Sytuacja gospodarcza z ostatnich miesięcy spędza sen z powiek nie tylko mieszkankom i mieszkańcom Żoliborza, ale przede wszystkim przedsiębiorcom, którzy prowadzą biznes, co widać po liczbie opuszczonych lokali. Jeśli jakiś z lokali pominęliśmy napiszcie w komentarzu.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o miejscach, które się zamknęły,
- o liczbie zamkniętych lokali
- powodach decyzji o zamknięciu lokali.
Żoliborz może cieszyć się sporą różnorodnością lokali gastronomicznych i sklepów, choć przez ostatni rok kilka znanych miejsc postanowiło zakończyć swoją działalność w naszej dzielnicy. Przy samej ulicy Rydygiera zamknęła się Zakwasownia, restauracje Fatto a mano Ristorante & Wine Bar, Polot w kuchni polskiej, Youmiko Vegan Sushi, czy cukiernia Boska. Powody takiej decyzji były różne. W miejsce niektórych zamkniętych lokali pojawił się też nowe. Poniżej prezentujemy listę 31 punktów, które zakończyło swoją działalność na Żoliborzu.
Powszechną przyczyną zamykania się lubianych dotąd miejsc jest rosnący czynsz za wynajem lokalu oraz rosnące ceny energii i gazu, które kluczowe są zwłaszcza w kontekście lokali gastronomicznych. W efekcie prowadzenie biznesu staje się nieopłacalne.
„Kosmicznie wysoki czynsz (z opcją drastycznej podwyżki od przyszłego roku) przy ogólnorynkowej sytuacji w branży związanej z nagłym wzrostem kosztów prowadzenia restauracji i jednoczesnym spadkiem sprzedaży. Niemożliwym stało się kontynuowanie działalności w tym lokalu” – poinformował o jednej z przyczyn Warszawski Łotr, który do listopada 2022 roku działał przy ulicy Przasnyskiej. Jest tu też wątek urzędniczy. Warszawski Łotr teoretycznie dział w lokalu narożnym, w praktyce jednak ogródek sąsiadował z płytami oddzielającymi pas zieleni w miejscu, gdzie miała powstać jezdnia.
Nie tylko inflacja i wysokie koszty utrudniają prowadzenie biznesu
„Lokal, który wzięliśmy w najem miał być wiosną 2021 roku lokalem narożnym z fantastyczną transparentnością z ulicy Przasnyskiej. Dodatkowo byliśmy o tym zapewniani przez Wynajmującego, że niebawem lokal zyska nowe view. Tymczasem pod koniec 2022 r. w dalszym ciągu lokal w połowie jest zasłonięty gnijącymi płytami budowlanymi, które skutecznie ograniczały jego widoczność a tym samym i rozwój. Próby wywarcia wpływu na Burmistrzu, że działanie Urzędu Dzielnicy Żoliborz niszczą nasz biznes spełzły na niczym. Po prawie 6 miesiącach nawet nie otrzymaliśmy odpowiedzi co dalej z tymi płytami. (…) Dodatkowo otrzymaliśmy informację z gminy, że tak na prawdę nie wiadomo czy i kiedy powstanie ta droga. Dodatkowo nowe prace budowlane są szykowane na ul. Przasnyskiej, więc nie pozostawiono nam nawet cienia szansy, że lokal będzie się prezentował tak, jak sugeruje jego cena. Dziękujemy, że byliście z nami” – opisywał precyzyjniej za pośrednictwem Facebooka właściciel lokalu.
Urzędnicze procedury zniszczyły lokal, który sprawił, że park Żeromskiego był pełny ludzi. Chodzi o Prochownię Żoliborz, której sprawa rozniosła się na całą Warszawę. Ukochany przez żoliborzanki i żoliborzan lokal zastąpiła Nowa Prochownia, która nie zaskarbiła sobie sympatyków. Z czasem okazało się, że dzierżawca płacił czynsz tylko przez trzy miesiące, a od jesieni lokal był zamknięty, aż w końcu Zarząd Zieleni Warszawy rozwiązał umowę. Teraz budynek Prochowni stoi pusty i czeka na nowego dzierżawcę. Najpierw jednak musi zostać ogłoszony konkurs, a ten ZZW ogólnikowo zapowiedział na pierwszy kwartał tego roku.
Lista miejsc, które zniknęły z mapy Żoliborza
Na forum „Żoliborz – Platforma Sąsiedzka” mieszkańcy i mieszkanki pod postem na temat zamkniętych lokali w dzielnicy ubolewają nad zamknięciem swoich ulubionych miejsc. Poniżej znajduje się lista lokali podanych przez członków forum, które zniknęły z Żoliborza.
- Warszawski Łotr
- Prochownia Żoliborz
- Nowa Prochownia
- Cukiernia Boska
- Zakwasownia
- Cukiernia Olsza
- Landrynka
- Księgarnia językowa z placu Wilsona przeniosła się do centrum
- Sklep Dom
- Youmiko Vegan Sushi
- Ten Sushi
- Pa Ta Thai
- Odkupienie Win
- Polot
- Fatto a mano
- Tel Aviv na Mickiewicza
- Delikatesy Sarmata
- Spożywczak w Szklanym Domu
- MacLife
- Dzikość Serca
- Bazar Miejski
- Heca Cafe
- Warzywniak na Kaliny Jędrusik
- Właściciele Warzywniaka z Promyka przenieśli sklep poza Żoliborz
- Piekarnia Gruzińska pod Halą Marymoncką
- Kiosk ruchu przy skrzyżowaniu Mickiewicza z Potocką
- Dziki ryż
- Czerwona Krowa
- Pamso wędliny i mięsa
- Pinsa na Rydygiera
- Sklep Wilsonek
- ToTu pierożki na parze
Przeczytaj również: Prochownia. Wygrali konkurs dzięki najwyższej stawce za czynsz. Nie płacili go od miesięcy
Na początku grudnia Zarząd Zieleni Warszawy poinformował o zerwaniu umowy ze spółką Dapius na dzierżawę Prochowni. Jako powód ZZW podało brak organizacji wydarzeń, które miały odbyć się w listopadowy weekend. Ponadto do chwili zerwania umowy Nowa Prochownia była zamknięta przez dwa miesiące. Powodem miała być usterka kanalizacji. Po miesiącu jej trwania, urzędnicy po naszej interwencji postanowili zweryfikować doniesienia dzierżawcy i okazało się, że żadnej poważnej usterki nie było, a dzierżawca został wezwany do natychmiastowego wznowienia działalności. Tak się nie stało.
Napisz komentarz
Komentarze