Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 12:20
Reklama

Petycja mieszkańców Żoliborza w sprawie Parku Żeromskiego - kolejny głos w debacie o przyszłości parku

Autorzy petycji sprzeciwiają się decyzji większości żoliborskiej Rady oraz Rady Warszawy w sprawie przekazania Parku Żeromskiego we władanie Dzielnicy.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o głównym postulacie petycji,
- dlaczego mieszkańcy sprzeciwiają się decyzji radnych.

Jak czytamy w petycji, obecnie istnieją dwie różne wizje dotyczące parku: jedna opowiada się za użytkowaniem parku jako miejsca głośnych imprez rozrywkowych, a druga polega na współistnieniu z przyrodą, pielęgnowaniu bioróżnorodności i szacunku dla zabytkowego charakteru parku. Za drugą wizją opowiadają się autorzy petycji.

Przypomnijmy. Rada miasta poparła stanowisko rady dzielnicy w sprawie przejęcia Parku Żeromskiego. Decyzja ta wywołała sprzeciw części mieszkanek i mieszkańców dzielnicy. W tej sprawie skierowany został list otwarty do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Mieszkanki i mieszkańcy Żoliborza postulują więc o pozostawienie zarządzania Parkiem Żeromskiego w gestii ZZW, ponieważ, jak wyjaśniają autorzy i autorki listu, “zarządzanie zielenią miejską wymaga specjalistów z różnych dziedzin, skomplikowanych procedur i odpowiednich środków finansowych”.

Teraz powstała petycja, za pośrednictwem której mieszkanki i mieszkańcy Żoliborza apelują do Rafała Trzaskowskiego o: „wycofanie planów przekazania Parku Żeromskiego w ręce jednostki dzielnicowej”.

W petycji czytamy m.in., że ZZW wielokrotnie przeprowadzał dialog z mieszkańcami w sprawie zieleni, parków i oczekiwań mieszkańców, zaś dzielnicowy Wydział Ochrony Środowiska przeprowadził je jeden raz, w sprawie nowych nasadzeń w Sadach Żoliborskich. Ponadto dzielnicowemu WOŚ wytknięto brak komunikacji z mieszkańcami za pośrednictwem dedykowanej grupy lub strony internetowej.

NIK chwali ZZW za działania w sprawie zieleni

Wątpliwości budzi również argument finansowy, czyli zwiększenie budżetu dzielnicowego w celu odpowiedniego utrzymania parku. Jak czytamy w petycji, obecnie brak zapewnień na ten temat. Ponadto istnieje obawa, że przekazanie parku do władania Dzielnicy Żoliborz spowoduje rozczłonkowanie zarządzania i utrudni koordynację działań związanych z ochroną przyrody na większym obszarze. „Przyroda jednak działa najlepiej jako całość, nie zna podziału na dzielnice – tworzy jeden ekosystem, potwierdzają to eksperckie analizy przyrodnicze, np. dotyczące bioróżnorodności, retencji, które sprawdzają się wyłącznie w powiązaniu z większymi obszarami, zwierzęta mają swoje ścieżki migracji niezależnie od podziałów administracyjnych. Z tego względu dobrze jest, by kwestie dotyczące przyrody w mieście nadzorował całościowo jeden kompetentny, fachowy organ, widzący wszystkie połączenia i zależności na dużym terenie” – czytamy.

Posłuchaj podcastu: “Park Żeromskiego to nie jest spektakularny sukces ZZW, można wymieniać wiele błędów”

W petycji zacytowano również ocenę Najwyższej Izby Kontroli, wedle której ZZW został oceniony pozytywnie za swoje działania dotyczące zarządzania zielenią w latach 2016-2017. Mimo stwierdzonych nieprawidłowości uznano, że zarząd prawidłowo organizował prace związane z urządzaniem, pielęgnacją i utrzymaniem zieleni miejskiej. Dodatkowo, doceniono inicjatywy, które zaangażowały organizacje społeczne i mieszkańców Warszawy w kształtowanie i utrzymanie zieleni, w tym ochronę przyrody.

Decyzję w sprawie parku podejmie prezydent Warszawy. W sprawie sytuacji w Parku Żeromskiego wypowiedział się w czasie jeden z majowych konferencji prasowych o czym wspominamy w podcaście “Park Żeromskiego to nie jest spektakularny sukces ZZW, można wymieniać wiele błędów”.

Petycja dostępna jest po kliknięciu tutaj.

Przeczytaj również: Radni Żoliborza chcą odzyskać Park Żeromskiego

W środę wieczorem, w trakcie trwającego niemal do 23.00 posiedzenia rady dzielnicy, żoliborscy radni przyjęli stanowisko w sprawie przejęcia parku Żeromskiego. Terenem tym, w przeszłości administrowała dzielnica, dziś pozostał jej jedynie Fort Sokolnickiego, w którym od tego roku działa Żoliborski Dom Kultury.

park sm

park sm


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ