Jak szukać planet domowym sposobem, uspokoić pasażera, którego męczą nerwy przed startem samolotu czy zbudować poduszkowiec? Odpowiedzi na te pytania doskonale zna Żolimajster. W niedzielę o godz. 10:00 w Miejscu Aktywności Lokalnej przy ul. Marii Kazimiery ruszyły pierwsze warsztaty naukowo-techniczne dla dzieci i młodzieży!
- Na "żolimajsternię" można przerobić praktycznie każde pomieszczenie - przekonuje Jan Mierzejewski, twórca inicjatywy, który chce przekazywać wiedzę o technologii, inżynierii, sztuce i matematyce w przystępny sposób.
Teorię najlepiej zamienić na praktykę, dlatego już w najbliższą niedzielę startują pierwsze warsztaty z cyklu. Weźmie w nich udział 30 młodszych i nieco starszych mieszkańców Żoliborza. - Zapisy są już zamknięte, można jednak pojawić się w roli widzów.
Pragnę podkreślić, że rodzice są mile widziani na zajęciach, ponieważ będą mogli pracować razem ze swoimi dziećmi - wyjaśnia Mierzejewski. Pierwsza tura warsztatów z maluchami wystartowała o godz. 10:00, natomiast starsi uczestnicy rozpoczeli przygodę z majsterkowaniem o godz. 13:15.
Twórcy Żolimajstra chcą przede wszystkim łączyć pokolenia i wzmacniać sąsiedzkie więzi. Wspólna edukacja z pewnością zaprocentuje, o czym przekonują autorzy manifestu inicjatywy, który został opublikowany na Facebooku.
"Zależy nam, aby zaangażowani rodzice dbali o warsztat, pracowali razem ze swoimi dziećmi, a przede wszystkim mogli o dowolnej porze dnia i nocy przyjść, jeżeli tylko zechcą po majstrować" - piszą twórcy Żolimajstra. Wspólne składanie i programowanie robotów pozwoli eksperymentować na różne sposoby, a przy tym kreatywnie spędzić czas.
https://youtu.be/bOPrRokJWwc
Zestaw śrubokrętów, lutownica, drymel, wiertarka czy laptop - aby rozpocząć przygodę z "żolimajsterkowaniem", wystarczy kilka prostych narzędzi. Dalszy rozwój pracowni ma być sfinansowany przez lokalnych sponsorów oraz przez program Patronite.
Dzięki temu będzie można stworzyć sieć żolimajsterni. - Każdy z nich byłaby prowadzona przez od 5 do 10 par rodzic-dziecko - zapowiadają autorzy przedsięwzięcia. - Lokalizacja niedaleko miejsca zamieszkania pozwoliłaby dzieciom regularnie pracować w "swoim" warsztacie.
Jest to niezbędne, gdy chcemy programować roboty i uczyć się na błędach. W najbliższym czasie na Facebooku i You Tubie pojawią się również filmy instruktażowe, z których będzie można się dowiedzieć, jak założyć własną żolimajsternię i spróbować sił w przeprowadzaniu ciekawych eksperymentów naukowych.
W otwarciej przestrzeni będzie można realizować zarówno indywidualne jak i zespołowe projekty. Celem inicjatywy jest propagowanie edukacji STEAM, która polega na łączeniu wiedzy z różnych dziedzin nauki.
Patronat nad Żolimajstrem objęła również Bednarska Szkoła Realna, która użyczy niezbędnego sprzętu i zapewni wsparcie doświadczonych pedagogów.
Napisz komentarz
Komentarze