsce dla ukochanego psa Breżniewa, i wyrusza w długą drogę na drugi koniec kraju. Podróż stanie się dla niego nie tylko formą pożegnania z matką, ale też okazją do przemyślenia ich wzajemnej relacji i wszelkich ograniczeń, jakim przez lata musiał stawiać czoła. To też szansa na nowy start, bo w trakcie drogi do Jóna dociera, że najwyższy czas, by zacząć żyć na własny rachunek.
Pomysł na ten film doświadczony islandzki reżyser Hilmar Oddsson nosił w sobie przez trzydzieści lat. Opowieść o spóźnionym dojrzewaniu i towarzyszeniu zmarłemu w ostatniej podróży została tu przefiltrowana przez pełną czarnego humoru skandynawską wrażliwość. W efekcie powstał film będący idealnym połączeniem czarnej komedii i kina drogi.
Reżyseria: Hilmar Oddsson
Obsada: Þröstur Leó Gunnarsson, Kristbjörg Kjeld, Hera Hilmar, Tómas Lemarquis, Pálmi Gestsson, Arnmundur Ernst Björnsson
Kraj produkcji: Islandia, Estonia
Rok produkcji: 2022
Czas trwania: 112 minut
Seanse: Elektronik:
sobota, 3 lutego 17:45
niedziela, 4 lutego 18:30
OBSESJA
Gęsty, tajemniczy thriller z brawurową rolą Natalie Portman, która prezentuje studium szaleństwa na miarę jej nagrodzonego Oscarem aktorskiego popisu w „Czarnym łabędziu”. Złote Globy – cztery nominacje, w tym dla Najlepszego Filmu! Nominacja do Oscara w kategorii Najlepszy Scenariusz Oryginalny!
W rolach głównych – laureatki Oscara®: Natalie Portman i Julianne Moore, a także fenomenalny Charles Melton, który za swoją przełomową rolę zdobywa kolejne branżowe nagrody i nominacje (w tym do Złotego Globu!).
Aktorka Elizabeth (Natalie Portman) jest zafascynowana Gracie (Julianne Moore): historią jej życia, jej małżeństwem, domem, dziećmi. Korzystając z zaproszenia, szczegółowo obserwuje jej życie z bliska i coraz odważniej wkracza w świat, w którym początkowo miała być jedynie gościem. Zawodowa fascynacja z czasem przeradza się w niebezpieczną grę pozorów, w której każdy będzie pilnie strzegł swoich tajemnic – i swojej wersji prawdy.
Reżyseria: Todd Haynes
Obsada: Natalie Portman, Julianne Moore, Charles Melton, Chris Tenzis, Andrea Frankle, Gabriel Chung
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 113 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 3 lutego 20:25
Elektronik:
sobota, 3 lutego 18:00
niedziela, 4 lutego 15:45
PIEŚNI ZIEMI
Reżyserka, przez cztery pory roku, towarzyszy ojcu w wędrówkach przez dzikie, górskie rejony zachodniej Norwegii, by podążając z kamerą śladami przodków, odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd jestem? Dziewicza w tym rejonie natura pulsuje nieustającym cyklem narodzin i śmierci.
Reżyseria: Margreth Olin
Produkcja: Norwegia
Rok produkcji: 2023
czas trwania: 90 min.
Seanse: Elektronik
sobota, 3 lutego 16:00
niedziela, 4 lutego 14:45
PIEŚNI WIELORYBÓW
Wieloryby żyją na Ziemi od 40 milionów lat i są potężniejsze niż największe dinozaury. „Pieśni wielorybów” zabierają nas w podróż po Afryce, Azji, Oceanii, Arktyce i Antarktydzie, pokazując w spektakularny wizualnie sposób potęgę oceanu. Posłuchajmy wyjątkowego śpiewu niezwykłych istot, dzięki któremu komunikują się ze sobą na odległość tysięcy kilometrów. Wyruszmy z najlepszymi fotografami przyrody na świecie w coroczną wędrówkę podwodnych olbrzymów, pokazującą ich niezwykłe zdolności i bogate życie społeczne. Wieloryby w tym filmie opowiadają nam swoją historię i mamy wrażenie przebywania w skórze jednego z nich. To one są prawdziwymi strażnikami naszej planety i zapewniają jej równowagę. Oprócz zapierających dech w piersiach ujęć, posłuchamy także oryginalnej ścieżki dźwiękowej, w której wykorzystano muzykę między innymi Leonarda Cohena, Jóhanna Gunnara Jóhannssona, Sigur Rós czy Kronos Quartet. Polską narratorką filmu jest Margaret.
reżyseria: Jean-Albert Lièvre
gatunek: dokument
produkcja: Francja 2023
czas trwania: 82 min.
seanse: Elektronik:
niedziela, 4 lutego 13:15
PRZESILENIE ZIMOWE
Nominowany do Oscara®, Paul Giamatti w roli nielubianego nauczyciela, Paula. Paul jest postrzegany przez uczniów, nauczycieli oraz dyrektora szkoły jako osoba pompatyczna i irytująca.
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia w 1970 roku i Paul, nie mając rodziny nigdzie nie wyjeżdża. Nauczyciel zostaje w szkole, aby pilnować uczniów, którzy nie mogą wrócić do domu. Po kilku dniach zostaje tylko jeden uczeń - sprawiający kłopoty 15-latek o imieniu Angus (Dominic Sessa), któremu grozi wydalenie za fatalne zachowanie. Do Paula i Angusa dołącza kucharka Mary (Randolph) , której syn niedawno zginął w Wietnamie.
Tych troje bardzo różnych rozbitków tworzy nieprawdopodobną świąteczną rodzinę, która dzieli się komicznymi perypetiami podczas dwóch bardzo śnieżnych tygodni w Nowej Anglii. Prawdziwą podróżą okaże się to, jak pomagają sobie nawzajem zrozumieć, że nie są przywiązani do swojej przeszłości - mogą wybrać własną przyszłość.
Reżyseria: Alexander Payne
Obsada: Paul Giamatti, Dominic Sessa, Da'Vine Joy Randolph, Carrie Preston, Brady Hepner, Ian Dolley
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 133 minuty
Seanse: Wisła:
sobota, 3 lutego 14:50, 17:25
niedziela, 4 lutego 16:35, 20:00
SIOSTRZEŃSTWO ŚWIĘTEJ SAUNY
W bujnym, zielonym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Otoczone dymem i żarem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Wypędzają z siebie lęki i wstyd, żeby odzyskać siłę i energię do życia. Film portretuje ten intymny rytuał, który odbywa się w ciasnej i ciemnej przestrzeni nasyconej oddechem i parą. Gorąc i pot są tu namacalne równie mocno, jak cielesność. Obserwujemy ciała i twarze skąpane w mroku w procesie wspólnotowego oczyszczania. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu.
Namacalne i uniwersalne opowieści pokazują uniwersalizm, wspólnotowość oraz podkreślają rolę kolektywnego myślenia w radzeniu sobie z problemami. „Siostrzeństwo świętej sauny” przepełnia autentyczne piękno, które nie płynie z posiadania idealnego ciała, ale humoru, mądrości i samoświadomości. Film kręcony przez 8 lat jest również portretem estońskiej dymnej sauny wpisanej na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Oryginalna ścieżka dźwiękowa jest wynikiem twórczej współpracy islandzkiego kompozytora Eðvarð Egilssona i eksperymentalnego folkowego trio EETER.
Reżyseria: Anna Hints
Gatunek: dokumentalny
Produkcja: Estonia, Francja, Islandia
Czas trwania: 89 min.
Seanse: Elektronik
niedziela, 4 lutego 20:30
STREFA INTERESÓW
W „Strefie interesów" brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
„Strefa interesów" to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwig, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia?
Film Jonathana Glazera, twórcy „Under the Skin" oraz kultowych teledysków Massive Attack i Radiohead, jest polską koprodukcją, za którą – po stronie polskiej – odpowiadała Ewa Puszczyńska, producentka „Idy" i „Zimnej wojny". „Strefa interesów" to wybitna, w całości zrealizowana w Polsce, nowatorska reinterpretacja kina Zagłady, nagrodzona Grand Prix na festiwalu w Cannes oraz nominowana do Oscara w 5 kategoriach, w tym dla Najlepszego Filmu. Za muzykę odpowiada Mica Levi, a autorem zdjęć jest nominowany do Oscara Łukasz Żal („Zimna wojna", „Ida"). To głęboko wstrząsające, otwierające oczy dzieło, które wychodzi poza ramy filmu – i przejdzie do historii kina.
Reżyseria: Jonathan Glazer
Obsada: Christian Friedel, Sandra Hüller, Freya Kreutzkam, Ralph Herforth, Max Beck, Daniel Holzberg
Kraj produkcji: USA, Wielka Brytania, Polska
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 105 minut
Seanse: Wisła:
niedziela, 4 lutego 17:45
THE CHOSEN IV (ODCINKI 1 I 2)
„Boję się tego, co ma nadejść... Historia zbliża się do końca" – tymi słowami Jezusa rozpoczyna się kolejny, czwarty już sezon kultowego serialu The Chosen. Zdaniem jego twórcy, Dallasa Jenkinsa ten sezon będzie najbardziej emocjonalny ze wszystkich. Śmierć Jana Chrzciciela rozpoczyna ciąg najbardziej dramatycznych wydarzeń. Jezus zbliża się do pełnego zrealizowania ziemskiej misji. Proroctwa się wypełniają. Wybrani są zdezorientowani. Co się dalej zdarzy? Judasz, obracając w ręku srebrnikiem, walczy z pożądliwą pokusą. Marię Magdalenę przeszywa niespotykany lęk, gdy spogląda na kamienny grób. Jezus ukradkiem płacze. Śmierć, nieszczęście, katastrofa wiszą w powietrzu... Finał zbliża się wielkimi krokami.
The Chosen to serial oparty na Biblii, który odniósł spektakularny sukces i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem na całym świecie (zarówno wśród wierzących, jak i niewierzących). Jest projektem medialnym wszech czasów finansowanym przez społeczność. Do tej pory przetłumaczony na ponad 70 języków, z ponad pół miliardem wyświetleń konsekwentnie utrzymuje się w rankingu 50 najlepszych aplikacji w kategorii „rozrywka” iOS i Android.
Niewiele seriali opartych na wierze podbiło serca widzów i zdobyło uznanie krytyków. Twórcom The Chosen konsekwentnie się to udaje – przede wszystkim za nowatorskie spojrzenie na Jezusa i Jego relacje z ludźmi. Główny nacisk w prezentowaniu treści zaczerpniętych z Biblii postawiono na eksponowanie ludzkiej natury Boga-człowieka i możemy na ekranie śledzić Zbawiciela podobnego do każdego z nas „we wszystkim oprócz grzechu”.
Reżyseria: Dallas Jenkins
Obsada: Jonathan Roumie, Paras Patel, Erick Avari, Shahar Isaac, Liz Tabish, Noah James
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 135 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 3 lutego 15:30
niedziela, 4 lutego 15:00
WANDEA - ZWYCIĘSTWO ALBO ŚMIERĆ
Francuski hit kinowy! Nakręcona z rozmachem, epicka opowieść o wielkim powstaniu ludowym przeciwko terrorowi Rewolucji Francuskiej, prześladowaniu duchowieństwa i Kościoła, w obronie tradycji i wiary katolickiej.
Jest rok 1793. Brutalna rewolucyjna tyrania krwią spod gilotyny znaczy i buduje „nową Francję”. Zabito króla, zwolenników monarchii, tysiące księży i wiernych, ale czterech na pięciu straconych pochodziło ze stanu trzeciego, czyli „ludu francuskiego”, w imię którego podobno wybuchła i toczyła się rewolucja. Trzy wielkie hasła rewolucji; wolność, równość, braterstwo, brzmią jak ponury żart. Wiosną 1793 roku lud francuski z Wandei mówi dość. Wybucha powstanie, stworzona zostaje Armia Katolicka i Królewska, a na jej sztandarach widnieje Najświętsze Serce Pana Jezusa... Wizerunek ten do dziś stanowi symbol i słusznie otaczany jest szacunkiem przez francuskie środowiska katolickie i tradycyjne.
Głównym bohaterem filmu jest legendarny François de Charette, młody choć już od czterech lat emerytowany oficer dawnej Królewskiej Marynarki Wojennej. Wandejscy chłopi niemal siłą wzywają go do objęcia dowództwa powstania. Niechętny początkowo oficer, w najbliższych miesiącach okaże się nie tylko sprytnym strategiem wojskowym, ale stanie się charyzmatycznym przywódcą i budowniczym bohaterskiej, wolnościowej, oddanej idei i gotowej na wszystko armii powstańczej.
„Wandea. Zwycięstwo albo śmierć” odkrywa niesłusznie pokrytą kurzem kartę historii. Jest hołdem dla dzielnego ludu wandejskiego, który dla obrony wolności i wiary poświęcił życie. Zemsta rewolucji była bowiem okrutna, a eksterminacja nie tylko mężczyzn, ale też dzieci, kobiet, starców po upadku powstania nazywana jest pierwszym ludobójstwem w historii. W 1984 roku Jana Paweł II beatyfikował 99 męczenników wandejskich z Angers zamordowanych z nienawiści do wiary...
Reżyseria: Paul Mignot, Vincent Mottez
Obsada: Hugo Becker, Rod Paradot, Gilles Cohen, Constance Gay, Jean-Hugues Anglade, Francis Renaud
Gatunek: przygodowy/historyczny
Kraj produkcji: Francja
Rok produkcji: 2022
Czas trwania: 100 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 3 lutego 18:10
Napisz komentarz
Komentarze