Warszawa dołącza do miast obchodzących "Europejski Dzień bez Samochodu". W jaki sposób miasto chce ograniczyć emisję spalin i jakie nastąpią zmiany w zasadach funkcjonowania transportu publicznego? Przeczytajcie.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest Europejski Dzień bez Samochodu,
- jakie ulgi oferują w tym dniu przewoźnicy transportu zbiorowego.
W dniu 22.09.2023 r. od godziny 00:00 do godziny 23:59, z okazji "Europejskiego Dnia Bez Samochodu", zgodnie z Uchwałą Rady Miasta st. Warszawy nr XXXIII/828/2016 z dnia 25 sierpnia 2016 r. (ze zmianami), korzystanie ze wszystkich środków komunikacji miejskiej, które realizują przewozy na zlecenie ZTM pod marką Warszawskiego Transportu Publicznego, będzie darmowe.
Europejski Dzień bez Samochodu - kontrolerzy biletów mają wolne
Dodatkowo, firma Koleje Mazowieckie, w ramach oferty "Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD" oraz specjalnej oferty "Dzień bez Samochodu w KM", w tym samym dniu, umożliwi bezpłatne podróżowanie wszystkimi pociągami Kolei Mazowieckich oraz autobusami Komunikacji Zastępczej na obszarze objętym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Chorzele, Czyżew, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko-Kamienna, Drzewica, a także autobusami KM na trasie Modlin – Lotnisko Modlin.
Ponadto, w pociągach i autobusach komunikacji zastępczej, które są uruchamiane w ramach oferty "Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD" oraz w specjalnej ofercie "Dzień bez Samochodu w WKD", uprawnienia do bezpłatnych przejazdów będą obowiązywać na wszystkich trasach i o dowolnej porze podróży, bez konieczności posiadania jakichkolwiek dokumentów potwierdzających prawo do podróżowania.
Europejski Dzień bez Samochodu - geneza wydarzenia
Europejski Dzień Bez Samochodu to coroczna inicjatywa, która ma na celu promowanie zrównoważonych i ekologicznych środków transportu oraz ograniczenie korzystania z samochodów. Pomysł na organizowanie takiego dnia narodził się już w 1973 roku, w odpowiedzi na kryzys naftowy, ale został wprowadzony w życie w 1994 roku podczas Międzynarodowej Konferencji Dostępności Miast w Toledo, Hiszpanii.
Pierwsze Dni Bez Samochodu miały miejsce w miastach takich jak Reykjavik (Islandia), Bath (Wielka Brytania) i La Rochelle (Francja). Stopniowo idea ta rozprzestrzeniła się na całym świecie, a w 2000 roku stała się ogólnoeuropejska, z inicjatywą Komisji Europejskiej. Od tego czasu każdego 22 września miasta w Europie i na świecie zachęcają swoich mieszkańców do rezygnacji z samochodów na rzecz bardziej ekologicznych środków transportu, a niektóre zamykają swoje centralne ulice dla pojazdów. To wydarzenie promuje ideę zrównoważonego transportu i ma na celu zmniejszenie negatywnego wpływu samochodów na środowisko naturalne oraz jakość życia w miastach.
Przeczytaj również: Dorota Łoboda - determinacja i konsekwencja w walce o lepszą szkołę
Są rzeczy wymagające pilnej interwencji. To często drobne sprawy, które bardzo utrudniają życie, takie jak braki kadrowe w szkołach, nauka zmianowa, religia w środku planu, przepełniona świetlica albo nieodpowiednie posiłki. To rzeczy, które mogą się wydawać błahe, ale składają się one na obraz szkoły, który musi zostać zmieniony.
Napisz komentarz
Komentarze