W tym artykule przeczytasz o:
- co jest grane w kinach na Żoliborzu
- tytułach i godzinach seansów filmów z repertuaru
CHŁOPI
Film „Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchmanów został wybrany przez komisję oscarową utworzoną przy Polskim Instytucie Sztuki Filmowej jako polski kandydat do nagród Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny. Wyjątkowa animacja malarska zachwyciła widzów i krytyków na festiwalach w Toronto i Gdyni. Jest też wymieniana przez światowe media na listach najlepszych filmów z najważniejszych światowych festiwali filmowych.
Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.
„Chłopi” zostali zrealizowani w technice animacji malarskiej, która podbiła serca fanów na całym świecie przy poprzedniej produkcji studia – filmie „Twój Vincent”.
Monumentalne dzieło Władysława Reymonta przepełnione jest kwiecistymi opisami przyrody. Film zostanie zrealizowany na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój powieści. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski.
Muzykę do filmu stworzy wielokrotnie nagradzany producent Łukasz L.U.C. Rostkowski. Kompozytor w ramach międzynarodowej Rebel Babel Film Orchestra tworzy specjalny słowiański kolektyw muzyków folkowych, którzy tak jak malarze za pomocą tradycyjnych środków (instrumenty ludowe i śpiewy) stworzą magiczny i analogowy pejzaż dopełniający piękno.
Reżyseria: DK Welchman, Hugh Welchman
Obsada: Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Mirosław Baka, Sonia Mietielica, Ewa Kasprzyk, Cyprian Grabowski
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 116 minut
Seanse: Wisła - piątek 15.12, g. 20:35; sobota 16.12, g. 18:15, niedziela 17.12, g. 20:00
HOW TO HAVE SEX
„How to Have Sex” w reżyserii 29-letniej Molly Manning Walker to obok „Aftersun” i „Poprzedniego życia” jeden z najlepszych kobiecych reżyserskich debiutów ostatnich lat. To opowieść o trzech dziewczynach, które w oczekiwaniu na wyniki szkolnych egzaminów jadą na greckie „wakacje życia”: bawią się do upadłego i zamierzają sprawić, by jedna z nich straciła wreszcie dziewictwo. Wydawać by się mogło, że takich historii kino widziało już wiele: dzikie wakacje, dzika zabawa, dzikie pragnienia. Jednak ten słoneczny film o szalonym summer break niepostrzeżenie staje się opowieścią o pierwszych rozczarowaniach i inicjacji w mroczne strony dojrzewania. Manning Walker doskonale wykorzystuje female gaze i tworzy pełen empatii wiarygodny portret dziewczyńskości. W końcu girls just wanna have fun!
Reżyseria: Molly Manning Walker
Obsada: Mia McKenna-Bruce, Shaun Thomas, Lara Peake
Produkcja: Wielka Brytania, 2023
Czas trwania: 98 min.
Seanse: Elektronik - piątek 15.12, g. 18.15
KOLIBER
Niesiony burzliwym uczuciem między tajemniczą Francuzką a piękną stewardessą, Marco prowadzi nas przez ponad pół wieku losów florenckiego rodu Carrerów w scenerii europejskich metropolii i toskańskiego wybrzeża.
Reżyseria: Francesca Archibugi
Produkcja: Włochy, Francja, 2023
Czas trwania: 126 min.
Seanse: Elektronik - piątek 15.12, g. 20:15; sobota 16.12, g. 20:15, niedziela 17.12, g. 15:30
NAPOLEON
Przepełniony widowiskową akcją epos ukazujący wzlot i upadek francuskiego cesarza Napoleona Bonaparte w reżyserii RIDLEYA SCOTTA.
Film przedstawia drogę Bonapartego do władzy przez pryzmat jego burzliwego związku z jedyną prawdziwą miłością Józefiną.
W połączeniu z dynamicznymi sekwencjami bitew, NAPOLEON ukazuje wizjonerską taktykę wojskową i polityczną oraz niepohamowaną ambicję jednego z najbardziej kontrowersyjnych przywódców w historii.
Podczas rewolucji francuskiej Napoleon szybko awansował w szeregach wojskowych. Jako generał przejął władzę w wyniku zamachu stanu w 1799 r. i koronował się na cesarza. Prowadząc wojnę przeciwko narodom europejskim, rozszerzył swoje imperium. Napoleon to człowiek, który zawsze mnie fascynował, powiedział reżyser RIDLEY SCOTT. Pojawił się znikąd, by rządzić wszystkim, ale przez cały czas prowadził romantyczną wojnę ze swoją cudzołożną żoną Józefiną. Podbił świat, aby zdobyć jej miłość, a kiedy poniósł porażkę, podbił świat, aby ją zniszczyć przy okazji niszcząc samego siebie
Reżyseria: Ridley Scott
Obsada: Joaquin Phoenix, Vanessa Kirby, Ben Miles, Ludivine Sagnier, Ian McNeice, Tahar Rahim
Kraj produkcji: Wielka Brytania, USA
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 158 minut
Obsada: Joaquin Phoenix, Vanessa Kirby, Ben Miles, Ludivine Sagnier, Ian McNeice, Tahar Rahim
Seanse: Wisła - piątek 15.12, g. 15:00; sobota 16.12, g. 15:15, niedziela 17.12, g. 19:35
OSOBLIWOŚCI SYCYLIJSKIE
Jest rok 1920. Wybitny włoski dramaturg Luigi Pirandello (Toni Servillo) wraca na rodzinną Sycylię, by wziąć udział w osiemdziesiątych urodzinach swojego mentora. Podróż powrotna niespodziewanie opóźnia się z uwagi na pogrzeb ukochanej niani bohatera. Pirandello nosi się z zamiarem napisania nowego utworu, ale boryka się z twórczym impasem. Przypadkiem trafia na Sebastiano i Onofrio, dwóch grabarzy, którzy prowadzą lokalną amatorską trupę teatralną, stanowiąc komediowy kontrapunkt dla poważnych tematów, jakim musi stawić czoła dramaturg. Pirandello jest wyraźnie zafascynowany tym, co widzi. Puszcza wodze fantazji, otwiera się na nowe pomysły, w efekcie czego stopniowo znajduje inspiracje dla swojego opus magnum, jakim okaże się dramat „Sześć postaci w poszukiwaniu autora”.
Reżyseria: Roberto Andò
Obsada: Toni Servillo, Salvatore Ficarra, Valentino Picone
Produkcja: Włochy 2023
Czas trwania: 103 min.
Seanse: Elektronik - sobota 16.12, g. 20:30, niedziela 17.12, g. 19:30
SIOSTRZEŃSTWO ŚWIĘTEJ SAUNY
W bujnym, zielonym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Otoczone dymem i żarem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Wypędzają z siebie lęki i wstyd, żeby odzyskać siłę i energię do życia. Film portretuje ten intymny rytuał, który odbywa się w ciasnej i ciemnej przestrzeni nasyconej oddechem i parą. Gorąc i pot są tu namacalne równie mocno, jak cielesność. Obserwujemy ciała i twarze skąpane w mroku w procesie wspólnotowego oczyszczania. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu.
Namacalne i uniwersalne opowieści pokazują uniwersalizm, wspólnotowość oraz podkreślają rolę kolektywnego myślenia w radzeniu sobie z problemami. „Siostrzeństwo świętej sauny” przepełnia autentyczne piękno, które nie płynie z posiadania idealnego ciała, ale humoru, mądrości i samoświadomości. Film kręcony przez 8 lat jest również portretem estońskiej dymnej sauny wpisanej na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Oryginalna ścieżka dźwiękowa jest wynikiem twórczej współpracy islandzkiego kompozytora Eðvarð Egilssona i eksperymentalnego folkowego trio EETER.
Reżyseria: Anna Hints
Gatunek: dokumentalny
Produkcja: Estonia, Francja, Islandia
Czas trwania: 89 min.
Seanse: Elektronik - piątek 15.12, g. 18:15
SOUND OF FREEDOM. DŹWIĘK WOLNOŚCI
Jeden z największych filmowych fenomenów współczesnego kina! Zamrożony przez mainstreamowych dystrybutorów przeleżał na półce 5 lat. Wykupiony dzięki publicznej zbiórce i mobilizacji dziesiątek tysięcy widzów trafił z początkiem lipca do amerykańskich kin i wywrócił letni box office do góry nogami. Bez typowej dla Hollywood, idącej w miliony dolarów promocji, ale za to z rozchodzącą się wirusowo opinią, że to „film, który każdy powinien zobaczyć”, wspiął się na szczyt rankingów ocen i oglądalności.
Sound of Freedom. Dźwięk wolności to prawdziwa historia Tima Ballarda (w tej roli znany z Pasji Jim Caviezel), byłego agenta rządowego USA, który rezygnuje z pracy, aby poświęcić życie ratowaniu dzieci przed losem gorszym niż śmierć. Mimo tematyki twórcy nie szokują drastycznymi scenami, a ładunek emocjonalny przekazu budują w sposób subtelny, choć jednoznaczny. Być może to zadecydowało o tak znakomitych ocenach filmu wśród widzów i tak ogromnym ich zaangażowaniu w oddolną promocję dzieła. Obok Caviezela, w roli Katherine Ballard, na ekranie widzimy zdobywczynię Oscara Mirę Sorvino (Jej wysokość Afrodyta), a także Billa Campa (Gambit Królowej, Joker, Lincoln) wcielającego się w postać "Vampiro" – głównego pomocnika Ballarda.
Reżyseria: Alejandro Monteverde
Obsada: Jim Caviezel, Bill Camp, Mira Sorvino, Kurt Fuller, Scott Haze, José Zúñiga
Kraj produkcji: USA, Meksyk, Kolumbia
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 135 minut
Seanse: Wisła - piątek 15 grudnia 18:00; sobota, 16 grudnia 20:00; niedziela, 17 grudnia 17:15
SZKLANA PUŁAPKA – KLUB FILMOWY ELEKTRONIK
Policjant John McClane (Bruce Willis) leci z Nowego Jorku do Los Angeles, aby spotkać się ze swoją bardzo zapracowaną żoną Holly (Bonnie Bedelia) i spędzić razem z nią i dziećmi Święta Bożego Narodzenia. Udaje się do firmy Nakatomi, w której kobieta pracuje. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w 34-piętrowym wieżowcu. Po dotarciu na miejsce John przekonuje się, że budynek został opanowany przez grupę terrorystów, którym przewodzi bezwzględny Hans Gruber (Alan Rickman). Początkowo niezauważony przez bandytów McClane decyduje się działać w pojedynkę. Jest gotowy na wszystko, byle tylko oswobodzić zakładników, w tym własną żonę. Rozpoczyna się niebezpieczna gra, podczas której policjant stopniowo eliminuje przestępców.
Reżyseria: John McTiernan
Produkcja: USA 1988
Czas trwania: 131 min.
Seanse: Elektronik - niedziela 17.12, g. 20:00
TROLLE 3
Po dwóch filmach prawdziwej przyjaźni i flirtowania, Poppy i Mruk są teraz oficjalnie parą! Poppy odkrywa, że Mruk ma sekretną przeszłość. Był kiedyś częścią fenomenalnego boysbandu, BroZone, wraz ze swoimi czterema braćmi: Floydem, Johnem Dory, Sprucem i Clayem. Jednak BroZone rozpadł się, a Mruk od tamtej pory nie widział swoich braci. Mruk i Poppy wyruszają w pełną emocji podróż, aby zjednoczyć braci.
Reżyseria: Walt Dohrn
Gatunek: animowany/familijny/komedia
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji:2023
Czas trwania: 92 minuty
Seanse: Wisła - piątek, 15 grudnia 15:00; sobota, 16 grudnia 13:15; niedziela, 17 grudnia 11:00,15:15
VIKA! – POKAZ PRZEDPREMIEROWY
84-letnia Vika jest gwiazdą warszawskich klubów i miejskim kolorowym ptakiem. Charyzmatyczna DJ-ka otacza się młodymi ludźmi, powtarzając, że wiek jest jedynie stanem umysłu. Lecz gdy zdrowie zaczyna szwankować, Vika musi zmierzyć się z przemijaniem. Czy odnajdzie cel w dawaniu radości innym seniorom – równie samotnym, jak ona? Musical dokumentalny „Vika!” jest słodko-gorzkim portretem kobiety, która celebruje życie do samego końca.
Reżyseria: Agnieszka Zwiefka
Gatunek: dokumentalny
Produkcja: Polska
Czas trwania: 74 min.
Seanse: Elektronik - niedziela 17.12, g. 18:00
WIELKI WÓZ
Wielki Wóz jest jedną z konstelacji. Jest także teatrzykiem kukiełkowym. Film jest historią rodziny lalkarzy: rodzeństwa Louisa, Marthy i Leny, a także ich ojca, który jest kierownikiem tej trupy i babci, która tworzy wszystkie kukiełki. Razem tworzą firmę i wystawiają spektakle lalkowe. Pewnego dnia, zaraz po występie, ich ojciec niespodziewanie umiera z powodu udaru i zostawia swoje dzieci samym sobie.
Reżyseria: Philippe Garrel
Produkcja: Francja, Szwajcaria, 2023
Czas trwania: 97 min.
Seanse: Elektronik - piątek 15.12, g. 18:00; niedziela 17.12, g. 15:45
WONKA
Wonka to film, którego inspiracją jest niezwykły bohater Charliego i fabryki czekolady, najbardziej znanej książki dla dzieci autorstwa Roalda Dahla, a zarazem jednej z najlepiej sprzedających się pozycji dla dzieci wszech czasów. Film opowiada o tym, jak największy na świecie wynalazca, magik i producent czekolady w nieprawdopodobny sposób stał się ukochanym Willy Wonką, którego znamy dzisiaj.
Reżyseria: Paul King
Obsada: Timothée Chalamet, Calah Lane, Keegan-Michael Key, Paterson Joseph, Matt Lucas, Mathew Baynton
Gatunek: familijny/komedia/przygodowy
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 2023
Seanse: Wisła - piątek 15 grudnia, 10:00, 17:00; sobota 16 grudnia, 12:00, 15:2017:45; niedziela 17 grudnia, 13:00,15:00, 17:20 (dubbing), piątek 15 grudnia, 19:20 (napisy)
Napisz komentarz
Komentarze