Zaniechanie dialogu doprowadzi do zamknięcia używanego do lat skrótu.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o łączniku ulicy Mickiewicza ze Śmiałą i przyszłą siedzibą domu kultury,
- o planach zamknięcia przejścia i skutkach jakie z tym się mogą wiązać,
- o apelu radnej,
- o skutkach zamknięcia skrótu.
Przy ulicy Śmiałej swoją siedzibę ma mieć Żoliborski Dom Kultury. Obecnie, na podstawie przygotowanej koncepcji przebudowy istniejącego budynku trwają prace projektowe. Według Marty Szczepańskiej, radnej Żoliborza z ramienia Miasto Jest Nasze jest to odpowiedni czas na zorganizowanie spotkania z mieszkańcami, którzy bezpośrednio sąsiadują z przyszłym domem kultury.
"Wspólnoty mieszkaniowe zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie siedziby Domu Kultury przy ulicy Śmiałej wyrażają swoje zaniepokojenie faktem, że koncepcja adaptacji budynku nie była z nimi konsultowana. Brak dialogu ze strony dzielnicy spotyka się z dużym niezrozumieniem zważywszy, że nie jest to zgodne z ich doświadczeniami z lat poprzednich. Wspominają fakt, iż w poprzednich kadencjach zarząd dzielnicy organizował spotkania w celu przekazania informacji na temat inicjatyw podejmowanych w ich najbliższym otoczeniu " - czytamy w interpelacji Marty Szczepańskiej.
Radna w tym temacie złożyła interpelację, w której podkreśla, że tego typu działanie pozwoliłoby zaangażować mieszkańców w cały proces powstawania domu kultury oraz zieleni, która miałaby otaczać placówkę, a także zagwarantować przyjazną atmosferę wokół planowanej inwestycji.
Koniec ze skrótem do domu kultury przez wandalizm i fekalia
Kolejną kwestią do rozwiązania jest przejście przez bramę jednej z kamienic przy ulicy Mickiewicza w kierunku siedziby domu kultury, a także ulicy Śmiałej, gdzie znajduje się również biblioteka i przedszkole. Korzystając z przejścia w bramie można z przystanku tramwajowego, na którym zatrzymuje się 6stka jadąca z Pragi na Młociny oraz 15stka jadąca przez Centrum na Marymont, przejść bezpośrednio na „tyły” Mickiewicza. Jest to też wygodne przejście dla mieszkańców Śmiałej, którzy chcą się dostać m.in. do punktów usługowych wzdłuż ulicy Mickiewicza.
Wspólnota mieszkaniowa, do której należy przejście rozważa zamknięcie go bramą, ze względu na wandalizm oraz notorycznie oddawane fekalia. W przypadku realizacji takiego scenariusza, zamknięcie skrótu oznacza drogę na około, czyli albo przez plac Inwalidów, a następnie od alei Wojska Polskiego ulicą Śmiałą, lub od ulicy Generała Zajączka przez skwer Ludwika Bergera „Goliata” i ulicą Śmiałą. W ten sposób trzeba będzie nadrabiać około 300 lub 350 metrów, w zależności od wariantu wybranej drogi.
Sprawą bramy zainteresowała się również Jolanta Zjawińska, radna Żoliborza z ramienia KO. „Zamknięcie przedmiotowej bramy doprowadzi do konfliktu interesów, bowiem zablokuje innym mieszkańcom najkrótszą drogę do miejsca zamieszania oraz do budynków użyteczności publicznej” – dodaje Jolanta Zjawińska.
Marta Szczepańska doczekała się odpowiedzi od Pawła Michalca, burmistrza Żoliborza, w której podkreślono m.in., że odbyły się dwa spotkania konsultacyjne dla mieszkańców dzielnicy. „W odniesieniu zaś do kwestii dotyczącej bramy wejściowej, prowadzone są analizy możliwych rozwiązań” – przekazał żoliborski urząd.
Przeczytaj również: Żoliborski Dom Kultury. Zapadła decyzja o tym jak będzie wyglądać
Wybrana koncepcja zakłada przede wszystkim zachowanie i jak największe wykorzystanie istniejących budynków. Wejście główne na teren Domu Kultury pozostanie bez zmian. Między znajdującymi się kamienicami, a terenem ŻDK tuż obok wejścia głównego od ulicy Śmiałej znajdzie się 8 miejsc postojowych dla samochodów. Był to jeden z punktów omawianych w kontekście wszystkich koncepcji.
Napisz komentarz
Komentarze