Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 05:27

Worek medali łuczników z Marymontu w 2023 roku!

Nie od dziś wiadomo, że Żoliborz, a właściwie Marymont jest mekką łucznictwa. Przez lata  łucznicy w barwach RKS Marymont, a dziś Stowarzyszenia Łuczniczy Marymont zdobywali wiele medali na krajowych i międzynarodowych imprezach. Nie inaczej było i w minionym roku.
Kobieca drużyna Łuczniczego Marymontu -brązowe medalistki Mistrzostw Polski AD 2023

Źródło: Łuczniczy Marymont

W tym artykule przeczytasz o:

• łuczniczych tradycjach Marymontu
  • sukcesach łuczników Stowarzyszenia Łuczniczy Marymont w 2023 roku

Nie od dziś wiadomo, że Żoliborz, a właściwie Marymont jest mekką łucznictwa. Obiekt zarządzany przez OSiR Marymont jest dziś najbardziej popularnym w Warszawie centrum łucznictwa. Tor łuczniczy na Marymoncie jest właściwie jedynym profesjonalnym na Mazowszu, a jednym z trzech istniejących w Polsce. W 1961 roku powstała sekcja łucznicza klubu RKS Marymont, a jej zawodnicy przez lata należeli do krajowej czołówki, reprezentowali Polskę na mistrzostwach świata i Igrzyskach Olimpijskich. Po faktycznym upadku klubu RKS Marymont tradycje sportowe klubu kontynuuje powołane w 2010 roku Stowarzyszenie „Łuczniczy Marymont”. I tradycje łucznictwa na Marymoncie kontynuuje z ogromnym powodzeniem, co roku zdobywając medale najważniejszych imprez krajowych i zagranicznych.

Medale mistrzostw i pucharu Polski

Nie inaczej było w minionym 2023 roku. Z tegorocznych mistrzostw Polski rozegranych w Legnicy łucznicy z Marymontu przywieźli cztery medale. Tytuł mistrza Polski już po raz drugi w karierze wywalczył Piotr Starzycki. Srebrny medal zdobył także reprezentujący Łuczniczy marymont Konrad Kupczak. Mikst w składzie Aleksandra Ozdoba i Kacper Sierakowski wywalczył brązowy medal. Również brązowy medal w rywalizacji drużynowej kobiet wywalczyły w Legnicy reprezentantki Łuczniczego Marymontu w składzie: Aleksandra Ozdoba, Barbara Grzybek, Magdalena Zając oraz Kamila Napłoszek.

Z kolei finałowa runda Pucharu Polski 2023 przyniosła zawodnikom z Marymontu trzy medale. Złoty medal w łuku barebow (czyli bez celownika, stabilizatorów itp.) zdobyła Anna Junczyk-Paczuska, srebrny w łuku klasycznym wywalczył Kacper Sierakowski i także srebrny Stanisław Junczyk w łuku barebow.

Mistrz Polski AD 2023 - Piotr Starzycki

Sukcesy juniorów

Radosne chwile przeżywali młodzi łucznicy z Marymontu podczas mistrzostw Polski juniorów, które odbyły się w Kielcach. Świetny występ odnotowała Aleksandra Ozdoba, która wywalczyła brązowy medal. Drużyna męska w składzie: Jan Dziubak, Paweł Uhma, Jerzy Sputo oraz Jeremi Sputo wywalczyli również medal brązowy.

Jeszcze radośniejsze wieści napłynęły w lipcu z Limerick, gdzie dwie reprezentantki Łuczniczego Marymontu - Barbara Grzybek i Aleksandra Ozdoba, startujące w zespole z Klaudią Płazą z Łucznika Żywiec wywalczyły brązowy medal Mistrzostw Świata w kategorii juniorek pokonując reprezentację Chin 6:2. Juniorska drużyna w tym samym składzie, a wiec z dwiema łuczniczkami z Marymontu, wywalczyła w szwajcarskim Sion także brązowy medal Pucharu Europy Juniorów wygrywając medalowy pojedynek z Gruzją 6:0. Warto także nadmienić, że zawodnicy Łuczniczego Marymontu reprezentowali nasz kraj na arenie międzynarodowej, także w kategorii seniorów, między innymi w Pucharze Świata i na Igrzyskach Europejskich. Medali nie było, ale zdarzały się znakomite miejsca w czołowej ósemce.

Reprezentacja Polski juniorek z medalami Mistrzostw Świata

Łucznicy dumą Żoliborza

Do medalowego dorobku łuczników z Żoliborza trzeba jeszcze dodać srebro i dwa medale brązowe zawodniczek i zawodników z Marymontu w mistrzostwach Polski młodzieżowców. W sumie więc klubowa gablota wzbogaciła się w minionym roku w naprawdę sporą ilość wartościowych trofeów.

Nic zatem dziwnego, że podczas Żoliborskiej Gali Sportu Klubowego aż piętnaścioro zawodników i zawodniczek Stowarzyszenia Łuczniczy Marymont w różnych kategoriach wiekowych uhonorowanych zostało nagrodami i wyrazami uznania za osiągnięte sukcesy: Jan Bieniak, Zuzanna Bączyk, Jerzy Sputo, Lena Kajcińska, Jan Dziubak, Antoni Powała, Aleksandra Paczuska, Kacper Sierakowski, Sławomir Napłoszek, Aleksandra Ozdoba, Barbara Grzybek, Kamila Napłoszek, Piotr Starzycki, Barbara Pokropek, Michał Szyszko, Eryk Kryński. Podczas tegorocznej gali nagród z pewnością także nie zabraknie. Ubiegłorocznych sukcesów łucznikom z Marymontu gratulujemy i liczymy, że w rozpoczętym właśnie 2024 roku będzie ich jeszcze więcej.

Aleksandra Ozdoba i Kacper Sierakowski - brązowi medaliści Mistrzostw Polski AD 2023