W tym artykule przeczytasz o:
- konsultacjach w sprawie ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych
- korzyściach, jakie przyniosło wprowadzenie takiego ograniczenia w innych polskich miastach
- jak poprzeć inicjatywę i złożyć swój podpis pod wnioskiem
Stowarzyszenie „Miasto jest Nasze” ma pomysł jak skłonić władze Warszawy do wprowadzenia ograniczeń w handlu alkoholem w godzinach nocnych. Takie ograniczenie obowiązuje już od jakiegoś czasu w Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu, Olsztynie i prawie 200 innych gminach w Polsce. Dlaczego zdaniem stowarzyszenia podobne ograniczenia warto wprowadzić także w Warszawie? Bo, jak pokazują dane, zakaz nocnego handlu alkoholem przekłada się na wiele pozytywnych zmian społecznych. Emblematyczny jest zwłaszcza przykład Krakowa, gdzie po godzinie 22.00 alkohol dostępny jest wyłącznie w klubach, barach, restauracjach i innych posiadających koncesje lokalach gastronomicznych. Już w dwa miesiące po wprowadzeniu ograniczeń liczba wykroczeń w ciągu doby spadła o ok. 28% a w ciągu samej nocy ponad 50%. Warto pamiętać, że alkohol w Polsce jest sporym problemem. Jego spożycie wciąż rośnie, rośnie też liczba uzależnionych, co rodzi ogromne problemy zdrowotne i społeczne. W dodatku coraz młodsi sięgają po napoje wyskokowe. Z badań wynika że ponad 30% polskich 12-latków zna już smak alkoholu. Skoro więc przykład innych polskich miast pokazuje, że ograniczenie dostępności alkoholu działa, to może warto się zastanowić nad wprowadzeniem tego pomysłu także w Warszawie?
Tymczasem radni stolicy konsekwentnie odmawiają podjęcia tematu. W lutym tego roku większością głosów odrzucili petycję dotyczącą ograniczeń w sprzedaży alkoholu przygotowaną przez stowarzyszenia „Miasto jest Nasze” i „Porozumienie dla Pragi”, dotyczącą ograniczeń w sprzedaży alkoholu. - Włodarze Warszawy nie poszli drogą innych dużych miast w Polsce, takich jak: Wrocław, Kraków, Katowice, Olsztyn czy gmin wokół Warszawy, uznając, że biznes jest najważniejszy.” - mówi Hubert Matysiak ze stowarzyszenia „Miasto jest nasze”.
Stowarzyszenie nie poddaje się jednak i chce skłonić władze Warszawy do podjęcia dialogu z mieszkańcami . - Możemy to zrobić poprzez ogólnomiejskie konsultacje społeczne dotyczące ograniczenia sprzedaży alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych w Warszawie w godzinach 22:00-6:00 oraz ograniczenia liczby punktów sprzedaży alkoholu. Potrzebujemy poparcia minimum 1000 dorosłych mieszkańców i mieszkanek Warszawy pod wnioskiem o ich przeprowadzenie. - mówi Matysiak.
Wniosek można ściągnąć ze strony: https://miastojestnasze.org/wp-content/uploads/2023/05/wniosek-konsultacje-spoleczne.pdf. Można go też dostarczyć do siedziby stowarzyszenia „Miasto jest Nasze: ul. Boduena 4, Śródmieście (dyżury w każdy wtorek w godz. 19:30-20:30) lub siedziby stowarzyszenia „Porozumienie dla Pragi”, ul. Łochowska 1/29 (dyżury w każdą środę 18:00-20:00).
Mieszkańcy Żoliborza mogą też skontaktować się bezpośrednio z Hubertem Matysiakiem za pośrednictwem jego konta na Facebooku (https://www.facebook.com/hubert.matysiak) - Wystarczy że napiszesz do mnie na priv i się umówisz gdzieś na Żoliborzu. Chętnie się przejdę po twój podpis. Możesz też wydrukować wniosek i zebrać podpisy wśród członków rodziny (uwaga: nie jest wymagany PESEL). Każdy podpis ma znaczenie! - deklaruje Matysiak.
Napisz komentarz
Komentarze