Skwer Krasińskiego to projekt z budżetu obywatelskiego, którego realizacja nie może dojść do skutku od lat. Zakończył się przetarg na wykonanie prac. Było 6 chętnych.
W tym artykule przeczytasz m.in:
- o kwotach jakie zaproponowano na realizację Skweru Krasińskiego,
- o rozstrzygnięciu przetargu.
W związku z realizacją projektu, najpierw na przeszkodzie stały sprawy formalne i kwestie związane z dokumentacją projektu.
Teraz, gdy można wreszcie ruszyć z pracami, na drodze może stanąć drożyzna i brak pieniędzy. Mimo, że w styczniowym przetargu do realizacji prac zgłosiło się aż 6 chętnych, to żadna z zaproponowanych cen nie mieściła się w budżecie Zarządu Zieleni Warszawy o czym informowaliśmy 2 lutego.
Wówczas otwarto jedynie złożone oferty, a przetarg nie został jeszcze rozstrzygnięty. Na pytanie co dalej, zostaliśmy poinformowani, że wszystkie propozycje muszą zostać przeanalizowane i wtedy zapadnie decyzja czy podjęte zostaną negocjacje z wybranymi oferentami.
Przypomnijmy, kwota jaką Zarząd Zieleni Warszawy miał zarezerwowaną na Skwer Krasińskiego to 3 758 856 złotych. Najdroższa z ofert była ponad dwa razy droższa, czyli 8,6 mln złotych. Najtańsza z kolei opiewa na niecałe 4 mln złotych.
Oznacza to, że wszystkie zaproponowane kwoty są wyższe, a są to przecież tylko stawki za wykonanie projektu w podstawowej wersji, bo ZWW podzieliło ogłoszenie przetargowe również na opcje, które obejmują zasadzenie nowej zieleni. Taki zabieg wynika z braku pieniędzy i dążenia do realizacji wszystkich niezbędnych prac budowlanych polegających na ukształtowaniu terenu, budowy ścieżek i elementów małej architektury.
Skwer Krasińskiego nadal niepewny
We wtorek, 7 lutego ZZW poinformowało, że przetarg zostaje unieważniony. Jako powód podano zbyt wysokie ceny i brak możliwości zwiększenia budżetu na inwestycje do najniższej zaproponowanej kwoty.
Wszystko wskazuje na to, że Skwer Krasińskiego zostanie zrealizowany bez dodatkowej zieleni. Przetarg, który ogłoszono w styczniu podzielono dodatkowo na opcje, które dotyczą właśnie zieleni, na drugim i trzecim odcinku Skweru, czyli łącznie od ulicy Anny German do drogi dojazdowej na wysokości Krasińskiego 57. Czwarta opcja z kolei dotyczy wykonania prac budowlanych i zasadzenia nowej zieleni na czwartym odcinku, czyli od drogi dojazdowej do ulicy Elbląskiej. Zaproponowane w unieważnionym przetargu ceny za wykonanie opcji wahają się od około 1,5 mln złotych do ponad 3 mln złotych, co przy obecnym budżecie wyklucza ich realizację.
To oznacza, że z dużym prawdopodobieństwem w całości wykonane zostaną jedynie prace budowlane obejmujące wyprofilowanie terenu, budowę ścieżek, latarni, postawienie ławek i koszy. Wyjątkiem będzie odcinek od Broniewskiego do Anny German, gdzie w ramach podstawowego zamówienia ma być zasadzona dodatkowa zieleń.
Przeczytaj również: Skwer Krasińskiego bez dodatkowej zieleni? Taki scenariusz jest możliwy
– Wymyśliliśmy więc, żeby wszędzie wybudować elementy budowlane. Natomiast, jeżeli ceny będą bardzo wysokie i nie będziemy mogli tej roślinności posadzić zrobi to dzielnicowy ogrodnik ze środków bieżących. Dlatego zdecydowaliśmy się na zamówienie z opcjami po to, by jak najwięcej zrobić, a rośliny zakupić i zasadzić ze środków bieżących, których, niewykluczone, że może być więcej – wyjaśniała podczas poniedziałkowej Komisji Ochrony Środowiska Olga Rosłoń, która koordynuje z ramienia ZZW projekt Skwer Krasińskiego.
Napisz komentarz
Komentarze