Filmy tegorocznej edycji zostaną podzielone na kilka sekcji, w tym Konkurs Główny, Zielony Konkurs i Dokument Wielkiego Formatu. Ponadto, festiwal uwzględni wiele wydarzeń towarzyszących, takich jak spotkania z reżyserami, dyskusje z udziałem filmowców, warsztaty i wydarzenia branżowe, kierowane zarówno do polskich, jak i zagranicznych twórców.
Otwierający festiwal "Mur" to pełnometrażowa produkcja Kasi Smutniak, ukazująca działania aktywistów na polsko-białoruskiej granicy. Film, zrealizowany w dużej mierze ukrytą kamerą, łączy dynamiczne ujęcia z osobistymi refleksjami, oddając gorączkową atmosferę ratowniczych eskapad w poszukiwaniu zagubionych migrantów.
W Konkursie Głównym festiwalu znajdą się dzieła takie jak "Plan C. Nie będziesz szła sama" o samopomocy kobiet w walce o dostęp do aborcji w USA czy "Dalton Harris. Cena sławy" opowiadający historię jamajskiej gwiazdy popu zmagającej się z falą hejtu. Wyróżniającym się filmem jest również "20 dni w Mariupolu", ukazujący zniszczenie miasta z perspektywy jedynego korespondenta pozostającego w oblężonym miejscu, zdobywca nagród na festiwalach, takich jak Sundance, Kijów i Sheffield.
W Zielonym Konkursie, dedykowanym filmom związanym z ekologią i społeczną wrażliwością, widzowie zobaczą m.in. "Republikę świerszczy", "Samotne dęby" oraz fascynujący obraz o wielorybach, "O czym śnią wieloryby", prezentujący próbę nawiązania kontaktu z tymi imponującymi ssakami.
Festiwal Watch Docs wprowadza również nową stałą sekcję, poświęconą arcydziełom europejskiego dokumentu społecznego. Wśród twórców, których dzieła zostaną przypomniane, znajdują się Werner Herzog, Claude Lanzmann i Agnès Varda.
Napisz komentarz
Komentarze