Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 października 2024 16:33

Bitwa o Park Żeromskiego i Prochownię trwa. Felieton Danuty Kuroń.

Mija lato. Kolejne żoliborskie lato bez kawiarni Prochownia Żoliborz. Kolejne lato w Parku Żeromskiego bez leżaków, kina pod chmurką, międzypokoleniowych potańcówek, jogi na trawie, spotkań przy porannej kawce i wieczornym kieliszku Prosseco.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:
- apelu autorki artykułu do radnych o uwzględnienie głosu mieszkańców w debatach dotyczących parku
- decyzjach żoliborskich radnych dotyczących przyszłości parku i jego funkcjonowania
- wniosku radnego Jasionowskiego i jego konsekwencjach dla społeczności lokalnej

I komu to przeszkadzało?

Gotową już do podpisu umowę przywracającą nam Prochownię zablokowali żoliborscy radni działając pod przykrywką wniosku o przeniesienie Parku Żeromskiego z Zarządu Zieleni do Zarządu Dzielnicy. Nie było nas na tej sesji, nie wiedzieliśmy że taki wniosek stanie. Złożył go radny Jasionowski w formie niezapowiedzianej wrzutki do porządku obrad. Nikt się tego wniosku nie mógł spodziewać, sprawa Parku Żeromskiego i Prochowni w tej kadencji nie była przedmiotem obrad żadnej komisji i nie stawała na sesjach Rady Żoliborza. 

Radny Jasionowski złożył wniosek o przegłosowanie stanowiska o oddanie całego Parku Żeromskiego. Stanowisko, w przeciwieństwie do uchwały, nie rodzi skutków prawnych więc nie wymaga rzetelnego uzasadnienia, w tym przedstawienia potrzeby, celu i skutków, również finansowych dla budżetu Dzielnicy i Miasta. Stanowisko Rady Żoliborza rekomendował na sesji Rady Warszawy przewodniczący klubu KO Jarosław Szostakowski. To chyba powaga jego urzędu sprawiła, że radne i radni Warszawy nie pytając o to skąd żoliborski Wydział Ochrony Środowiska weźmie na zarządzanie Parkiem Żeromskiego ludzi, procedury, narzędzia i środki, wsparli stanowisko swoich żoliborskich koleżanek i kolegów.

To był szok. Rada wnioskowała o oddanie Parku, ale gołym okiem widać było, że chodzi o Prochownie. Pod petycją o wycofanie tych stanowisk w ciągu trzech dni podpisało się 3 tysiące mieszkanek i mieszkańców Żoliborza i Warszawy, a 21 osób ze środowisk twórczych Żoliborza wysłało do radnych kolejny list: „Nie wiemy jakie racje kryją się za stanowiskiem Rady Dzielnicy Żoliborz, bo nie były one nigdy przedmiotem debaty. Nikt z nami nie rozmawiał. Wiemy natomiast doskonale jakie racje są po stronie mieszkańców. Znamy je z załącznika do raportu z konsultacji i licznych wypowiedzi na profilu Prochownia Żoliborz. Z listów otwartych i petycji.” 

Poparte przez Radę Warszawy Stanowisko Rady Żoliborza mówiło o Parku, ale rezultat był taki, że prezydent Bratek podpisał zarządzenie przekazujące do Dzielnicy Żoliborz Prochownie, administrowanie Parkiem pozostawiając w gestii Zarządu Zieleni. 

Radne i radni pojechali na wakacje, a my zrozumieliśmy, że sprawa na tym etapie jest przegrana, mamy kolejny sezon bez Prochowni, a profesjonalne zarządzanie Parkiem Żeromskiego stoi pod znakiem zapytania. Przed powakacyjną sesją wysłaliśmy do radnych kolejny list, tym razem wnioskując o włączenie do porządku obrad sprawy konkursu na Prochownie oraz włączenie strony społecznej w prace nad sensowną procedurą i komisję konkursową. 

Na powakacyjną sesję nikt z Rady Żoliborza nie przygotował wniosku o włączenie pod obrady sprawy, o którą proszą mieszkańcy (pod kolejnym listem podpisało się 25 osób ze środowisk twórczych Żoliborza). Nas pominięto, ale mimo to punkt o Parku Żeromskiego znalazł się na sesji. Radny Jasionowski zadbał, by zebrać stosowną liczbę głosów pod swoim, niezapowiedzianym w porządku obrad wnioskiem, o ponowne przyjęcie stanowiska o przekazaniu Parku do Dzielnicy. Rada stanowisko przyjęła.

Sesje Rady kończą się punktem „Sprawy różne”. Raczej bez większego przekonania w swoją skuteczność zabrałam głos i apelowałam do radnych, by na następną sesję Rady Dzielnicy wprowadzili do agendy sprawę Parku i Prochowni. Nie jako wrzutkę lecz na pełnych prawach w porządku obrad. Losy Parku Żeromskiego i funkcjonowania znajdujących się w nim Fortu Sokolnickiego oraz Prochowni Północnej i Południowej zasługują na to, by były omówione w sposób poważny, po głębokiej analizie stanu obecnego i całej złożoności problemu. Najpierw w stosownych komisjach, następnie na sesji. W obecności wszystkich odpowiedzialnych za ich funkcjonowanie, przy uwzględnieniu głosu mieszkańców wyrażonym w konsultacjach społecznych i petycjach oraz uwag strony społecznej dotyczących nie tylko wadliwie skonstruowanej i przeprowadzonej procedury konkursowej, ale także stanu pożądanego. Sprawa Parku Żeromskiego i Prochowni nie jest zakończona.


Danusia Kuroń sm

Danusia Kuroń sm


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

Aby zostać naszym prenumeratorem, wystarczy wejść na stronę https://www.gazetazoliborza.pl/platny-dostep. Następnie należy wybrać jedną z trzech opcji prenumeraty i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w kolejnych krokach.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Jako prenumerator zyskujesz dostęp do ekskluzywnych treści (w tym pełnych treści artykułów prezentowanych na naszym portalu oraz publikacji dedykowanych tylko naszym prenumeratorom) oraz specjalne rabaty od naszych partnerów lokalnych. Oferujemy zniżki od 10% do 20% na produkty i usługi firm z Żoliborza i Bielan (okazjonalnie także z innych dzielnic).

PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 26 km/h