Pochodził z rodziny o tradycjach polskich i katolickich, choć ojciec był oficerem rosyjskim. Ukończył studia matematyczno-przyrodnicze na Uniwersytecie Charkowskim, a następnie podjął studia malarskie na Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Po uzyskaniu stypendium rządowego wyjechał do Monachium, gdzie nawiązał kontakt z innymi polskimi artystami.
W 1872 roku wybrał się do Włoch, zwiedzając miasta takie jak Wenecja, Florencja czy Rzym. Tam osiedlił się i ożenił z Marią Pruszyńską. Razem mieli czworo dzieci. Po powrocie do Polski, Siemiradzki osiedlił się w Strzałkowie, gdzie spędzał letnie wakacje z rodziną.
Siemiradzki zasłynął z monumentalnych dzieł o tematyce antycznej. Malował epickie sceny nacechowane spokojem i harmonią, z dbałością o detale. Był autorem wielu obrazów, w tym "Pochodnie Nerona", który ofiarował Krakowowi w 1879 roku.
Zmarł w 1902 roku po ciężkiej chorobie, zostawiając po sobie bogate dziedzictwo artystyczne. Jego prace są obecnie eksponowane w muzeach narodowych Polski, Ukrainy i Rosji. Henryk Hektor Siemiradzki był również członkiem honorowym różnych instytucji naukowych i odznaczonym kawalerem kilku orderów, w tym Legii Honorowej.
Przeczytaj również: Cisza wyborcza - co można, a czego nie?
I tak w poprzednich wyborach po różnego rodzaju stronach internetowych pojawiał się "bazarek wyborczy", gdzie nazwy konkretnych partii były zastępowane kojarzącymi się lub brzmiącymi podobnie artykułami spożywczymi. Podawanie ceny kolendry czy pistacji w świetle prawa nie jest złamaniem ciszy wyborczej, co - zdaniem niektórych - ujawnia jedynie jej bezzasadność w dobie internetu.
Napisz komentarz
Komentarze