Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 07:45

Studium zagospodarowania przestrzennego budzi kontrowersje

29 września mija termin składania uwag do projektu nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy. Jednym z głównych tematów, który budzi zainteresowanie i obawy wielu mieszkańców, jest planowana budowa trasy i mostu Krasińskiego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co zakłada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
  • dlaczego wzbudza kontrowersje,
  • jakie są opinie mieszkanek i mieszkańców Żoliborza.

Budowa mostu Krasińskiego oraz jego wpływ na historyczną tkankę Żoliborza stanowią jedną z kluczowych kwestii. Warto zaznaczyć, że Żoliborz jest już obecnie oddzielony dwiema obwodnicami i mostami: obwodnicą śródmiejską i mostem Gdańskim oraz obwodnicą miejską wraz z mostem Grota. Przesłanie dotyczące mostu było już wcześniej wyrażane w protestach kilka lat temu. Mimo że można rozważać, czy budowa mostu jest konieczna i w jakiej formie, to planowane połączenie ul. Krasińskiego z Aleją Prymasa Tysiąclecia i Trasą S8 budzi liczne kontrowersje. To rozwiązanie, według mieszkańców, jest absolutnie niedopuszczalne i prowadziłoby do likwidacji wielu terenów rekreacyjnych, które cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Zatrasia.

Czwarta linia metra i Plac Grunwaldzki

Kolejnym punktem zaniepokojenia jest planowany przebieg linii metra M4, która miałaby przebiegać pod Aleją Jana Pawła II i ulicą Księdza Popiełuszki. Propozycja usytuowania stacji Plac Grunwaldzki pod wiaduktem drogowym nad obwodnicą budzi wątpliwości, ponieważ PKP nie planuje budowy przesiadkowego przystanku kolejowego w tej okolicy ze względu na bliskość Dworca Gdańskiego. To stawia pod znakiem zapytania sens budowy stacji Plac Grunwaldzki. Mieszkańcy sugerują zastąpienie jej stacją położoną na południowej stronie skrzyżowania ul. Krasińskiego i ul. Księdza Popiełuszki. To rozwiązanie byłoby bardziej dostępne dla mieszkańców i stanowiłoby komfortową lokalizację dla wielu dzielnic, w tym Zatrasia, Serka Żoliborskiego, Sadów Żoliborskich, Żoliborza Centralnego i Urzędniczego.

Plan zagospodarowania przestrzennego - czy będzie przebudowa ulic?

Co do ulic Krasińskiego i Broniewskiego, mieszkańcy zgadzają się z pomysłem obniżenia klasy dróg z głównej na zbiorczą, ale jednocześnie zwracają uwagę na potrzebę poszerzenia południowego wlotu ul. Krasińskiego, aby utworzyć osobny pas do skrętu w lewo. Obecnie jest to źródło korków i spóźnień dla linii autobusowej 122. Ponadto proponują zastąpienie rezerwy ul. Broniewskiego zielenią oraz możliwością budowy dróg odbarczeniowych i miejsc parkingowych.

Nowa linia tramwajowa

Ostatnią kwestią jest propozycja budowy linii tramwajowej na ul. Krasińskiego od placu Wilsona do ul. Powązkowskiej, a następnie przez ul. Ficowskiego, ul. Kozielską i tory kolejowe do ul. Ostroroga. Mieszkańcy obawiają się, że taka budowa odbierze dodatkową przestrzeń i zakłóci ruch tramwajów, wpływając negatywnie na budynki znajdujące się w pobliżu, które są objęte ochroną konserwatorską.

Plan zagospodarowania przestrzennego - kontrowersje

Podsumowując, planowane zmiany wywołują wiele kontrowersji i obaw wśród mieszkańców, którzy starają się przekazać swoje uwagi i sugestie w związku z projektem studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Wielokrotnie opisywana na łamach naszej gazety budowa skweru Krasińskiego powinna być inwestycją na lata. Budowa linii tramwajowej w tym obszarze mogłaby ten projekt zniszczyć. Ta kwestia łączy się z wątpliwościami, czy decyzje w sprawie zagospodarowania przestrzennego są podejmowane perspektywicznie i holistycznie, czy też mają służyć doraźnemu zaskarbieniu sobie przychylności obywateli. Tutaj można przytoczyć przykład linii tramwajowej na Bródnie. Tory w ciągu ulic Odrowąża - Rembielińska zostały wyremontowane, by... rok później rozebrać je pod budowę metra. Mieszkańcy tych okolic wyrażali wówczas wątpliwość, czy warszawski samorząd stosuje jakąkolwiek koordynację remontów i jak to się ma do oszczędności i gospodarności.

Oczywiście, zarówno tramwaj na Krasińskiego jak i czwarta linia metra to plany bardzo odległe. Mając jednak na uwadze powyższe wątpliwości, warto rozważyć wyrażenie swojej opinii projektu nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Przeczytaj również: Cała partia grabi Polskę. Czyny społeczne na Żoliborzu

Równo 48 lat temu, 30 września 1975 roku Żoliborz stał się na chwilę centrum Polski. Tego dnia w czynie społecznym na Kępie Potockiej pracował sam towarzysz Edward Gierek – pierwszy sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. 
Gierek nie pełnił wówczas żadnej funkcji państwowej, ale jako że stał na czele partii rządzącej, skupiał w swoim ręku praktycznie pełnię władzy.

plan zagospodarowania przestrzennego

plan zagospodarowania przestrzennego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Aby zostać naszym prenumeratorem, wystarczy wejść na stronę https://www.gazetazoliborza.pl/platny-dostep. Następnie należy wybrać jedną z trzech opcji prenumeraty i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w kolejnych krokach.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Jako prenumerator zyskujesz dostęp do ekskluzywnych treści (w tym pełnych treści artykułów prezentowanych na naszym portalu oraz publikacji dedykowanych tylko naszym prenumeratorom) oraz specjalne rabaty od naszych partnerów lokalnych. Oferujemy zniżki od 10% do 20% na produkty i usługi firm z Żoliborza i Bielan (okazjonalnie także z innych dzielnic).

Z rabatów mogą korzystać tylko prenumeratorzy posiadający aktywną (wykupioną) prenumeratę.

Nie. Z rabatów oferowanych przez partnerów będą mogli skorzystać wszyscy aktywni prenumeratorzy „Gazety Żoliborza”, bez względu na miejsce ich zamieszkania.

Aktualną listę partnerów oraz informacje o oferowanych przez nich rabatach znajdziesz na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów" oraz w przesyłanych do Ciebie newsletterach.

Nasi partnerzy będą przedstawieni na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów". Będą umieszczeni wg dwóch kryteriów: wysokość rabatów i kolejność alfabetyczna.

Po wykupieniu prenumeraty będziesz mieć dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

Dokonując zakupu online u naszych partnerów, aby otrzymać rabat, należy przy zamówieniu wpisać specjalny kod, który zostanie wygenerowany przez partnera i przekazany prenumeratorowi.

Wspólnie z naszymi partnerami będziemy organizowali konkursy dla naszych prenumeratorów. Do wygrania będą w nich między innymi bilety czy karnety. Wśród nagród będą też zniżki na produkty i usługi oferowane przez partnerów. Laureaci takich konkursów otrzymają specjalnie dedykowany voucher, wygenerowany przez partnera konkursu, dzięki któremu będą mogli zrealizować nagrodę.

Obsługa partnera będzie sprawdzać, czy prenumerator, który chce skorzystać z rabatu, ma dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

W przypadku zakupów online i/lub realizacji vouchera (będącego nagrodą w konkursie dla prenumeratorów, o którym piszemy w pkt. 9) trzeba powołać się na kod/voucher wygenerowany przez partnera. Dzięki temu będzie można zakupić produkt/usługę lub odebrać nagrodę w konkursie.

Zależeć to będzie od indywidualnych ustaleń z każdym partnerem. Szczegółowe informacje znajdziesz w opisie oferty każdego z nich.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Rabatów przeznaczonych dla prenumeratorów nie można przekazywać osobom trzecim. Są one dedykowane wyłącznie dla naszych prenumeratorów jako forma podziękowania za wsparcie. Udowodnione przypadki łamania tego postanowienia będą skutkowały anulowaniem prenumeraty, bez możliwości jej odnowienia.

Wysokość rabatu u każdego partnera jest stała w czasie jednego cyklu, który trwa miesiąc. Partner może zmienić wysokość rabatu w każdym cyklu.

Nie. Każdy z partnerów ma swoje odrębne rabaty, które nie łączą się z rabatami od innych partnerów.

Tak, ale Twoja subskrypcja będzie aktywna do końca okresu rozliczeniowego, na który się zdecydowałeś.

Wystarczy zaoferować zniżki (10%, 15% lub 20%) na swoje produkty lub usługi dla naszych prenumeratorów. W zamian otrzymasz pakiet promocyjny opisany w naszej ofercie.

Skontaktuj się z nami pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [662001449]. Omówimy szczegóły i odpowiemy na wszelkie pytania.

Po skontaktowaniu się z nami ustalimy szczegóły współpracy, podpiszemy umowę i przekażemy wszystkie niezbędne materiały do realizacji promocji.

Nie, udział jest całkowicie bezpłatny. W ramach współpracy barterowej oferujesz rabaty dla naszych prenumeratorów, a my zapewniamy Ci promocję i zwiększenie rozpoznawalności Twojej marki.

Nie. Program skierowany jest głównie do firm z Żoliborza i Bielan, aby wspierać lokalną społeczność. Jeśli Twoja firma działa w tym obszarze lub kieruje ofertę (także) do mieszkańców tych dzielnic, zapraszamy do współpracy. Zapraszamy zatem do współpracy także firmy i instytucje z innych warszawskich dzielnic!

Nie. Z rabatów oferowanych przez partnerów będą mogli skorzystać wszyscy aktywni (posiadający opłaconą prenumeratę) prenumeratorzy „Gazety Żoliborza”, bez względu na miejsce ich zamieszkania.

Twoja firma otrzyma bezpłatną reklamę w naszych mediach: na portalu, w social mediach, grupach lokalnych, w artykułach oraz w kampaniach reklamowych. Dzięki temu zwiększysz rozpoznawalność marki i dotrzesz do szerokiej lokalnej społeczności. Zrobisz to w sposób innowacyjny i efektywny – całkowicie bezpłatnie. Naszym głównym celem jest nie tylko uhonorowanie naszych prenumeratorów, ale też skuteczne zareklamowanie ofert firm, które zostaną naszymi partnerami.

Oferujemy m.in.:

  • Baner reklamowy z Twoim logotypem na naszym portalu i w social mediach.
  • Publikację artykułu zbiorczego promującego wszystkich partnerów.
  • Top Layer z informacjami o prenumeracie i partnerach.
  • Stałą komunikację w naszych grupach społecznościowych.
  • Zdjęcie w tle w mediach społecznościowych z logotypami partnerów.
  • Relacje (stories) z logotypami partnerów.
  • Plakat promocyjny informujący o współpracy.
  • Mailingi do prenumeratorów (dla partnerów oferujących 15% i 20% rabatu).
  • Promocję w Kinie Wisła (dla partnerów oferujących 20% rabatu).

Nasi partnerzy będą przedstawieni na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów". Będą umieszczeni wg dwóch kryteriów: wysokość rabatów i kolejność alfabetyczna. Ich lista będzie też wysyłana w newsletterach dla prenumeratorów.

Obsługa partnera będzie sprawdzać, czy prenumerator, który chce skorzystać z rabatu, ma dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

W przypadku zakupów online należy podać kod wygenerowany przez partnera. Dzięki temu będzie można zakupić produkt/usługę.

Wspólnie z naszymi partnerami będziemy organizowali konkursy dla naszych prenumeratorów. Do wygrania będą w nich między innymi bilety czy karnety. Wśród nagród będą też zniżki na produkty i usługi oferowane przez partnerów. Laureaci takich konkursów otrzymają specjalnie dedykowany voucher, wygenerowany przez partnera konkursu, dzięki któremu będą mogli zrealizować nagrodę. By odebrać nagrodę, trzeba będzie okazać ten voucher lub wpisać (w przypadku realizacji online) umieszczony na nim kod, wygenerowany przez partnera.

Szczegóły dotyczące sposobu wykorzystania, ilości i dostępności rabatów ustalamy indywidualnie, aby najlepiej dopasować ofertę do potrzeb Twojej firmy. Stałe są tylko wysokości oferowanych rabatów: 10%, 15% i 20%.

Wysokość rabatu u każdego partnera jest stała w czasie jednego cyklu, który trwa miesiąc. Partner może zmienić wysokość rabatu w każdym cyklu.

Zależeć to będzie od indywidualnych ustaleń z każdym partnerem.

Oczywiście! Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i propozycje, które mogą przynieść korzyści obu stronom.

Czas trwania współpracy ustalamy indywidualnie, ale minimalny okres to jeden miesiąc (jeden cykl współpracy). Możesz zdecydować się na okres próbny (miesięczny) lub długoterminową współpracę.

Tak, aczkolwiek Twoja obecność – a zatem przywileje i obowiązki partnera – będą obowiązywały do zakończenia miesięcznego cyklu współpracy.

PRZECZYTAJ